Zdraví a rodina

Tipy pro nákup auta Teen

„Moje vlastní auto.“ To je pro mnoho mladých lidí Deklarace nezávislosti ve třech slovech. Stejně jako ostatní první svobody, i tuto svobodu si děti těžce vydobývají a rodiče s ní musí tvrdě pracovat.

Pokud bude mít váš syn nebo dcera nakonec doma auto, máte skvělou příležitost naučit je pevným hodnotám, odpovědnosti, hospodaření s rozpočtem a dalším dovednostem. Nebuďte skoupí na slovo, pokud nemáte o autech přehled. Existuje spousta webových stránek a publikací, které vás navedou k nejlepšímu výběru.

Než svému dítěti koupíte nebo pronajmete auto, zvažte následující kroky:

1. Stanovte si priority. Jak důležité je auto? Někdy tvrdý pohled na náklady a přínosy odhalí, že auto je zbytečné – a možná i nedostupné. Jindy je kvůli zaměstnání nebo škole auto pro dospívajícího téměř nutností.

2. Diskutujte o financích. Kdo a kolik za co zaplatí? Považujete za důležité, aby vaše děti převzaly část nebo celou finanční zodpovědnost za nákup auta? A pokud budete část účtu platit vy, jak jste upravili rozpočet, abyste počítali s dodatečnými výdaji?

3. Rozpočet na zvýšené sazby pojištění vozidel. Podle Insurance Information Institute se vaše pojistné zvýší o 35 % až 125 % (!), když do pojistky přidáte 16letou dívku, a o 100 % až 190 % (!!), když do pojistky přidáte 16letého chlapce. A to platí jen pro mladistvého řidiče, nikoli pro auto mladistvého.

4. Zjistěte očekávané náklady. Za malý vůz také utratíte nejméně 12 000 až 15 000 dolarů. Výrobci nabízejí slevy – typicky 400 dolarů – pro začínající kupce a často nabízejí další slevy až do výše 1 000 dolarů, aby pomohli prodat dostatečné množství malých vozů a splnit federální normy pro spotřebu paliva. Málokdo má však takový rozpočet na auto pro dospívajícího. Takže se pravděpodobně budete poohlížet po ojetém vozidle.

5. Nakupujte. Podívejte se do časopisu Consumer Reports na přehled nejlepších nových a ojetých vozů. Projděte si inzeráty v novinách a publikace pro autosalony, kde najdete typické nabídkové ceny. Zavolejte manažerům prodejců ojetých vozů a zjistěte, kolik by za vůz, který chcete, zaplatili ve velkoobchodě. Pokud se této ceně přiblížíte, dosáhli jste skvělé nabídky.

V knihovnách jsou k dispozici „modré knihy“ hodnot ojetých automobilů, ale ceny jsou obecné, takže je používejte pouze jako hrubé vodítko. Můžete také použít online průvodce cenami nových a ojetých vozů, například Edmund’s a Kelley Blue Book.

Nemusíte se nutně bát vysokého počtu najetých kilometrů. V dnešní době mají auta tendenci vydržet déle. Vynaložte však 50 nebo 100 dolarů na to, aby ojetý vůz prohlédl mechanik a odhadl náklady na případné opravy.

Edmundův průvodce cenami

Kelley Blue Book

6. Vysvětlete pravidla jízdy. Bezpečnost je pravděpodobně vaším prvořadým zájmem: Podle Pojišťovacího institutu pro bezpečnost silničního provozu (Insurance Institute for Highway Safety) se teenageři podílejí na čtyřikrát větším počtu nehod na milion ujetých kilometrů než ostatní řidiči a více z nich je způsobeno chybou řidiče než alkoholem.

Bezpečnost závisí především na řidiči, nikoli na autě, takže IIHS nutně neobhajuje větší auta pro mladé řidiče. Místo toho se přiklání k postupnému snižování řidičských omezení pro dospívající, nikoliv k tomu, abyste jim hodili klíčky a otočili se k nim zády. Zákaz řízení je dobrý nápad – 43 % úmrtí mladistvých v dopravě se stane mezi 21:00 a 6:00 hodinou.

7. Zůstaňte zapojeni. Když dospívající začnou řídit, prověří vaše zdroje – emocionální i finanční. Převezměte proto nad nimi kontrolu předem, místo aby vám byl tento proces vnucen standardně. Předávejte například svým dětem rady týkající se řízení, kdykoli jedete společně v autě. Možná je dokonce budete chtít nechat, aby si trochu zašpinily ruce a zkontrolovaly auto, když zastavíte pro benzín, aby věděly, jak funguje. S trochou štěstí a plánování budete za tyto příležitosti rádi.