Zprávy

3 překvapivé způsoby, jak vás rostliny učiní zdravějšími a šťastnějšími

Pop kvíz: Dokážete vyjmenovat tři rostliny, se kterými jste se dnes setkali? Zeleň je krásnou kulisou doma i při procházkách parkem a v sousedství, ale existuje ještě jeden důvod, proč vědci chtějí, abyste více vnímali své okolí.

Je běžné, že se po pobytu venku cítíme povzbuzeni (někteří lékaři dokonce předepisují pacientům pobyt v přírodě!), ale ve skutečnosti si mnozí z nás nevšímají konkrétních rostlin a stromů, které nám dělají dobře.

Tento jev nazývaný rostlinná slepota označuje lidskou tendenci ignorovat rostliny. Živočichy můžeme pojmenovat, zaměřit se na ně, zapamatovat si je, rozlišovat mezi nimi. Ale rostliny? Pro člověka mohou rostliny nakonec vypadat docela stejně a může na ně zapomenout. A to by neměly, protože všímat si rostlin a soustředit se na ně může být prospěšné pro všechny.

Vědci a aktivisté si dělají velké starosti s rostlinnou slepotou, která vede k negativním jevům, jako je menší zájem o vědu o potravinách, ochranu přírody a zdraví životního prostředí. Pravděpodobně dokážete z hlavy vyjmenovat čtyři nebo pět ohrožených živočišných druhů – panda velká, nosorožec, motýli Monarchové, kondor kalifornský – ale dokážete vyjmenovat jediný ohrožený druh rostliny?

Řešení rostlinné slepoty většinou spočívá ve vzdělávání a ponoření se do světa: poznávání a trávení času mezi rostlinami, které jsou tak důležité pro naši planetu a naše přežití. Udržování rostlin v centru pozornosti má však i osobní výhody. Zde jsou tři způsoby, jak vás rostliny mohou učinit šťastnějšími a zdravějšími.

1. Rostliny mohou zlepšit vaši náladu

Jedna studie z roku 2012 zjistila, že už samotná zelená barva má pozitivní vliv na psychiku – zlepšuje náladu. Mnoho dalších studií zjistilo, že cvičení v zeleni, což v podstatě znamená trávení času v lese, zlepšuje sebevědomí i náladu. Máme docela silný pocit, že rostliny působí jako prostředek proti stresu. Studie, které ukazují, že pokud trávíte čas s rostlinami, vaše nálada se zlepší, opravdu neberou konce.

2. Rostliny mohou posílit váš imunitní systém

Tým japonských vědců zjistil, že návštěva lesoparků může zvýšit počet přirozených zabíječských buněk člověka. Přirozené zabíječské buňky pracují samostatně, vyhledávají poškozené nebo nebezpečné buňky v těle a jejich větší počet pomáhá imunitnímu systému. Následná studie zjistila, že to může být způsobeno esenciálními oleji, které stromy uvolňují. Až tedy budete příště uvažovat o procházce přírodou, jděte do toho – pobyt mezi rostlinami a stromy vám může pomoci ke zdraví.