Zprávy

Nechutný důvod, proč byste nikdy neměli pít kávu nebo čaj v letadle

Blíží se jarní prázdniny a vy možná míříte na letiště, abyste se vydali na cestu někam do tepla, což je, gratulujeme, skvělý nápad! Může být lákavé objednat si kávu nebo čaj, když se objeví vozík s nápoji, zejména při ranních letech nebo při letech, kdy jste se optimisticky rozhodli, že si uděláte spoustu práce. Ale možná byste to neměli dělat.

Existuje několik důvodů, proč by objednání horkého nápoje v letadle mohlo být špatným nápadem. Za prvé, nápoje s kofeinem, jako je káva a čaj, jsou diuretika, což znamená, že vás dehydratují – a letadla se suchým vzduchem jsou už tak v podstatě velké dehydratační trubice. Za druhé, změna tlaku vzduchu, suchý vzduch a skutečnost, že letadlová káva není zrovna nejlepší, to vše vede k tomu, že šálek kávy není uspokojivý.

Jeden méně známý důvod však sám o sobě stačí k tomu, aby vás odradil od pití kávy, čaje nebo jakékoliv jiné nebalené vody během letu. Výzkumy a průzkumy ukazují, že přibližně 10 až 15 % vzorků vody v letadle bylo pozitivně testováno na přítomnost koliformních bakterií, které obvykle pocházejí z fekálií.

Všeobecně se uvádí, že letušky nebudou pít vodu v letadlech, a ve svém prohlášení uvedla, že nařízení o čistotě nádrží na vodu v letadlech nejde dostatečně daleko a není řádně vymáháno.

Proč je voda v letadle tak nechutná? Je to dáno zdroji a údržbou. Voda do nádrží letadel pochází z rozvážkových vozů, u nichž studie z roku 2015 zjistila vyšší míru mikrobiální zátěže než u jiných zdrojů vody. Jakmile se pak dostane do nádrží letadla, požadavky na její čištění a výměnu nejsou tak přísné, jak byste si možná přáli. Letecké společnosti mají povinnost „rutinně dezinfikovat a proplachovat“ nádrže, ale jak často je to „rutinně“? Jediné nařízení zní „v souladu s pokyny výrobce“, nikoliv například jednou denně, jednou týdně nebo dokonce jednou měsíčně.

Hydratace během letu je důležitá, ale všechny nápoje, které pocházejí z kohoutkové vody – včetně kávy a čaje – mohou mít vedlejší účinky, které vás nenadchnou. Místo toho si s sebou vezměte prázdnou láhev od vody (abyste prošli bezpečnostní kontrolou) a naplňte si ji u fontánky, jakmile budete poblíž východu. Nebo se rozhodněte pro balenou vodu. Cokoli kromě kávy.