Zdraví a rodina

9 způsobů, jak být optimistickými, i když se cítíte poraženi

Zdraví a rodina

Optimismus nám může pomoci rychleji se vzchopit v těžkých chvílích, ale není vždy snadné ho zvládnout, když se cítíte úzkostní, poražení nebo vystresovaní.

Každodenní záměrné úsilí zaměřit se na pozitivní věci má ve vašem životě obrovský efekt. Snížíte úroveň stresu, zlepšíte své sociální vztahy, zlepšíte svůj výkon v práci a budete mít více rádi sebe i ostatní.

Pozitivní myšlení má navíc mnoho zdravotních výhod. Podle výzkumu Mayo Clinic může optimismus prodloužit délku života, snížit míru depresí a potíží, zvýšit odolnost vůči nachlazení a zlepšit kardiovaskulární zdraví.

Abyste se však nenechali odradit, mějte na paměti, že být pozitivní neznamená totéž co být dokonalý. Pozitivita je každodenní volba toho, jak vnímáte věci ve světě kolem sebe a jak vnímáte sami sebe. Zde je devět tipů, jak najít jednoduché způsoby, jak dodat svému životu pozitivní náboj.

1. Vyjádřete vděčnost

Vděčnost je postoj, který vás udržuje na pozitivní straně života. Snažte se začínat a končit den tím, že si najdete čas na to, abyste si uvědomili, za co jste vděční. Může to být něco významného, jako je váš domov, zdraví nebo rodina, nebo něco tak prostého, jako je možnost vyspat se o víkendu do noci nebo si vychutnat sklenku vína. Pořiďte si deník vděčnosti (vyzkoušejte knihu Přítomnost, ne dokonalost: A Journal for Slowing Down, Letting Go, and Loving Who You Are, 8,86 USD, Amazon) a každý den si zapište alespoň jednu věc, za kterou jste vděční. Nebo si stáhněte aplikaci, jako je Gratitude (zdarma na iTunes), která vám nejen poskytne inspirativní citát na daný den, ale také vám umožní digitálně ukládat obrázky a poznámky o jeho pozitivních aspektech. Když si dáte záležet na tom, abyste byli vděční i za ty nejmenší věci ve svém životě, bude vás to trvale tlačit k pozitivnějšímu myšlení.

2. Vyberte si posilující slovo nebo frázi

Na slovech záleží, zejména na těch, která říkáte sami sobě. Věnujte pozornost tomu, jak formulujete situace, jaký příběh si přehráváte v hlavě a jakým způsobem mluvíte s ostatními o věcech, které se vám v každodenním životě dějí. Pokud si vybíráte slova s negativní konotací, vaše myšlení a zaměření se také přesune do míst negativity. Když se v každé situaci znovu zaměříte na to dobré, vaše optimistické já zazáří. Můžete si také osvojit osobní mantru, pozitivní citát nebo záměrné pozitivní slovo, které bude určovat váš den, týden, měsíc nebo rok. Vyvěste ho na místo, kde si ho můžete denně přečíst. Věnujte minutu z celého dne tomu, abyste si ho opakovali nahlas a slyšeli sami sebe, jak mluvíte pozitivně.

Adblock
detector