Zdraví a rodina

Prarodiče, kteří často hlídají, budou žít déle, uvádí nová studie

Nebudete rodiče obtěžovat – tím, že je požádáte o hlídání, jim vlastně prodloužíte život.

Až budete mít příště se svou drahou polovičkou rande (bez dětí), zavolejte mámě nebo tátovi. Nedávná studie Národní zdravotní služby zjistila, že prarodiče, kteří hlídají svá vnoučata, žijí déle než ti, kteří je nehlídají. Takže nejenže hlídání dětí pomůže vašim rodičům potenciálně žít déle, ale určitě se vytvoří smysluplné vztahy a krásné vzpomínky. Je to výhra pro všechny.

Studie zkoumala více než 500 dospělých ve věku 70 let a více v Berlíně po dobu 20 let. Účastníci byli dotazováni a ve dvouletých intervalech se podrobovali lékařským testům a byli také dotazováni na to, jak často se starají o vnoučata nebo tráví čas s nimi bez přítomnosti rodičů.

Byly tři kategorie účastníků: pečující prarodiče, nepečující prarodiče a nepečující prarodiče. Výzkumníci zjistili, že pečující prarodiče mají 37% šanci žít déle ve srovnání s nepečujícími prarodiči a prarodiči, kteří se o děti nestarají. Mezi prarodiči, kteří se o děti nestarají, a prarodiči, kteří se o ně nestarají, nebyl žádný rozdíl v délce života.

Mohou tedy rodiče, kteří nejsou prarodiči, zvýšit své šance na delší život? Ti, kteří poskytovali pomoc svým dospělým dětem, měli o 57 % nižší riziko úmrtí než ti, kteří pomoc neposkytovali. A ti, kteří děti neměli, měli vyšší riziko, pokud nějakým způsobem poskytovali podporu ostatním, například dobrovolnickou činností nebo pomocí přátelům.

Ačkoli tato studie přesně neurčila, co je příčinou prodloužení délky života, uvádí, že pomoc druhým dává lidem smysl a udržuje je fyzicky i duševně aktivní. Takže místo toho, abyste tento pátek volali teenagerovi z ulice na večerní rande, zkuste zavolat svým rodičům a zjistit, zda mohou pohlídat děti.

Pokud jste prarodič, který neví, co s vnoučaty dělat, zkuste je zapojit do svých koníčků. Budou s vámi rádi trávit čas a učit se novým věcem a vy budete mít rádi jejich společnost.