Zprávy

Je bezpečné plavat během COVID-19? Co je třeba vědět o rizicích

V horkých letních dnech je koupání jedním z nejlepších způsobů, jak se ochladit a zároveň si užít čerstvého vzduchu a slunečních paprsků. V souvislosti se současnou pandemií koronaviru si však možná kladete otázku, zda je bezpečné se v létě koupat v bazénu nebo chodit na pláž. Než si sbalíte opalovací krém a ručníky, měli byste nejprve vědět několik věcí o bezpečném koupání během COVID-19.

Stejně jako při jakékoli jiné činnosti, které se účastní jiní lidé, i při plavání na veřejném prostranství existuje určité riziko přenosu viru. Míra rizika závisí na několika faktorech, včetně blízkosti ostatních osob, způsobu čištění a hygienických návyků. Je však důležité si uvědomit, že není pravděpodobné, že byste se virem nakazili ze samotné vody.

Předpokládá se, že virus, který způsobuje COVID-19, se šíří především vdechováním kapének, které se uvolňují při kašli nebo kýchání nakažené osoby. Voda tyto kapénky zředí, takže je méně pravděpodobné, že se virem nakazíte jejich požitím. Ačkoli existují určité důkazy, že koronaviry mohou přežívat ve vodě, velké množství vody v bazénu nebo jezeře virus zředí natolik, že se riziko přenosu výrazně sníží, uvádí se ve zprávě deníku The New York Times.

Na webových stránkách Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se uvádí: „Neexistují žádné důkazy, že by se virus způsobující COVID-19 mohl přenášet na lidi prostřednictvím vody v bazénech, vířivkách nebo na vodních hřištích.“ Dezinfekční chemikálie, jako je chlor nebo brom, které se obvykle přidávají do vody, by měly virus účinně zničit.

Ostatní lidé ve vodě a v její blízkosti však mohou být důvodem k obavám. Na přeplněných plážích nebo v rušných šatnách bazénů může být obtížné udržet si odstup a vyhnout se dotyku společných povrchů. Ať už se chystáte navštívit bazén, jezero nebo pláž, zvažte tato bezpečnostní opatření, která vám pomohou zabránit šíření viru COVID-19 během koupání.

1. Udržujte si odstup ve vodě i mimo ni.

Venkovní proudění vzduchu pomáhá virus zředit, ale dlouhodobý blízký kontakt s ostatními může stále představovat riziko. Snažte se udržovat mezi sebou a ostatními osobami mimo domácnost vzdálenost alespoň 6 stop, a to i při pobytu ve vodě. Než vezmete malé děti k bazénu nebo na pláž, zvažte, zda budou schopny udržet si při plavání nebo hře odstup od ostatních.

2. Noste masku, ale ne ve vodě.

Pokud je obtížné udržet si fyzický odstup, doporučuje CDC nosit při opalování na písku nebo relaxaci u bazénu látkovou pokrývku obličeje. Obličejové masky by se neměly nosit ve vodě, protože přes mokrý materiál se může špatně dýchat.

3. Dodržujte správnou hygienu.

Často si myjte ruce (nebo používejte dezinfekční prostředek na ruce), zejména poté, co se dotknete běžných povrchů, jako jsou kliky a madla kohoutků v šatnách nebo na toaletách. Zvažte možnost vzít si s sebou vlastní dezinfekční ubrousky, kterými před použitím otřete slunečníky, lehátka a další nábytek na terase bazénu. Zakryjte si kašel nebo kýchnutí a jako vždy zůstaňte doma, pokud se cítíte nemocní.

Obecně platí, že riziko nákazy virem ve velké vodě je nízké, ale několik bezpečnostních opatření vám pomůže zůstat ve vodě a v její blízkosti zdraví. Pokud budete postupovat obezřetně, může být koupání pro vás a vaši rodinu během COVID-19 bezpečnou letní aktivitou.