Zdraví a rodina

Zábavná a historická místa pro rodinnou dovolenou

Destinace pro dovolenou: Gettysburg, Pensylvánie

V tomto pečlivě udržovaném městečku zastrčeném v kopcích údolí Cumberland žije pouhých 7 600 obyvatel. Návštěvníci možná s překvapením zjistí, že Gettysburg, kterému je už téměř 100 let, když ho tři červencové dny roku 1863 navždy změnily, vypadá v mnoha ohledech stále stejně jako tehdy.

V nejslavnější a nejtragičtější bitvě občanské války padlo více než 51 000 vojáků a na několika budovách jsou dodnes patrné jizvy po bitvě, včetně dělostřeleckých granátů zaseknutých ve venkovních zdech. K letošnímu 150. výročí krvavé bitvy připravil Gettysburgský národní vojenský park i samotné město celou řadu akcí, výstav a festivalů; největší z nich bude obří rekonstrukce bitvy, která se bude konat 4.-7. července na okraji města (skutečná bitva se odehrála 1.-3. července).

Očekávají se tisíce reenactorů a další tisíce diváků z celého světa. Návštěvníci si budou moci popovídat s „generály“, naučit se nabíjet děla, projít se vojenskými tábory, vidět svatbu ve stylu občanské války a samozřejmě bezpečně sledovat spoustu dramatických a velmi hlasitých bitev. Vstupenky stojí od 15 dolarů, děti do 5 let mají vstup zdarma. Další informace najdete na webu gettysburgreenactment.com.

Zajímavost: Lincolnův proslulý Gettysburský projev, který zde pronesl 19. listopadu 1863 při svěcení vojenského národního hřbitova, je dnes považován za jeden z nejvýmluvnějších projevů v dějinách USA a v některých koutech byl přijat špatně. Jedny chicagské noviny jej popsaly jako „hloupé, myté řeči“.

Nenechte si ujít: Zejména v případě, že se vám podaří projít nejdůležitější místa vojenského parku s licencovaným průvodcem, který je najatý prostřednictvím služby parku. Ceny začínají na 65 dolarech za auto. Informace najdete na webu gettysburgtourguides.org.

Udělejte si malou rekonstrukci sami: Oblékněte si dobové oblečení a pořiďte si rodinný portrét ve viktoriánském fotografickém studiu. Focení si můžete rezervovat na webu victorianphotostudio.com.

Interakce: Bezplatná aplikace Historic Gettysburg Walking Tour (pro iPhone) nabízí samostatné prohlídky a zajímavá historická fakta a informace. Navštivte stránky Gettysburg 150 (gettysburgcivilwar150.com), kde najdete informace o událostech tohoto roku a také skvělé historické funkce, včetně záznamů z deníků očitých svědků a nástroje, který vám umožní zjistit, zda vaši předkové bojovali v občanské válce.

Získejte další informace: Navštivte gettysburg.travel.

Destinace pro dovolenou: Keweenaw Peninsula, Michigan

Keweenaw, který se vypíná uprostřed jezera Superior, je nejhořejší částí drsného Horního poloostrova v Michiganu. Oblast je známá svou krásou, ale může se pochlubit i zajímavou historií: Díky půdě bohaté na minerály se tento odlehlý ráj stal rušným a důležitým místem americké průmyslové historie. Během minerální horečky na konci 19. století byl Keweenaw jednou z nejživějších a nejrozmanitějších komunit na západ od New Yorku.

Dnes se na poloostrově nachází Národní historický park Keweenaw, který je souborem usedlostí, dolů, majáku a dalších míst významných pro toto období a který je zábavným místem pro poznávání i pro pobyt v přírodě.

Zajímavost: V době největšího rozkvětu regionu bylo zdobené divadlo Calumet Theater v centru stejnojmenného města důležitou zastávkou pro některé z nejzářivějších hvězd počátku 20. století. Vystupovali zde Douglas Fairbanks, Lon Chaney, Sarah Bernhardtová a Charlie Chaplin.

