Zdraví a rodina

Zde je návod, jak nadobro vymazat stres

Cítíte se trochu… nervózní? Přestaňte žvýkat tužku a zkuste si vybrousit své dovednosti pro klid. Jak zjistíte, tajemství skutečného klidu je zapsáno uvnitř.

Když vám život dává citrony, udělejte si limonádu. Pak limonádu použijte na zapití Xanaxu. Vtipné na samolepce, ale jako komentář k americké epidemii stresu a úzkosti? Trochu moc blízko pro pohodlí. Faktem je, že stres je pro nás v současnosti vážným problémem. V průzkumu, který nedávno zadala Americká psychologická asociace (APA) mezi 1 568 dospělými, 75 % respondentů uvedlo, že v uplynulém roce zažívali střední až vysokou míru stresu. Největší tíhu nesly ženy, u nichž 27 procent uvedlo, že byly vystaveny silnému stresu, zatímco u mužů to bylo 19 procent. U žen se také mnohem častěji objevily příznaky vyvolané stresem, jako je letargie, smutek, podrážděnost a změny chuti k jídlu, které vedly k přejídání. Samozřejmě, že i na to existuje samolepka: „Stres“ se píše pozpátku a znamená „zákusky“.

Je zřejmé, že víme, jak se cítíme ve stresu emocionálně, ale projevuje se i fyzicky. Tento proces začíná, když mozek vnímá hrozbu a reaguje aktivací obranných mechanismů „bojuj nebo uteč“. To zahrnuje uvolňování hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které připravují tělo k akci tím, že zrychlují srdeční tep, napínají hlavní svalové skupiny a dokonce zahušťují krev – bezpečnostní opatření, které urychluje srážení krve, pokud jste vážně zraněni, říká novinářka Thea Singerová, autorka knihy Stress Less. To se hodí, když vám hoří dům, ale pokud stres nikdy nepoleví a váš systém se zasekne v červeném kódu, může to mít negativní dopad na zdraví. „Zjistili jsme, že kortizol může v průběhu času opotřebovávat ochranné konce DNA,“ říká doktorka Elissa Epelová, výzkumná pracovnice v oboru psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Francisku. „Tím stárne imunitní systém, což zvyšuje zranitelnost člověka vůči kardiovaskulárním chorobám a řadě dalších onemocnění.“

Ne vždy je možné, aby byl život méně hektický (hej, ty večeře v týdnu se samy neuvaří), ale nemusíte se bát: odborníci tvrdí, že skutečným trikem k dosažení většího klidu a lepšího zdraví je změnit způsob, jakým reagujete na stres. Přečtěte si tři jednoduché strategie a připravte se na to, že se vám uleví.

1. Zjistěte, co je příčinou vašeho stresu

Na první pohled se zdá, že nemáme problém identifikovat spouštěče stresu. Ženy, které se zúčastnily průzkumu APA, uváděly jako hlavní stresor peníze, následované prací, ekonomikou a rodinnými povinnostmi. Nejde však ani tak o spouštěče jako spíše o široké kategorie, takže je expanzivně těžké odhalit skutečného viníka. Proto se vyplatí pátrat hlouběji, i když je vám to nepříjemné. „Lidé mají tendenci přistupovat ke stresu jako k velkému zlému vlkovi – myslí si, že když otevřou dveře, sežere je,“ říká doktor Edward Creagan, specialista na stres a onkolog z Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě. „Ve skutečnosti je však konfrontace s monstrem polovinou úspěchu.“

Chcete-li zjistit, co vás trápí, zkuste se sami sebe zeptat: Které aspekty mého každodenního života se vám zdají přetěžující? Stres vzniká z okolností, které v nás vyvolávají pocit bezmoci, vysvětluje Singer. Možná vás například trápí starost o peníze – přestože máte dobrý plat. Skutečným problémem může být chaotický systém placení účtů, kvůli kterému je váš měsíční rozpočet v nepořádku.