Zdraví a rodina

Bezpečnostní tipy pro cestování

Cestování může být vzrušující a obohacující zážitek, ale ztracený pas, ukradená peněženka nebo píchlá pneumatika mohou rychle zhatit vaše plány a zničit jinak vysněný výlet. Ať už se chystáte na cestu v tuzemsku, nebo letíte do zahraničí, zajistěte si příští cestu pomocí těchto bezpečnostních tipů. Náš komplexní průvodce obsahuje vše, co potřebujete vědět o cestovním pojištění, nouzových sadách, bezpečnosti v hotelu a dalších věcech.

Až se seznámíte s bezpečností, podívejte se, jak se sbalit chytřeji.

Poznejte, jaké pojištění potřebujete na cestách a proč

Na cestách možná na pojištění nemyslíte, ale měli byste se ujistit, že jste pojištěni bez ohledu na to, kam jedete. Mezi položky, které je třeba zvážit, patří pojištění osobních cenností, náklady na samotnou cestu a případně i zdravotní připojištění.

Nejprve si ověřte, co již pokrývají vaše stávající pojistné plány. Například vaše pojistka nájemníka nebo majitele domu může pokrývat náklady na osobní věci. Pokud se obáváte o konkrétní cennosti, jako je snubní prsten nebo drahý fotoaparát, můžete se podívat na plovoucí pojištění, které můžete připojit ke stávající pojistné smlouvě. (Někdy se označuje jako dodatek nebo dodatek k pojistné smlouvě a jedná se o volitelné připojištění, které může pomoci ochránit majetek, který by jinak nebyl v pojistné smlouvě krytý.)

Měli byste si koupit cestovní pojištění? Záleží na tom. Pravděpodobně ho nepotřebujete na krátké nebo levné místní cesty, kde nemáte v ohrožení mnoho peněz. U dražších cest se pojistky storna nebo přerušení cesty vztahují na případ, kdy je váš let zrušen nebo kdy nemůžete cestu absolvovat z důvodu mimořádné události. K dispozici je také pojištění pro případ zpoždění nebo ztráty zavazadel, které lze někdy zakoupit spolu s letenkou, ale nezapomeňte si přečíst drobné písmo na těchto pojistkách.

Ačkoli některé zdravotní pojištění se vztahuje i na zahraničí, pokud se chystáte na delší dobu nebo pokud se hodláte účastnit rizikových rekreačních aktivit (lyžování, horolezectví atd.), je vhodné mít sjednané lékařské pojištění pro případ nouze a lékařskou evakuaci. Nikdo nechce uvažovat o tom, že bude muset být evakuován z hor – což může stát tisíce dolarů – proto je dobré být připraven.

Sestavte si nouzovou sadu na cesty

Pořízení nouzové sady do auta může znamenat rozdíl mezi bezproblémovou cestou a uvíznutím (nebo nebezpečím). Může to znít dramaticky, ale mít několik základních zásob je rozumné – zejména pokud víte, že se chystáte do odlehlé oblasti nebo na dlouhou cestu. Ačkoli si základní sadu můžete vyzvednout v obchodě s domácími potřebami, výroba vlastní sady vám poskytne větší flexibilitu.

Zde je obecný seznam položek, které je třeba zahrnout (přizpůsobte je svým klimatickým podmínkám, cestovním plánům nebo osobním potřebám):

 • Sada první pomoci: Kromě základní lékárničky zakoupené v obchodě (včetně obvazů, gázy, lepicí pásky, antibiotického krému atd.) si nezapomeňte přibalit také všechny potřebné léky na předpis. Před odjezdem si nezapomeňte zkontrolovat teplotu skladování na receptech; některé léky nelze vystavit extrémně vysokým teplotám nebo chladu.
 • Místní silniční mapy
 • Extra nabíječka na mobilní telefon (taková, která se zapojuje do 12V portu v autě)
 • Peníze: Pokud ve velké oblasti vypadne proud, nebudou fungovat čtečky kreditních karet.
 • Světlice nebo reflexní trojúhelníky
 • Zapalovač a/nebo zápalky (chráněné ve vodotěsné nádobě)
 • Hasicí přístroj
 • Ruční svítilna (nebo svítilna s náhradní sadou baterií)
 • Kanálová páska
 • Voda
 • Nezkazitelné potraviny: Vybírejte vysoce kalorické a energeticky vydatné potraviny, jako jsou proteinové tyčinky, směs ořechů nebo sušené maso. Vyhněte se přesoleným druhům; ty vás jen dehydratují.
 • Víceúčelové nářadí s nožem a nůžkami
 • Zapínací kabely
 • Vlečný popruh nebo lano
 • Malá lopata
 • Škrabka na led
 • Reflexní nouzová přikrývka a/nebo vlněná deka
 • Hlasná píšťalka
 • Rukavice a čepice
 • Extra pár. ponožek
 • Ohřívače rukou
 • Dešťové pončo
 • Pytle na odpadky
 • Papírové ručníky nebo hadry
 • Dezinfekční ubrousky
 • Dětské ubrousky nebo ruličku toaletního papíru (pro osobní hygienu, pokud jste uvězněni v autě)
 • Ubrousky
 • Prášková maska:
 • Kryt proti slunečnímu záření
 • Přípravek proti hmyzu
 • Přípravek proti hmyzu
 • Zabalte a chraňte své důležité dokumenty

  Na cestách byste měli mít vždy u sebe kopie potřebných dokumentů, jako jsou důležité lékařské záznamy, kopie cestovního pasu a seznamy kontaktů pro případ nouze. Ačkoli existují aplikace pro lékařské záznamy, je dobré mít po ruce i jejich papírovou kopii. Pokud trpíte chronickým onemocněním nebo život ohrožujícími alergiemi, možná budete chtít mít u sebe výstražnou kartičku, která vysvětluje váš stav v jazyce země, kterou navštěvujete.

