Zprávy

Tato nová vakcína by mohla pomoci snížit alergické reakce na kočky

Bohužel pro 10 % alergiků je jedinou možností, jak se vyhnout kýchání a škrábání, vyhnout se chlupatým kočkám úplně. Nová slibná taktika má jedinečný přístup – mohla by být konečným řešením?

Kočky, psi a dokonce i malí chlupatí společníci jsou v rodině zábavní – většinou. Zhruba deset procent alergiků je alergických na domácí zvířata, přičemž příznaky se pohybují od mírného posmrkávání až po těžké alergické reakce, které mohou vyžadovat hospitalizaci. To je samozřejmě závažný zdravotní problém, protože kočky jsou skvělé a každý si zaslouží možnost pohladit si milou kočku.

Současná léčba alergie na kočky sice zmírňuje příznaky, ale často je dočasná (hlavními možnostmi jsou antihistaminika a malé dávky alergenu k vytvoření imunity). Tým ze Švýcarska však pracuje na novém řešení nazvaném HypoCat, které má zcela odlišný přístup.

Ve vědeckém časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology byly zveřejněny některé nové výsledky studií s přípravkem HypoCat. Nejdůležitější alergen produkovaný kočkami se nazývá „Fel d 1“, který se objevuje především v kočičích slinách, ačkoli je produkován také kočičí kůží. Zdá se, že u moderních domácích koček nemá zásadní význam; některá plemena, například balinéská a jávská, mají přirozeně nízkou produkci tohoto alergenu, což vede k tomu, že jsou označována jako „hypoalergenní“.

Pokud se tedy zdá, že kočky tento alergen nepotřebují, existuje způsob, jak je jednoduše přimět, aby ho produkovaly mnohem méně? To je to, o co se snaží HypoCat. V podstatě se jedná o injekci, která obsahuje virus s velmi nízkou hladinou, který trénuje imunitní systém kočky, aby útočil na alergen Fel d 1. Vědci v této nové studii aplikovali vakcínu 50 mladým kočkám. Tyto kočky nevykazovaly žádné negativní účinky očkování, ale produkovaly mnohem méně Fel d 1.