Zprávy

Nový výzkum říká, že je přitahován stejným „typem“ partnera, může zlepšit vaše vztahy

Je pravděpodobné, že jste si vybrali romantické partnery (dokonce i přátele!) na základě určitých žádoucích vlastností. Nový výzkum říká, že mít „typ“ by mohlo mít ve vašich vztazích výhody – například vám umožní učit se, cvičit a najít to, co funguje.

Je přirozené, že ve vztazích existuje určitý „typ“ – nejen kvůli fyzické přitažlivosti, ale také kvůli emocionální a psychické kompatibilitě. Koneckonců je logické, že mezi lidmi, s nimiž je možné vést vztah, mohou existovat určité podobnosti. Ne každý s každým může nebo chce chodit!

Nový výzkum Torontské univerzity vrhá trochu světla na celou záležitost s „typem“. Vědci se na základě osobnostních průzkumů současných a předchozích partnerů více než 300 lidí snažili zjistit, zda existuje nějaký typ. Zjistili, že ano; nazvali ho „významnou shodou v osobnostech romantických partnerů jedince“. Ověřovali také, zda lidé nechodí jen s lidmi, kteří jsou jim podobní, a zjistili, že tento efekt jde nad rámec této tendence.

Výzkumníci poznamenávají, že to může skutečně pomoci ve vztazích. Mít podobné romantické partnery umožňuje poučit se z minulých chyb a zjistit, jak nejlépe fungovat ve vztahu. Jak si to tedy můžete vzít k srdci? Zeptali jsme se odborníků na vztahy na jejich nejlepší tipy, jak si v souvislosti s touto studií udržet šťastný a zdravý vztah.

1. Poznejte sami sebe

Jednou z hlavních výhod toho, že si uvědomíte, že máte určitý typ, je, že vám to poskytne informace o vás samotných – k čemu tíhnete, jaké jsou vaše vztahové vzorce, co vám vyhovuje a co ne, a možná i nějaké informace o vašich současných vztazích.

Toto uvědomění je obzvláště důležité vyladit, když rostete. „Pokud, jak naznačuje tato studie, máme všichni typy, ke kterým inklinujeme, budete schopni rozpoznat svůj typ, když ho uvidíte,“ říká odbornice na vztahy April Masiniová. Dodává, že svůj typ si můžete filtrovat i při používání seznamovacích aplikací a webových stránek nebo když jste venku a v reálném životě.

Nezapomeňte, že nejdelší a nejintimnější vztah budete mít sami se sebou. „Když je vše řečeno a uděláno, jsme společným jmenovatelem našeho života. Ať už jde o platonický, profesní nebo milostný život, jsme to jediné, co zůstává neměnné,“ říká Brad Kenny, kouč pro vztahy a randění. „O čem to vypovídá? Říká to, že můžeme obviňovat ostatní z toho, že jsou ‚šílení, nerozumní, sem vložte důvod‘, a přitom jsme my tou konstantní proměnnou, která je vždy přítomná.“

Není však vždy snadné si to přiznat, což vysvětluje, proč se někteří lidé obklopují stejnými typy lidí (i když pro nás nejsou „dobří“).

„Často je to, co je nám známé, také nějakým způsobem negativní nebo bolestivé, a naše nevědomé důvody, proč vyhledáváme stejný druh vztahu, jsou ty, že to tentokrát chceme „udělat správně“, aby to bylo lepší, nebo dokonce jen proto, že nám to připadá „správné“ a pohodlné.  Pokud je nám tedy souzeno opakovat svou historii, klíčem ke štěstí je umět rozeznat rozdíl mezi tady a teď a minulostí,“ říká psycholožka Gillian Karpová.

Tento cyklus však můžete přerušit tím, že si budete více všímat svých preferencí. „Pokud si tento „typ“ neuvědomíte, můžete si stále vybírat například kritické partnery, i když to pro vás není zdravé. Proto je důležité se nad svým typem zamyslet a zjistit, co na vás funguje a co ne,“ říká Dr. Paulette Shermanová, autorka knihy Dating From the Inside Out (10,99 USD, Amazon).

2. Komunikace je klíčová

„Komunikace je jednou z nejdůležitějších hodnot, které by měl mít každý vztah. Měli byste být schopni dobře komunikovat se svým partnerem – říkat věci, které potřebujete říct, aniž byste se báli, že druhého zraníte, dávat najevo své pocity, ať už jsou dobré, nebo špatné, aniž byste ztratili půdu pod nohama,“ říká Celia Schweyerová, odbornice na randění ze společnosti Dating Scout. „Dobře nastavená, dobrá komunikace mezi vámi a vaším partnerem učiní vztah zdravým; zdravý vztah je šťastný vztah.“