Zdobení

Stylemaker Ellen Marie Bennett a Casey Caplowe dokonale míchají styly v jejich La Home and Garden

Bujná zahrada na svahu u domu Ellen Marie Bennettové a Caseyho Caplowa v Los Angeles je přímým výsledkem několika drobných katastrof. „Po silném dešti se zřítila zeď. Oliver, naše dvousetkilové domácí prase, třikrát sežral všechny rostliny,“ říká Ellen, zakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Hedley & Bennett, která vyrábí zástěry a kuchyňské oblečení. „Dnes vidíte tuto velkolepou zahradu. Ale měla své problémy,“ říká. „Byl to vývoj. To je součást zábavy.“

Spolupráce na domě a zahradě, a když se objeví nějaké problémy, je ve vztahu manželů pevnou součástí. Když se Casey před sedmi lety seznámil s Ellen, byl zrovna v rané fázi navrhování domu; zanedlouho si už vyměňovali nápady a společně kopali díry na zahradě. „Casey je velmi klidný a vyrovnaný,“ říká Ellen. „Ale kdykoli se do toho zapojím já, musí někdo jiný pevně držet kormidlo. Já jsem v plné síle.“

Jejich moderní dům dnes odráží oba tyto impulsy. Casey, spoluzakladatel a kreativní ředitel digitálního časopisu Good, je zodpovědný za vysoce organizované prostory, bílé dubové podlahy a vnitřní stodolové dveře, které se otevírají a zavírají a mění tak konfiguraci jejich obytného prostoru podle potřeby. Ellen, maximalistka, která oceňuje šmrnc, má zásluhu na bujarém využití barev – korálové, zelené Kelly, nebeské modři. Když k tomu přidá nábytek s čistými liniemi, výsledek je hřejivý a vyvážený, zábavný a praktický.

Koupě žluté varné desky Bertazzoni odstartovala dominový efekt používání jasných barev. „Jedna věc vedla k další,“ říká Ellen. Taxikářská žlutá a blankytně modrá dodávají elegantní kuchyni hravý nádech. Manželé pokryli kuchyňskou stěnu křídovou barvou na seznamy potravin; protože mají málo úložného prostoru, zavěsili na tuto stěnu také hrnce v grafickém zobrazení.

„Nejvíce kreativní jsem v kuchyni. Když se někdy snažím vyřešit něco složitého, začnu něco vařit a pak to proberu. Nutí mě to přemýšlet a lépe se rozhodovat.“

Výhled na stromy rámují velká okna a fíkusy v květináčích. Místnost zdobí opotřebovaný marocký koberec v barvě indigo.

„Inspirují mě lidé, kteří jsou ochotni se cítit nepohodlně. Inspiruje mě také moje matka, která pochází z Mexika a ovlivnila mou hlubokou lásku k zářivým barvám, a moji tias, kteří se každý den objeví, ať se děje cokoli, a odvedou svou práci.“

Malý pokoj pro hosty je zařízený skromně, ale patchworkový koberec a duha knih mu dodávají na živosti. „Jsem zastáncem barevného značení knih,“ říká Ellen.

Aby manželé dokázali skloubit svou estetiku s venkovním prostředím, přizvali si třetího spolupracovníka: Ivette Solerová, zahradní designérka z Los Angeles. „Ivette jsme do toho šílenství zatáhli,“ říká Ellen. Na základě Caseyho původního návrhu, který zahrnoval rozčlenění původně zapleveleného svahu do řady plochých prostor pro kurník, hřiště na bocce a zábavní zónu oddělenou betonovými stěnami, Solerová poradila s materiály a vymyslela plán výsadby. Odtud manželé vyrazili.

„Ivette nám dala seznam rostlin, které jsme potřebovali, ale my jsme si jich koupili ještě víc,“ říká Ellen. Poté, co se jim v zahradě prohrabalo prase, ji několikrát přesazovali a nakonec se loni zaměřili na méně jedlých rostlin a více odolných kalifornských domorodců. („Zdá se, že Oliver teď zahradu respektuje,“ říká Soler.)

Soler vybral rostliny odolné vůči suchu, které by se hodily k tvrdým hranám domu. Vysoký mexický plačící bambus podél plotu zvyšuje soukromí a jeho zelené listy jsou fólií pro barevné rostliny, jako je fialová verbena.

Stejně jako interiér působí i dvůr velmi organizovaně (díky Caseymu), ale zároveň je i trochu divoký (to vše díky Ellen). „Naše styly se dobře prolínají,“ říká Ellen, „jako když si nalijete kávu do mléka. Prostě spolu víří.“

Casey, který vystudoval urbanismus, se rozhodl rozdělit zahradu na svahu na jednotlivé zóny pro zábavu, odpočinek a další. Ivette navrhla vzdušné trávy a kvetoucí trvalky. „Vysazovat kolem moderního domu příliš mnoho struktur je zbytečné,“ říká Soler. Odpovídající dvojice sukulentů v květináčích vymezuje prostor pro posezení.

Paluba sdílí barevnou paletu s přilehlým obývacím pokojem za posuvnými dveřmi a přirozeně rozšiřuje jejich obytný prostor. (Oliver má plná práva na pobyt uvnitř i venku.)

Přečtěte si více: Nová kniha Ellen, Dream First, Details Later (Portfolio), je zčásti memoárová, zčásti svépomocná a plná povzbuzení k velkému rozmachu.