Zprávy

Jak pracovat z domova a pobytu produktivní

To, že nejste v kanceláři, neznamená, že nemůžete mít produktivní den.

Pokud vás COVID-19 (koronavirové onemocnění 2019) na čas přesunul z kanceláře na stůl v jídelně, jste v dobré společnosti. Vzhledem k tomu, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje zaměstnavatelům, aby v souvislosti s šířící se koronavirovou nákazou podporovali práci na dálku, nebývalý počet amerických zaměstnanců se ocitl zalezlý doma.

Než se však v dohledné době smíříte s kalhotami s elastickým pasem a denními televizními přestávkami, promyslete si následující kroky, které zvýší vaši produktivitu a duševní pohodu v tomto dezorientujícím období. (Jako spisovatelka, redaktorka a manažerka online komunity jsem sama strávila posledních deset let prací na dálku, takže tyto tipy jsou schválené pro zaměstnance na dálku.)

Upozornění pro rodiče a vychovatele: Tyto pracovní návrhy výslovně nezohledňují náhlý dodatečný tlak na děti, jejichž školy byly uzavřeny. Pokud je to vaše situace, zvažte, zda si o nových nárocích na váš čas upřímně nepromluvit se svým šéfem a týmem. Určitě v tom nejste sami a společně byste se mohli dohodnout na efektivních způsobech rozdělení času, které budou prospěšné pro všechny, a možná se podělit o některé online zdroje pro domácí vzdělávání.

Zavedení časů zapnutí

Je pravděpodobné, že vaše společnost stanovila pokyny, kdy máte být v tomto období společenského odloučení v práci. V rámci těchto hodin zvažte, zda máte možnost flexibilně stanovit svůj rozvrh nebo přesunout závazky.

Jste velmi ranní ptáče? Víte, že jste po obědě zombie? Pálíte půlnoční olej s potěšením? Nyní je čas, pokud to vašemu týmu nevadí, uspořádat si rozvrh tak, abyste byli doma co nejproduktivnější.

Samozřejmě musíte zvážit všechny trvalé závazky. Například, které schůzky budete nadále každý den absolvovat a jak je budete brát, aby byly co nejefektivnější? Pokud pořádáte videokonference nebo doháníte čas prostřednictvím rychlých zpráv, budete muset být u svého stolu. Možná můžete tyto schůzky dávkovat blíže k sobě a umožnit kolegům, aby věděli, že je to správné okno pro naplánování dalších rozhovorů.

Jakmile zjistíte, kdy potřebujete být u počítače, zařaďte si čas na práci s hlavou dole. Zablokujte si čas ve firemním kalendáři a pokud používáte službu digitálních zpráv, nastavte status „Omlouvám se, pracuji mimo domov!“, aby lidé věděli, že vás nemají rušit. Pak se vhodně oblečte. Převlékněte se do něčeho, v čem byste se nestyděli být přistiženi při improvizovaném videohovoru.

Přijměte denní multitasking, trochu

Bez dojíždění máte ve svém dni o něco více prostoru na to, abyste mohli vyprat prádlo, udělat si dopolední procházku po okolí nebo nakrájet zeleninu do instantního hrnce. Pro mnoho lidí, kteří pracují na dálku, může být toto uspořádání mnohem příznivější pro to, aby vše stihli.

Jak jsme již všichni slyšeli, příliš mnoho multitaskingu znamená, že toho stihnete jen velmi málo. Znáte to sami: Jestli je teď ten správný čas umlčet upozornění na zprávy a sociální sítě, abyste se mohli soustředit, prostě to udělejte. Mnoho pracovníků pracujících doma spoléhá na nástroje pro blokování webových stránek, jako jsou Cold Turkey a Freedom, aby za den udělali co nejvíce práce.

Zjistěte si něco o vypínání

Tohle je ten klíčový moment. Pokud máte stále přístup k práci, můžete stále pracovat? Jistě, ale rychle vyhoříte.

Neschopnost odpojit se od práce psychicky, emocionálně, a dokonce i fyzicky je nejčastějším problémem, který lidé při práci z domova zažívají, říká autor bestsellerů a odborník na produktivitu Dave Crenshaw ve svém e-learningovém kurzu Time Management na LinkedIn: Práce z domova. (Poznámka: Tento kurz je v současné době pro členy sítě LinkedIn zdarma.) Crenshaw radí, aby pracovníci o svém dni nepřemýšleli jako o křečkovi v kolečku, ale spíše jako o běžci v závodě, který má jasně stanovený čas startu a cíle.

Pokud vám šéf neurčí čas ukončení práce, stanovte si takový, který vyhovuje vaší situaci, a dodržujte ho co nejblíže. To znamená, že po uplynutí stanovené doby nebudete kontrolovat e-maily ani posílat zprávy spolupracovníkům.

Vyhraďte si svůj prostor

Pokud máte k dispozici domácí kancelář, máte již vyhráno. Proč? Podle odborníků na produktivitu je práce z domova jednoznačně „výhodou“, když máte k dispozici vyhrazený prostor pro práci se zavíracími dveřmi. Když jste v této místnosti, pracujete; když tam nejste, tak, no, nepracujete.

Strategizujte svou výživu

Věci, které udržují vaši pracovní pohodu, je třeba plánovat právě teď více než kdy jindy. U každého z nás to samozřejmě vypadá jinak. Ale konkrétně se zamyslete:

  1. Jídlo: Lednička je nyní vzdálená jen pár kroků. Jak se změní opatření pro sociální odstup, jak ji naplníte a čím? A navíc, jak se ubráníte jejímu navštěvování v průběhu dne?“
  2. Fitness: Tělocvičny se zavírají a od skupinového fitness se odrazuje. Pokud patříte k těm, jejichž produktivita se zvyšuje, když se starají o svou fyzickou pohodu (ehm, všichni), jaký máte plán, jak se udržet v pohybu?
  3. Přátelé a rodina: To je pro spoustu z nás nejtěžší. Izolace je nyní nezbytná, aby se zabránilo šíření COVID-19. To ale znamená udržovat si odstup od kolegů a lidí, kterým ventilujete práci. Navíc pokud s někým sdílíte domácí pracovní prostor, je předávání vašich potřeb a přání prvořadé. Naplánovat si čas na komunikaci není něco, na co bychom byli všichni nutně zvyklí, ale posunout denní vzorce znamená vynaložit větší úsilí a promluvit si s těmi, kteří nás drží při zemi.