Zdobení

Péče o čalouněný nábytek

Nábytek promění místnosti v pohodlný domov. Díky správné péči bude váš nábytek dobře vypadat a zároveň vám bude dělat radost. Přestože rodiny s malými dětmi a domácími mazlíčky mají často s údržbou zejména čalouněného nábytku práci navíc, rozumná péče se vyplatí.

Je také třeba si uvědomit, že některým druhům poškození čalouněného nábytku lze poměrně snadno předejít. Chcete-li například omezit blednutí látek, nedovolte, aby na textilie svítilo plné slunce. Světlo regulujte pomocí žaluzií, rolet nebo závěsů. Kromě toho, když pod polštáři sedadel schováte několik papírových utěrek nebo malý froté ručník, budete mít k dispozici rychlý způsob, jak se vypořádat s rozlitými tekutinami.

Níže naleznete pokyny k vysávání.

Vysávání

Časté vysávání je nejlepší způsob čištění a údržby čalounění. Vysávání pomáhá zabránit usazování prachu, špíny a skvrn ve vláknech čalouněných kusů a udržuje jejich nový vzhled.

Zde je několik rychlých tipů pro vysávání:

 • Zkontrolujte, zda nejsou uvolněné knoflíky a nitě, slabá místa v tkanině nebo nečistoty, které by mohly ucpat vysavač.
 • Před vysáváním zacvakněte nitě a opravte nebo utáhněte knoflíky.
 • Používejte nástavec s měkkým kartáčem na vysavači. Dbejte na to, aby byl čistý a bez mastných zbytků. Nebo si kupte dva tyto nástavce a jeden označte pouze pro použití na čalounění.
 • Pro rohy a úzká místa použijte štěrbinový nástavec.

 • Důležitý tip: Před použitím jakéhokoli přípravku na čalounění si přečtěte a pečlivě dodržujte pokyny na štítku výrobce nábytku a čisticího prostředku.
 • Hloubkově čistěte čalouněný nábytek každý rok nebo dva, v závislosti na použití, barvě a vzoru. Funguje komerční čištění, čištění svépomocí i pěnové čisticí prostředky.
 • Nemáčejte látku ani strukturu nábytku čisticími prostředky na čalounění.
 • Odstraňte všechny zbytky mýdla, abyste zabránili přitahování nečistot na vyčištěné čalounění.
 • Používejte čisticí prostředek, který obsahuje zpomalovač znečištění, abyste zabránili budoucímu vzniku skvrn. V případě pochybností se podívejte do pokynů na štítku nebo se poraďte s profesionálním čisticím prostředkem ohledně prostředků zpomalujících usazování nečistot.
 • Pokud je časté znečištění problémem, použijte sprej se silikonovým zpomalovačem usazování nečistot, který zabrání usazování nečistot a skvrn. Pokud byla tkanina při výrobě nebo nákupu ošetřena (povrchovou úpravou, jako je teflon nebo Scotchgard), je důležité, abyste při každém čištění používali kompatibilní přípravky.
 • Podívejte se na tipy pro čištění skvrn na následující stránce.
 • Vylití se nevyhnete, zejména když jsou v domě děti. Podívejte se na štítky nábytku, kde najdete pokyny pro péči, nebo mějte vytištěné pokyny v domácím zápisníku.
 • Vždy nejprve vyzkoušejte metodu čištění na nenápadném místě. Pokud po vyčištění zůstane kolem skvrny kruh, budete muset hloubkově vyčistit celý polštář nebo křeslo.
 • Skvrny jemně vyčistěte – netřete – co nejrychleji bílou utěrkou nebo papírovým ručníkem. Nepoužívejte barevné ručníky nebo potištěné papírové utěrky, protože by mohly přenést barvivo nebo inkoust na čalounění.
 • Pokud se vylije větší množství, odstraňte co největší množství čistým ručníkem, škrabkou nebo lžící; zbytek vymažte a poté ošetřete zbývající skvrnu.
 • Obvykle je nejlepší pro čištění skvrn sundat pouzdra, abyste se ujistili, že čalounění pod nimi není zasaženo. Nebo pod potah umístěte čistý složený ručník, který čalounění ochrání, zatímco budete pracovat na bodovém čištění potahu.
 • Níže najdete tipy na odstranění chlupů domácích mazlíčků.

Jak odstranit chlupy domácích zvířat

 • K sběru zvířecích chlupů použijte kartáč na oblečení se štětinovou hlavou nebo hlavou z tkaniny s vlasem.
 • K sběru zvířecích chlupů použijte odstraňovač žmolků z oblečení s plnitelnou lepicí páskou. Nebo se poohlédněte po podobném kartáči prodávaném v obchodech se zvířaty.
 • V případě nouze si omotejte kolem ruky lepicí pásku lepicí stranou ven, abyste posbírali uvolněné chlupy a chmýří.

Bavlněné látky se běžně používají na čalounění, jejich trvanlivost však závisí na vazbě a povrchové úpravě. Pokud byla bavlněná tkanina předem vyprána (jako je tomu často u potahů), pak by měla být v pořádku při čištění vodou a mýdlem, vždy je však vhodné zkontrolovat výrobcem doporučený způsob čištění. Bavlněné tkaniny na přímém slunečním světle blednou.

Bavlněné směsi mohou být robustním výrobkem vhodným pro celou rodinu. Pro každodenní použití by měla být použita povrchová úprava odolná proti skvrnám.

Plátno může být dobrou volbou pro rodinné pokoje, protože je obzvláště odolné. Na rovném povrchu se však objevuje špína a drží se na něm částečky nečistot, takže je nutné časté vysávání. Předeprání před výrobou může usnadnit vložení menších plátěných potahů do pračky za účelem čištění.

Damaškové vazby jsou formální. Měly by se jemně kartáčovat a vysávat, aby nedošlo k přetržení vláken.

Povlečení se nejlépe hodí do formálních obývacích pokojů nebo prostor pro dospělé. Znečištěné kusy nechte odborně vyčistit. Pokud je to možné, chraňte prádlo před přímým slunečním světlem.

Mikrovlákna jsou novým přírůstkem do bytového textilu. Nabízejí měkký povrch a širokou škálu barev, odolávají většině skvrn a lze je snadno čistit vodou a mýdlem. Tato tkanina je dobrou volbou pro domácnosti s dětmi.

Vlny a směsi vlny jsou pro výrobu pohovek a židlí robustní a odolné. Směsi lze v případě potřeby čistit bodově. Ověřte si způsob čištění doporučený výrobcem.

Hedvábí je jemná tkanina vhodná pouze do prostor pro dospělé, například do slavnostních obývacích pokojů. V případě znečištění je nutné jej odborně vyčistit. Pokud je to možné, chraňte hedvábí před přímým slunečním zářením.

Tkaniny Sunbrella se objevují v interiéru i exteriéru. Nabízejí vynikající odolnost proti skvrnám a blednutí, což z nich činí dobrou volbu pro vytížené rodiny.

Kožený nábytek by se měl jemně vysávat a podle potřeby vlhce otírat s co nejmenším množstvím vody. Čistěte kondicionérem na kůži nebo sedlovým mýdlem a důkladně vyleštěte, abyste odstranili zbytky.

Semiš lze vysávat pomocí nástavce s měkkým kartáčem. Používejte pouze čisticí prostředky určené pro semiš. Drobné skvrny odstraňte pomocí uměleckých gumiček. Nikdy nečistěte vodou.

Péče o kožený nábytek

Převzato z knihy Making a Home, Meredith c. 2001.