Zdraví a rodina

Jak si užít úžasnou dovolenou doma v každém ročním období

Toužíte po tolik potřebném útěku, ale pandemie ovlivnila vaše cestovní plány? Máte štěstí. Tyto nápady na domácí dovolenou vám umožní dopřát si ji v pohodlí vlastního města, i když na ni máte jen pár hodin.

Přestože byste si rádi pochutnali na zmrzlině v Itálii, pozorovali západ slunce na pobřeží Austrálie nebo se procházeli po fascinujících a lahodných trzích s jídlem v Thajsku, dlouhý výlet teď není v plánu. Kvůli celosvětové pandemii bylo mnoho letních cestovních plánů přesunuto, odloženo nebo úplně zrušeno. Ale to, že nenasednete do letadla, neznamená, že si nemůžete dopřát pár dní odpočinku jen pro sebe.

Jedním z řešení zrušených plánů je vzít si místo toho „pobyt“. Co je to pobytová dovolená? Cestovatelská blogerka Maggie Guntherová ji definuje jako příležitost odpojit se od světa a investovat do drobného luxusu a dobrodružství ve svém vlastním lese. Protože vynecháte náklady na dopravu, včetně letů a dlouhých jízd, v konečném důsledku vám pobytová dovolená přinese stejnou dobrou náladu jako cestování, ale bez velkých výdajů.

Při plánování dovolené je důležité uplatnit kreativitu, a to bez ohledu na roční období. Někdy může vaše domácí dovolená trvat jen několik hodin, jindy se může protáhnout na celý týden. Pokud si v kalendáři vyhledáte volná místa pro odpočinek a relaxaci, můžete z této zkušenosti vytěžit maximum. Bez ohledu na to, kolik času můžete do dovolené investovat, se s vámi odborníci na cestování podělí o své nejlepší strategie.

Máš čtyři hodiny v domě sám

Pokud jste naopak pečovatelkou v domácnosti nebo se snažíte pracovat z domova bez kanceláře, možná byste raději na chvíli utekli z domu. Dalším nápadem na čtyřhodinovou dovolenou je vychutnat si jídlo o samotě. Jak navrhuje cestovatelská blogerka DeAnna Taylorová, někdy vás dobrá kniha a sklenka vína mohou zbavit stresu a správně naladit. Pokud se zrovna necítíte na to, abyste šli do restaurace (nebo pokud váš oblíbený podnik ještě nenabízí večeři), vyzvedněte si jídlo u obrubníku a uspořádejte společensky vzdálený piknik pro jednoho v parku nebo na zahradě.

Máte večer jen pro sebe

Pokud jste rodiče, víte, jak osvobozující je mít jeden celý večer jen pro sebe, aniž by vás budili malí ratlíci nebo vám lezli do postele. Nebo pokud jste v dlouhodobém vztahu a nepamatujete si, kdy jste se naposledy mohli rozvalit uprostřed své matrace královské velikosti, čeká vás lahůdka v podobě dobrého spánku. Jak strávíte tuto noční dovolenou, záleží opravdu jen na vašich preferencích a na tom, kolik chcete investovat. Tématem by však podle Gunthera mělo být dopřát si něco dobrého. Zvažte možnost nechat se hýčkat domácí manikúrou a pedikúrou: Sally Hansen Miracle Gel Polish (7 dolarů, Target) vám poskytne svěží vzhled jako ze salonu, aniž byste museli opustit dům. Pokud se chcete nechat rozmazlovat během dovolené v hotelu, zvažte procházení služby Hotel Tonight, která nabízí výrazně zlevněné rezervace na poslední chvíli v luxusních zařízeních po celé zemi.

