Zdraví a rodina

Cvičení s fibromyalgií

Q. Můžete mi doporučit nějaké cviky, které jsou vhodné při fibromyalgii v oblasti krku a lopatek?

A. Fibromyalgie je muskuloskeletální onemocnění, které způsobuje bolest a citlivost svalů. Mezi příznaky patří také ranní ztuhlost a chronická únava. Cvičení je důležitou součástí léčby těchto bolavých svalů. Kromě toho jsou často součástí léčebného režimu masáže a léky na uvolnění svalů. Pravidelné aerobní a protahovací cvičení s malým dopadem může snížit bolest a dokonce pomoci při problémech se spánkem, což je u fibromyalgie častý problém.

Začněte s mírnou úrovní cvičení po dobu 5 minut a postupně ji zvyšujte o 5 minut každých několik dní až každý týden. Může to znamenat, že začnete jednoduchým protahováním a zvedáním plechovek od polévky místo činek! Může trvat měsíce, než se dostanete na 30 až 45 minut denně, ale většina lidí uvádí téměř okamžitý přínos pro unavené svaly.

Jak jste zjistili, fibromyalgie postihuje zejména svaly na krku a ramenou. Při postižení krku a ramen byste mohli zkusit plavání, zejména v teplejší vodě, nebo jiný typ vodní terapie. Pro posílení horní části těla jsou také výborné stroje, jako jsou kombinované veslovací a klouzavé stroje. Pokud takové stroje používáte, udržujte nízké nastavení napětí, jinak by mohlo dojít k poranění svalů. Pokud si můžete dovolit osobního trenéra, který vás třeba jen na několik sezení naučí, jak tyto stroje používat, může to z dlouhodobého hlediska zabránit poškození. Pokračujte v pohybu a uvidíte, že to bude přínosné!