Zdraví a rodina

7 malých, ale působivých způsobů, jak přizpůsobit péči o sebe svému dni

Zejména v nejistých a stresujících dobách je nutné dbát na svou pohodu. Tyto tipy vám pomohou najít si čas na péči o sebe a podpořit tak své duševní zdraví každý den.

Vzhledem k tomu, že se toho teď ve světě děje tolik, může být péče o sebe na seznamu vašich priorit na posledním místě. Zejména v období nejistoty nebo krize může starost o rodinu, přátele a komunitu zastínit vaše vlastní potřeby, ale právě v těchto obdobích jsou péče o duševní zdraví a sebe sama obzvláště důležité.

„Péče o sebe nás činí zdravými – nebo alespoň trochu zdravějšími,“ říká Jamie Nelson-Kirbyová, licencovaná manželská a rodinná terapeutka. „Díky péči o sebe se cítíme více jako naše pravé a autentické já a pomáhá nám naplnit často vyčerpaný pohár.“

Nelson-Kirbyová říká, že jakkoli může být péče o sebe sama posilující, setkává se s mnoha klienty (zejména ženami), kteří se jí nemohou věnovat. „Je pro nás těžké dát jí přednost kvůli celkovému pocitu viny, že bychom měli dělat něco „produktivnějšího“ nebo něco pro své děti, partnera či jiné lidi. Zdá se, že péče o sebe na sebe bere masku sobectví nebo extravagance, což je tak zpátečnické,“ říká. Protože bez ní nemáme těmto lidem ve svém životě (nebo dokonce sami sobě) co nabídnout.

A ne, péče o sebe nemusí zahrnovat luxusní koupele nebo dlouhé hovory s děvčaty. Podle definice Mezinárodní nadace pro péči o sebe, charitativní organizace se sídlem ve Velké Británii, jejímž posláním je „podporovat péči o sebe na celém světě“, je péče o sebe jednoduše cokoli, co děláme pro zachování své dobré kondice a odvrácení nemoci. Organizace uvádí sedm klíčových oblastí péče o sebe sama, které je třeba zvážit. Zjistěte, jak často můžete tyto tipy pro péči o sebe propašovat do svého každodenního života.

1. Ptejte se a zjišťujte informace o svém zdraví

Podle Mezinárodní nadace pro sebepéči je klíčovým prvkem sebepéče zdravotní gramotnost neboli schopnost porozumět tomu, co vám poradil zdravotník. Například víte, že používání zubní nitě je dobré pro každého z nás, ale pochopení toho, proč, by vám mohlo tento zvyk ztrpčit život. Navíc vygooglovat si nový tělesný příznak je spolehlivý způsob, jak se poslat do duševní králičí nory. Skutečně si domluvte schůzku (nebo zavolejte na linku zdravotní sestry), když se vám něco nezdá, abyste mohli začít přicházet podezření na potíže na kloub.

2. Poznejte svá zdravotní čísla

Ne každému je příjemné pamatovat si údaje o svém BMI a cholesterolu, ale obecné povědomí o současném zdravotním stavu přispívá k dobrému zdraví, sebevědomí a dokonce i sebeúctě. Klíčové je účastnit se pravidelných zdravotních prohlídek a také vědět, jak se k těmto výsledkům dostat. Zvažte zřízení účtu na online portálu pro pacienty, abyste měli informace o svém zdravotním stavu kdykoli snadno dostupné.

3. Pravidelně cvičte

Mírné cvičení má mnoho zdravotních přínosů, například uklidňuje bolavá ramena při psaní na klávesnici nebo zlepšuje vaši zkaženou náladu. Chcete-li cvičení zařadit do svého dne, nastavte si v kalendáři připomínku na procházku v poledne, vyzkoušejte novou místní fitness lekci (i když je virtuální) nebo se opravdu věnujte zahradě, kterou jste zanedbávali. Aktivita nejenže snižuje riziko onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky, některých druhů rakoviny a dokonce demence, ale také vám pomůže zvládat stávající onemocnění a dopřát si hlubší a pravidelnější spánek.

4. Mějte plán stravování

To může znamenat týdenní nabídku tří jídel, seznam zdravých jídel s sebou nebo něco mezi tím. Ať už jste typ, který plánuje jídelníček, nebo ten, kdo vydrží na stejném salátu (samozřejmě s obsahem libových bílkovin a zdravých tuků), věnovat pozornost svému příjmu potravy je chytrý krok v péči o sebe. Dobrý stravovací plán zahrnuje jak to, kdy a jak, tak i to, co budete jíst.

5. Buďte svým vlastním bezpečnostním důstojníkem

Zranění je opakem péče o sebe sama, proto se věnujte tomu, co Mezinárodní nadace pro péči o sebe sama nazývá „zmírňování rizik“. Nechte se očkovat proti chřipce. Přestaňte kouřit. Používejte ochranný krém, helmu a bezpečnostní pás. Omezte pití alkoholu a praktikujte bezpečný sex. Tyto tipy nejsou tak vzrušující jako stanovení stálého týdenního rande nebo blokování nočního čtení, ale přesto se jedná o aktivity péče o sebe.

6. Umyjte si ruce

Světová zdravotnická organizace uvádí, že mytí rukou je „nejdůležitějším doporučeným chováním ve vyspělých zemích“. Správná hygiena je jedním z nejlepších způsobů, jak o sebe pečovat a zůstat zdravý, proto si ruce myjte často a důkladně.

7. Zodpovědně používejte léky a služby vlastní péče

Pravděpodobně víte, že více nemusí nutně znamenat lépe, pokud jde o užívání zdravotních produktů (jako jsou léky na předpis a volně prodejné léky) a wellness služeb (jako jsou chiropraktici, odborníci na výživu nebo trenéři). Být zodpovědným spotřebitelem v oblasti péče o sebe znamená být přiměřeně opatrný v tom, co do svého těla dáváte a jak s ním zacházíte. Řiďte se tím, co vám doporučil váš lékař, pokud jde o doporučení týkající se konkrétně vás.