  Mějte také seznam důležitých čísel pro případ nouze. Naprogramujte si je do telefonu, ale přibalte si i jejich tištěné kopie pro případ, že by se s vaším zařízením něco stalo. Uveďte v něm kontakty pro případ nouze, telefonní číslo do hotelu, číslo místní záchranné služby, číslo místní policie a číslo na nejbližší velvyslanectví nebo konzulát USA v zahraničí. Tato čísla si předem vyhledejte; když budete mít vše snadno po ruce, nebudete muset v případě nouze horečně hledat kontaktní čísla.

  Bezpečnost cestovních pasů

  Ztráta nebo krádež pasu je pro cestovatele obrovským problémem. Vytvořte si několik kopií pasu a rozložte je po zavazadlech, abyste měli vždy po ruce jednu kopii. Bezpečnostní kontrola na letišti a hraniční přechody jsou obvykle jediné okamžiky, kdy musíte ukázat svůj skutečný pas. Pokud budete požádáni o ověření totožnosti jinak, ve většině zemí stačí předložit kopii. Sdělte důvěryhodnému kontaktu doma svůj plán cesty a nechte mu také kopii pasu. Pokud si budete muset vyřídit náhradní, budete mít zálohu.

  Když jste na cestách a prozkoumáváte svou destinaci, máte dvě možnosti, jak si pas uložit: Buď ho budete mít u sebe, nebo ho můžete nechat v hotelu. Pásek na peníze nebo pouzdro na krk jsou bezpečnou možností, jak jej diskrétně nosit u sebe. Pokud se cítíte dobře v hotelu, uzamkněte jej v trezoru, ale uvědomte si, že tyto trezory mohou být prolomeny. Můžete si také koupit vlastní cestovní trezor nebo použít zámek na tašku. Přinejmenším by váš pas měl být „sejde z očí, sejde z mysli“ – ve skryté nebo zipem uzavíratelné kapse.

  Udržujte se v hotelu v bezpečí

  Hotel je většinou bezpečným místem, kde můžete na dovolené přistát a odpočinout si. To však neznamená, že byste měli polevit v ostražitosti. Přijetí několika preventivních opatření vám zajistí spokojený pobyt bez stresu.

  1. Provádějte průzkum. Předem si ověřte, zda má hotel nepřetržitě otevřenou recepci, omezený přístup na patra pro hosty, bezpečnostní kamery a další opatření.
  2. Při přihlašování si nenechte od personálu recepce nahlas říct číslo vašeho pokoje. Pokud tak učiní, požádejte o jiný pokoj.
  3. Nezůstávejte v přízemí, pokud se tomu můžete vyhnout. Tyto pokoje jsou nejsnadnějším cílem vloupání.
  4. Po příchodu do pokoje zkontrolujte všechny zámky na oknech a dveřích (včetně zámků do sousedních pokojů a na balkony). Pokud jsou některé z nich rozbité, informujte o tom hotel. Ujistěte se, že jsou zamčené při každém vstupu do pokoje, pro případ, že by je uklízečka při úklidu otevřela.
  5. Zamykejte cennosti do trezoru nebo používejte svůj vlastní. Předměty můžete také nechat na recepci. Pokud se vydáte touto cestou, nechte si vystavit písemné potvrzení a zjistěte si jejich pravidla pro případ ztráty.
  6. Přibalte si několik dalších vizitek s adresou a telefonním číslem hotelu. Pokud se ztratíte, můžete vizitku někomu ukázat.
  7. Přijde-li k vašim dveřím někdo, kdo tvrdí, že je zaměstnancem hotelu, zavolejte na recepci a ověřte si jeho totožnost.
  8. Pokud odcházíte z pokoje, dejte na dveře visačku „Nerušit“ a zapněte televizi, aby se zdálo, že je obsazeno.

  Předcházejte kapesním krádežím

  Kapesní krádeže jsou bohužel realitou v mnoha velkých městech a u turistických atrakcí. Chraňte se tím, že u sebe nebudete nosit větší množství hotovosti a cenností. Mějte svá zavazadla neustále na očích – nikdy neodkládejte telefon, peněženku nebo kabelku na stůl nebo pod židli. Buďte ostražití na přeplněných místech, například ve veřejné dopravě, na rušných trzích a u oblíbených památek. Nedávejte si cenné předměty do zadní kapsy nebo batohu, protože byste za sebe neviděli. Dobrou volbou může být taška na peníze nebo jiná skrytá kapsa, ale pokud nosíte peněženku, zvolte křížovou tašku, která se zapíná na zip přes batoh, kabelku přes rameno nebo spojku. Bonusové body za více kapes na zip uvnitř tašky – čím více vrstev ochrany, tím lépe!