Zprávy

Vůně růže, když se učíte, vám může pomoci uchovat informace

Nová studie odhalila, že květinová vůně vám může pomoci udržet si informace.

Naučit se nové informace a úkoly může být snadné, ale zapamatovat si všechny detaily je něco jiného. Vědci však nyní tvrdí, že vůně růže vám může pomoci zapamatovat si nové informace. Vědci z Freiburské univerzity v Německu publikovali v časopise Scientific Reports novou studii s názvem „How odor cues help to optimize learning during sleep in a real life-setting“. V rámci studie jeden z autorů testoval celkem 54 žáků ze dvou tříd 6. ročníku školy v jižním Německu. Obě skupiny dětí se učily anglickou slovní zásobu a později byly podrobeny zkoušce z toho, co se naučily. Jedna skupina měla vonné tyčinky s vůní růží položené na lavici, když se učila nová slovíčka, u postele, když spala, a měla je také, když psala test. Druhá skupina neměla vonné tyčinky alespoň v jedné z různých fází experimentu.

Po porovnání odpovědí na testy obou skupin autoři uvádějí, že ti, kteří měli vonné tyčinky během fáze učení a spánku, byli o 30 % úspěšnější než ti, kteří je neměli. Studie také ukázala, že používání vonných tyčinek během skládání zkoušky mělo pozitivní vliv.

Jedním z konkrétních zjištění nad rámec původní studie bylo, že vůně funguje i v případě, že je přítomna celou noc.

Samozřejmě, jedna věc je, když je teorie úspěšná v laboratoři nebo v kontrolovaném prostředí, ale zásadní je, aby tyto metody mohl používat i běžný člověk, což je podle jednoho z výzkumníků možné. „Jedním z konkrétních zjištění nad rámec zásadní úvodní studie bylo, že vůně funguje i v případě, že je přítomna celou noc,“ říká v tiskové zprávě Dr. Jürgen Kornmeier, vedoucí výzkumné skupiny pro vnímání a poznávání ve Freiburském institutu pro hraniční oblasti psychologie a duševního zdraví. „Díky tomu jsou tato zjištění vhodná pro každodenní použití.“