Zdraví a rodina

Problémy se štítnou žlázou ovlivňují více než 16 milionů žen – zde je třeba se dívat

Tato žláza je důležitou součástí vašeho těla, takže když se něco děje, může vás to úplně rozhodit. Zde se dozvíte, na co si dát pozor a co můžete udělat, abyste měli své zdraví pod kontrolou.

Asi před deseti lety si Maressa Brownová užívala třicítky, pravidelně cvičila, čistě se stravovala, ale stále přibírala na váze. Pak se začala cítit unavená, psychicky zamlžená a neustále prochladlá. Její menstruační cyklus, který byl obvykle pravidelný, se zastavil. Kombinace příznaků v ní vyvolala podezření, že její štítná žláza možná nefunguje tak, jak by měla, a tak se vydala k endokrinologovi (lékaři specializujícímu se na léčbu hormonálních a endokrinních poruch), aby ji vyšetřil. Lékař jí vyšetřil TSH (hormon stimulující štítnou žlázu, který uvolňuje hypofýza), což je hlavní způsob kontroly problémů se štítnou žlázou. Řekl, že její výsledky, něco málo přes 4 mIU/L, jsou v normě a že se nemusí léčit.

„Nedávalo to smysl,“ říká Brown. „Měla jsem všechny ty příznaky, ale on mi říkal, že se nic neděje.“ Po dvou měsících se necítila lépe, a tak navštívila holistického gynekologa, který se podíval na výsledky jejích testů a řekl, že její TSH je příliš vysoké. Ve spolupráci s gynekologem a naturopatickým lékařem zahájila léčbu. Téměř okamžitě se jí vrátila menstruace a její příznaky se zlepšily.

Jak časté jsou problémy se štítnou žlázou?

Debata o tom, kdy léčit problémy se štítnou žlázou, se vede již desítky let. Více než 12 % Američanů (a zhruba 16 milionů žen) má problémy se štítnou žlázou, která produkuje hormony regulující tělesné funkce, jako je metabolismus. Asi 1 % Američanů trpí hypertyreózou, kdy štítná žláza produkuje příliš mnoho TSH, což vede k příznakům, jako je úbytek hmotnosti, nespavost a nepravidelný srdeční tep. Častější, postihující asi 5 ze 100 lidí, je hypotyreóza, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, takže hypofýza produkuje více TSH (proto vysoké číslo TSH), aby stimulovala štítnou žlázu.

Jaké jsou příznaky a jak se léčí?

V obou případech mohou léky normalizovat hladinu hormonů štítné žlázy. U nedostatečně aktivní štítné žlázy se podávají syntetické hormony štítné žlázy, které nahrazují to, co tělo neprodukuje; u nadměrně aktivní štítné žlázy léky zastaví vyplavování nadbytečných hormonů. A pak jsou tu ženy jako Brownová, jejichž hladina TSH je v rozmezí, které je podle odborníků normální, ale které přesto pociťují příznaky. Tato „subklinická hypotyreóza“ může postihovat až 10 % žen. Normální hodnota TSH se pohybuje v rozmezí přibližně 0,4 až 4. Někteří lékaři léčí hodnotu 2, jiní vyčkávají do hodnoty 10, říká doktor Martin Surks, endokrinolog ze zdravotnického systému Montefiore v New Yorku. Letos na jaře se vyjádřila skupina odborníků, která doporučila, že léky by neměly být podávány dospělým s mírně nedostatečnou činností štítné žlázy – cokoli pod 10. Důvod? Většina výzkumů naznačuje, že je to málo prospěšné.

V roce 2004 se lékaři začali dohadovat o hraničně nízké hladině štítné žlázy, což je obecně TSH mezi 4,5 a 10. V článku v časopise The Journal of the American Medical Association bylo uvedeno, že neexistují žádné pádné důkazy o tom, že by léčba hraničních případů pomáhala lidem cítit se lépe. Přibližně ve stejné době vydala podobná doporučení i Národní lékařská akademie (National Academy of Medicine) a Pracovní skupina pro preventivní služby (U. S. Preventive Services Task Force). Proč tedy přetrvávají kontroverze? Údaje, které jsou jádrem dokumentů ukazujících, zda léčba pomáhá či nikoli, jsou „trochu chaotické“, říká Surks, který je spoluautorem článku v časopise JAMA. Studie byly malé a výzkumníci v nich nezohledňovali například věk. „Hladina TSH má tendenci se s přibývajícím věkem zvyšovat a obecně to není škodlivé,“ říká doktor David Cooper, ředitel kliniky štítné žlázy v nemocnici Johnse Hopkinse.

Příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy mohou být způsobeny i mnoha dalšími poruchami, vysvětluje doktorka Elizabeth Pearceová, prezidentka Americké asociace pro štítnou žlázu a profesorka medicíny na Boston University School of Medicine. Ženy s normální funkcí štítné žlázy mohou mít také některé příznaky hypotyreózy. Dalším faktorem při rozhodování, zda předepsat léky, je odvrácení dalších zdravotních problémů. Někteří lékaři léčí, aby předešli kardiovaskulárním problémům, ale výzkumy o tom nejsou jednotné a příliš vysoká dávka levotyroxinu (náhrada hormonů štítné žlázy) může mírně zvýšit riziko nepravidelného srdečního rytmu, tzv. arytmie, a úbytku kostní hmoty.

Vzhledem k tomu, že lékaři vedou mnoho diskusí, může být nejlepším přístupem pro pacienty s TSH pod 10 sledovat a vyčkávat. Pokud máte příznaky a váš lékař tvrdí, že hladina TSH je pouze mírně zvýšená, odborníci doporučují za tři až šest měsíců hladinu znovu vyšetřit a zkontrolovat hladinu T4 (T4 je hlavní hormon, který pomáhá regulovat tělesné funkce). Výjimkou jsou ženy, které jsou těhotné nebo uvažují o narození dítěte; hypotyreóza je spojena s vyšším výskytem potratů a předčasných porodů. Pokud máte příznaky a vaše hodnoty jsou mírně zvýšené, je rozumné zkusit léky.