Zprávy

Top 10 superpotravin roku 2019

Omlouváme se za zelí a zelený čaj, jdeme dál.

Více než 1 300 registrovaných dietologů se zapojilo do každoročního průzkumu „Co frčí ve výživě“, který provedly společnosti Pollock Communications a Today’s Dietitian, aby vytvořily tento seznam 10 nejlepších superpotravin roku 2019. Přečtěte si, co podle nich vyřadí ze seznamu dříve oblíbené kapustu, zelený čaj a lososa.

Termín superpotravina vyvolává u mnoha dietologů rozčarování. Neexistuje žádný předpis ani vědecká definice tohoto termínu, což znamená, že se používá k přeceňování některých potravin nebo k prezentaci některých potravin jako zázračných. Překvapení, ve skutečnosti neexistuje jediná potravina, která by vám pomohla žít věčně! Potraviny, kterým se dává označení superpotravina, však k tomu mají vždy nějaký důvod, ať už jde o potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, o zdroj zdravých bakterií podporujících zdraví střev, o potraviny s vysokým obsahem rozpustné vlákniny prospěšné pro srdce nebo o potraviny obsahující libovolný počet živin či fytochemikálií, které podporují dobré zdraví. Seznam takzvaných superpotravin by mohl být prakticky nekonečný, záleží na tom, koho se zeptáte. Podle odborníků na výživu se však jedná o 10 potravin, které se v roce 2019 dostanou na vrchol:

10. Nemléčná mléka

Na seznamu superpotravin pro rok 2019 se objevilo nemléčné mléko, které nás nepřekvapilo. Podívejte se do oddělení mléka ve svém obchodě s potravinami. Nemusíte ani chodit do oddělení zdravé výživy nebo speciálních obchodů s výživou, abyste našli desítky ořechových mlék, módní ovesné mléko, sójové mléko, konopné mléko a další.

Související: Alternativy mléka bez mléka

9. Kokosové výrobky

Zdá se, že vrchol kokosového šílenství je již za námi, protože například profesor z Harvardu označil kokosový olej za „čistý jed“ a Světová zdravotnická organizace vydala nové směrnice pro nasycené tuky. Pokud to nevíte, jedna polévková lžíce kokosového oleje obsahuje asi 13,5 gramu tuku a z toho je asi 11 gramů nasycených! Mnoho dietologů bylo překvapeno nárůstem jeho popularity před několika lety právě z tohoto důvodu, ale to ještě neznamená, že zmizí. Stále se drží na 9. místě, které zaujímala v loňském roce.

8. Ořechy

Ořechy, které se pravidelně objevují na seznamu superpotravin tohoto průzkumu, jsou zdrojem neživočišných bílkovin, dobrých tuků, vlákniny a řady prospěšných minerálů. Díky nárůstu rostlinné stravy a působivému nutričnímu profilu se na této superpotravině shodneme všichni.

7. Červená řepa

Červená řepa je dalším nováčkem na seznamu superpotravin. Víme, že červená řepa je jako ingredience kontroverzní. Někdo si myslí, že je vyloženě lahodná, někomu chutná jen jako hlína. Ale o jejím nárůstu popularity v salátech z červené řepy a kozího sýra nebo balených řepných nudlích není sporu. Ani o výživových hodnotách není sporu. Jeden šálek vařené řepy je plný vitaminů A a K rozpustných v tucích, draslíku, hořčíku, vápníku, kyseliny listové, draslíku a vlákniny. Pokud tedy patříte do týmu „chutnají jako hlína“, je načase vyzkoušet řepu nakládanou, pečenou nebo na jiné nové způsoby, abyste mohli sklízet th

6. Borůvky

Překvapivě jsou v roce 2019 na seznamu novinkou borůvky. Na jiných seznamech superpotravin se objevují už dlouho díky vysokému obsahu antioxidantů a vlákniny a protizánětlivým schopnostem. Navíc se těžko najde někdo, kdo by je nerad jedl.

Související: Zdravé borůvkové recepty

5. Exotické ovoce

Ačkoli vás exotické ovoce možná nenapadne, když se vás někdo zeptá na superpotravinu, na tomto seznamu je pravidelně najdete. Za tento trend může přinejmenším částečně popularita smoothie bowls a acai bowls. Připravte se na to, že se letos začnete setkávat s více recepty a jídly s acai, bobulemi goji a zlatými bobulemi.

4. Starověké obiloviny

Určitě jste už slyšeli tento termín pro označení farro, teffu, quinoy, amarantu, špaldy a dalších. Rada pro celozrnné obiloviny (Whole Grains Council) obecně definuje starobylé obiloviny jako ty, které se za posledních několik set let většinou nezměnily. Dnešní pšenice by tedy definici neodpovídala, ale špalda (součást rodiny pšenic) ano.

Související: Naše nejlepší celozrnné recepty

3. Semena

Semínka, která jsou opět na třetím místě, možná nepatří k nejpůvabnějším potravinám. Ale pokud jste do svých jídel nepřidávali chia, lněná, pepita, konopná, sezamová a všechna ostatní semínka, přicházíte o zábavné chutě, vlákninu, spoustu různých minerálů a zdravé tuky.

2. Avokádo

Avocado

Na druhém místě je opět oblíbená plazovitá potravina – avokádo! Avokádo obsahuje téměř 20 minerálů, vitamínů a fytonutrientů, jako jsou mononenasycené tuky, vláknina, hořčík, kyselina listová, železo, draslík a vitamín E, a je tak výživovou posilou. (Když ho nejíte po celých bednách!) A můžete si ho dát téměř do všeho! Podívejte se na naše avokádové recepty, abyste viděli, co máme na mysli.

1. Kvašené potraviny

Na trůn se již druhým rokem po sobě vrací fermentované potraviny. Patří sem potraviny jako jogurt, kombucha, kimči, kefír a kysané zelí. Proč první místo? Protože chceme zdravá střeva! Denně se objevují nové vědecké poznatky o prospěšnosti zdravých střev a jejich vlivu na naše celkové zdraví.