Nenechte si ujít: Vydejte se do dolu Quincy, kde se návštěvníci mohou svézt tramvají a projít si fascinující kapitolu historie Horního poloostrova. Informace najdete na webu quincymine.com.

Před odjezdem: V Copper Harboru si na plážích nasbírejte několik barevných jezerních kamínků.

Další informace: Navštivte keweenaw.info.

Destinace pro dovolenou: Fort Ross, Kalifornie

Moskva u Tichého oceánu? Téměř 30 let, od roku 1812 do roku 1841, bylo toto vynikající pobřežní místo Sonomy nejjižnější výspou ruského impéria během jeho pobytu v 19. století na území dnešních USA. Krátce existující osada, která měla zásobovat potravinami známější ruské kolonie na Aljašce, byla prodána Američanovi za 30 000 dolarů.

Státní historický park Fort Ross dnes zahrnuje jednoduchou dřevěnou pevnost, která se tyčí nad Tichým oceánem a je zrekonstruovaná tak, aby vypadala jako před téměř 200 lety, repliku větrného mlýna vyrobeného v Rusku a dům správce v ruském stylu z 30. let 19. století, který zůstal stejný jako tehdy.

Zajímavost: Nízký profil pevnosti Fort Ross odpovídá jejímu skrytému původu: Vzhledem k tomu, že Spojené státy byly v roce 1812 ve válce s Velkou Británií a Španělé se nacházeli 100 mil jižněji na druhé straně Sanfranciského zálivu, trvalo několik měsíců, než se o ruské přítomnosti dozvěděli všichni civilní a vojenští představitelé.

Nenechte si ujít: Vydejte se na celodenní prohlídku historických měst a vesnic, které lemují Pacific Coast Highway.

Plánovaný zásah: Tomales Bay na lačno. Ve společnosti Hog Island Oyster Company v Marshall si můžete rezervovat stůl u zátoky a hodovat na místních ústřicích – obvykle za 1 dolar za kus; k dispozici jsou pokyny a vybavení k jejich loupání (hogislandoysters.com).

Získejte další informace: Navštivte fortross.org.

Destinace pro dovolenou: Charleston, Jižní Karolína

Město Charleston v Jižní Karolíně, založené v roce 1670, se označuje jako „místo, kde žije historie“. Ještě větší paráda: V Middleton Place, bývalé plantáži, která byla přeměněna na živé historické muzeum, můžete s dětmi tuto historii prožít na vlastní kůži.

Zajímavost: V Middleton Place se nacházejí nejstarší upravené zahrady v Severní Americe a můžete se také seznámit s pracovním životem stájí z 18. a 19. století v Low Country.

Nenechte si ujít: Potter Jeff Neale a další kostýmovaní interpreti. Taková vystoupení není snadné získat: Než byl Neale najat, získal magisterský titul v oboru historie. „Rád navazuji kontakt s publikem,“ říká. „Hledejte mě – budu ten špinavý, pokrytý hlínou.“

Další informace: Navštivte middletonplace.org.

Destinace pro dovolenou: Mesa Verde, Colorado

Historie USA nezačala v Plymouth Rock! Vraťte se do minulosti – do minulosti – a navštivte národní park Mesa Verde, jedinečné místo v proslulé oblasti Čtyři rohy na Jihozápadě. Park, který byl v letech 600-1300 domovem Pueblů, uchovává rozsáhlou škálu vysoko položených skalních obydlí a tisíce dalších archeologických nalezišť.

Zajímavost: Mluvíme o náročném dojíždění! Pueblo lezli do svých domovů a z nich po stezkách pro ruce a prsty vytesaných do skalních stěn. Prohlídka obydlí dnes stále zahrnuje lezení po zrekonstruovaných dřevěných žebřících a starých kamenných schodech.

Nenechte si ujít: Zmeškejte jízdu na nedaleké úzkorozchodné železnici Durango & Silverton. Vlak se klikatí podél řeky Animas a nabízí nádherné scenérie na trase, po které jezdí už 130 let. Informace najdete na webu durangotrain.com.

Další informace: Navštivte durango.org.