Pokud nemáte moc peněz, které byste mohli na toto dobrodružství vynaložit, nebo se ještě necítíte bezpečně v hotelu, Gunther radí, abyste si připravili cokoli, co máte v ledničce, zapálili svíčky, ztlumili světla a dali si koupel. Pokud jste během karantény už všechny svíčky spálili, společnost Bath & Body Works právě vydala novou letní kolekci plnou vůní, díky kterým se budete cítit jako v tropické oáze, a ne doma na gauči. Vyzvedněte si tříknotovou svíčku Ocean Driftwood (24 dolarů, Bath & Body Works), která vám připomene svěží vánek mořské vody, nebo si pořiďte pokojový sprej s vůní okurky a lilie (8 dolarů, Bath & Body Works), který promění vaši koupelnu v relaxační lázně.

Nebo pokud potřebujete na chvíli vypadnout z domu, sundejte si sluchátka a dejte si rande s matkou přírodou. „Vyjděte ven a spojte se s okolím – ať už to znamená strávit čas v parku, projít se po pláži nebo si užít svižnou horskou túru,“ doporučuje.

Máte víkend jen pro sebe

Když se většina lidí vydává na dovolenou, obvykle uvažuje o víkendovém výletu. Mnoho rodin nebo párů, které mají málo peněz, ale potřebují si odpočinout, si na páteční a sobotní noc vyrazí do svého rodného města, aby si ho představili z jiného úhlu pohledu. Podle Gunthera je prvním rozhodnutím, které budete muset pro svůj dvou- nebo třídenní výlet udělat, kde se ubytujete. Zůstanete doma? Zarezervujete si roztomilé Airbnb, které najdete? Nebo se snad ubytujete v místním hotelu či penzionu? Obvykle můžete najít levnější ceny za noc, když si ubytování rezervujete za pochodu, protože hotely se chtějí zbavit svých nezabezpečených zásob.

Jakmile se rozhodnete, je čas na plánování, stejně jako u každé jiné dovolené. „Pokud zůstanete doma nebo se ubytujete v prázdninovém pronájmu, můžete své rodné město poznat jako turista: procházet se ulicemi města a objevovat skryté skvosty, na které jste nikdy neměli čas,“ říká. Mějte na paměti, že hotelové vybavení, jako jsou bazény a tělocvičny, nemusí být možné využívat z důvodu opatření pro společenský odstup. Před rezervací se informujte v hotelu, abyste si byli jisti, že svůj pobyt využijete na maximum.

Pokud můžete, odborník na cestování a zakladatel a generální ředitel společnosti RAR Hospitality Bob Rauch doporučuje, abyste si dopřáli digitální detox. To znamená žádné e-maily, sociální média a televize, abyste měli možnost ulevit své mysli a tělu. Získáte tak také neocenitelnou zkušenost, jak se naladit na něco jiného: na sebe, na partnera nebo na rodinu. Bez rozptylování můžete vést smysluplnější rozhovory nebo se v klidu pohodlně usadit.

Máte celý týden volna

Zatímco předchozí generace se dovolené často vzdávaly, současní profesionálové rádi využívají svého placeného volna, i když nemohou opustit své poštovní směrovací číslo. Pokud jste si vyžádali volno na dovolenou, která byla nyní zrušena, zvažte, zda si volno ponechat a dopřát si odpočinek. Po stresu posledních měsíců bychom všichni potřebovali trochu odpočinku.

Gunther navrhuje využít tento čas k tomu, abyste si splnili jeden ze svých snů, které stále odkládáte. Může jít o tak složitý nápad, jako je nový podnikatelský záměr, nebo o tak pohodový nápad, jako je zavolat kamarádovi, který vám chybí. „Někdy je dovolená skvělým časem na to, abyste se jednoduše resetovali: vyspali se, zacvičili si nebo se naučili něco nového. Pusťte se do nějakého projektu, navštivte kurz nebo se naučte dovednosti, na které jste nikdy neměli čas,“ doporučuje. „Pozvěte přátele a rodinu, aby vás navštívili a dohonili s vámi čas. Ráda trávím čas se svými sestrami, když jsou doma na dovolené. Dopřejte si kvalitní čas s manželem a dětmi. Jinými slovy: Žijte svůj nejlepší život.“