Zprávy

4 důležité bezpečnostní tipy týkající se ohřívače prostoru, které potřebujete vědět, abyste zabránili požáru

Za chladných zimních nocí představují ohřívače vzduchu pohodlný způsob, jak se zahřát, aniž byste museli zapínat termostat. Přestože jsou tyto spotřebiče malé, jsou dostatečně výkonné na to, aby vyhřály celou místnost. Měli byste však dodržovat určitá opatření, abyste předešli nebezpečným nehodám, včetně požárů v domě.

Podle Národní asociace požární ochrany jsou ohřívače zodpovědné za 43 % všech požárů v domácnostech způsobených topnými zařízeními. (Další rizika se týkala komínů, ústředního topení a ohřívačů vody.) Majitelé domů, kteří mají prostorové topení, by měli být opatrní, kde a jak je používají. Podle výrobce ohřívačů Honeywell jsou zde některé z hlavních bezpečnostních rad pro ohřívače, kterými můžete požáru předejít.

1. Vyhněte se používání napájecích lišt.

Ujistěte se, že je ohřívač (46 dolarů, Target) zapojen do zdi, nikoli do napájecí lišty nebo prodlužovacího kabelu. Tato nebezpečná chyba může podle zprávy CBS News způsobit požár v domě. Většina ohřívačů totiž spotřebovává více elektřiny, než jsou schopny zvládnout napájecí lišty, což způsobuje přehřátí napájecí lišty nebo prodlužovacího kabelu a jejich vzplanutí. Měli byste také sledovat, kolik spotřebičů používá stejnou zásuvku, aby nedošlo k přetížení elektrického obvodu.

2. Umístěte ohřívač daleko od hořlavých materiálů.

Při rozhodování o ideálním místě pro umístění ohřívače můžete být v pokušení zasunout jej za židli nebo ke zdi, abyste snížili vizuální nepořádek, ale to by mohlo představovat vážné nebezpečí. Přenosné ohřívače by měly být umístěny několik metrů od hořlavých předmětů, jako jsou záclony, lůžkoviny nebo oblečení. Kromě toho se ujistěte, že nic neblokuje přívod vzduchu nebo zdroj výfuku ohřívače. Zvláště pozor na to, kam umístíte ohřívač v ložnici, kde je spousta plyšových látek a polštářů.

3. Zkontrolujte, zda nejsou roztřepené dráty a praskliny.

Před prvním zapojením ohřívače na zimu zkontrolujte kabely a zástrčky. Roztřepené dráty a praskliny v ochranném krytu šňůr jsou velkým varovným signálem. Měli byste se také ujistit, že zástrčka dobře zapadá do zásuvky. Pokud je váš ohřívač starý nebo poškozený, zvažte jeho výměnu za novější model (50 USD, The Home Depot).

4. Umístěte ohřívač na rovný povrch.

Nejbezpečnější je umístit ohřívače na hladký, rovný povrch (nejlépe na podlahu), aby bylo méně pravděpodobné, že se převrhnou. Například plyšový nebo huňatý koberec není v prostorách s velkým provozem stabilním povrchem. Lepší volbou je dřevěná nebo dlážděná podlaha. Pokud máte v domácnosti domácí zvířata, dávejte pozor také na ohřívače. Vrtící ocas by mohl malé přenosné topení převrátit na bok a způsobit nebezpečí požáru.