Zdraví a rodina

4 jednoduché způsoby, jak bojovat proti nedělním děsům

Znáte ten pocit nedělního večera? Víkendová zábava skončila, pravděpodobně vás čeká úklid a ze všeho nejvíc se vám nechce do pondělí. Ten pocit má své jméno a jmenuje se nedělní strachy.

Nedělní strachy jsou pocity strachu spojené se začátkem tradičního pracovního týdne. Mohou být také způsobeny různými faktory. Mnoho lidí, kteří zažívají nedělní strachy, je nespokojeno se svou prací nebo mají před sebou náročný týden. Mohou však být také způsobeny vědomím, že víkend končí, a nedostatkem času na odreagování kvůli nabitému rozvrhu nebo víkendové práci.

Erin Bermanová, odbornice na spánek a wellness z matrací Nectar, říká, že ačkoli společnost nepoužívala vždy hashtag Sunday scaries spolu s fotografiemi, na kterých se o sebe stará, pocity strachu a úzkosti nejsou úplně novou věcí. „Dokonce i malé děti pociťují úzkost z nástupu do školy po několika dnech volna, takže v době, kdy jsme dospělí, nám to připadá jako něco dobře podmíněného,“ říká Erin. „Tento trend může být na vzestupu, protože stále více lidí se cítí zahlceno pracovním vytížením, jsou dostupnější prostřednictvím technologií a cítí tlak na to, aby zůstali ve spojení i ve dnech volna.“

Co tedy můžete udělat pro boj s nedělním strachem? Ukazuje se, že hodně.

1. Odpojte své technologie

Víme, že je to těžké, ale Erin říká, že víkend bez techniky je nejlepší lék na nedělní strachy – zejména pokud máte šéfa, který zapomíná, že víkendy jsou volné. „Ujistěte se, že se během víkendu odpojíte od technologií a budete dělat věci, které vás činí šťastnými a naplněnými,“ říká Erin. „Tak budete mít za sebou činnosti, které vám přinášejí radost, než vám zase začne práce.“

2. Věnujte se józe

Pokud se vám v neděli večer nedaří usnout, osvojte si několik jednoduchých návyků, které vám usnadní usínání. „Můžete provést malé a snadné změny, například zařadit dechovou cvičení, meditaci nebo jemnou jógu před usnutím, abyste uvolnili mysl,“ říká Erin. Můžete si také dát relaxační šálek čaje, když se chystáte do postele.

3. Dobře se vyspěte

.

Udělejte vše pro to, abyste usnuli rychle a dobře. To zahrnuje i nákup podpůrné matrace. Pokud máte rádi bílý šum během spánku, doporučujeme vám také přístroj proti hluku – ten vás rozptyluje mnohem méně než televize zapnutá na nízkou úroveň. Pokud vám všechny výše uvedené prostředky nepomohou usnout, vyzkoušejte zátěžovou deku.

4. Zavolejte příteli

Nepodceňujte sílu přátelství. Pokud vás nedělní strachy zmohly, zvedněte telefon a spojte se se starými přáteli. Dožeňte nové zážitky a zavzpomínejte na staré časy. Možná dokonce zjistíte, že prožívají stejné úzkostné pocity jako vy v neděli večer.

Pokud vyzkoušíte tyto postupy pro odbourání stresu a přesto se budete na konci víkendu cítit trochu sklesle, vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.