Zdobení

Expert Malířské tipy pro nováčky

Projekt Radost je týdenní rubrika o projektech, které děláme doma a které nám přinášejí kousek štěstí.

Je čas stanovit zákon – existují tři neměnné zákony malování. Jsou to tajemství malování, která vám pokaždé přinesou ty nejlepší výsledky, a to bez profesionálního malíře. Každý zákon slouží k ovládání barvy v tekutém stavu. Díky tomu zůstane barva i po letech stejně svěží jako při prvním použití. Pochopení a využití těchto zákonů diktuje způsob, jakým barvu nanášíte. Přečtěte si naše odborné tipy pro dokonalé natírání.

Zákon 1: Nikdy nemalujte z plechovky.

Kontaminace kontejneru. Při natírání štětec zachycuje prach, mastnotu, špínu, muší hmyz, pavoučí smítka a další skvrny. Když se ponoříte do nádoby, abyste ji znovu naplnili, všechny tyto nečistoty skončí zpět v nádobě a znečistí barvu. To způsobuje vznik skvrn a fleků v povrchové úpravě barvy. Je také chytré se ujistit, že vše, co do plechovky s barvou vložíte, například míchací tyčinka, je před použitím otřeno a vysušeno.

Nebezpečné sušení. Pokud jste někdy malovali z otevřené, plné plechovky, pravděpodobně jste si všimli, že barva se během práce stává lepivější, lepivější a hustší. To je reakce vzduchu s odkrytou barvou, která se usazuje v plechovce, nikoli na stěně. Mnoho majitelů domů předpokládá, že velká dávka barvy nemůže rychle vyschnout, ale nedělejte tuto chybu. Jakmile se barva dostane do vzduchu, začnou se projevovat malé změny.

Pohyb materiálu. Plechovka na barvu je výhradně skladovací a přepravní nádoba. Nikdy nebyla navržena k tomu, aby se z ní malovalo nebo aby se přenášela; je příliš nepohodlná a těžká. Navíc v plechovce nikdy nebudete moci rovnoměrně namáčet váleček s barvou jako na tácu. Při dalších jednoduchých, ale zapomenutých problémech je pravděpodobnější, že ji převrhnete a vylijete, zejména u galonové velikosti. To je nepořádek, který nikdo nechce řešit.

Pravidlo 2: Do nádoby nenalévejte více než 1/2 palce barvy.

Hospodaření s materiálem. Do plastového kbelíku nebo zásobníku na barvu nalijte pouze 1/2 palce barvy, abyste ji mohli před aplikací rozdělit a kontrolovat. To vás nutí barvu častěji obnovovat a udržovat ji v tekutém stavu, aby lépe tekla a lépe se spojovala s povrchem.

Lehčí zátěž. S pouhým 1/2 palcem barvy v kbelíku nesete menší váhu, pracujete rychleji s lepší kontrolou a na konci práce se vyhnete únavě. To je obzvláště důležité, pokud pracujete vysoko s obložením nebo stropem. Kbelík by měl mít také rukojeť, která usnadní přenášení z místa na místo.

Spoiler k úniku. Protože máte v kbelíku pouze 1/2 palce barvy, pokud náhodou zakopnete, je méně pravděpodobné, že se barva vylije. A pokud se náhodou vylijete, je méně práce s úklidem. Přesto se ujistěte, že jste místnost, kterou malujete, zakryli hadrem, abyste ochránili podlahu a nábytek. Šlápnutí i na tu nejmenší kapku barvy ji může snadno roznést po místnosti, aniž byste o tom věděli.

Zákon 3: Nepřítelem barvy je vzduch.

Vzdušné války. Vzduch kolem nás je vysoušecím prostředkem pro barvy. V uzavřené plechovce barva nezasychá, ale jakmile plechovku otevřete, vnikne dovnitř vzduch a zahájí proces schnutí. Omezení působení vzduchu na barvu, dokud není barva tam, kde ji chcete mít, je způsob, jak kontrolovat projekt. Pokud víte, že budete chtít barvu uchovat pro další projekt v budoucnu, může být bezpečnější koupit dva menší kbelíky barvy místo jednoho velkého galonu.

Kyslíkový faktor. Zjednodušeně řečeno, kyslík je reaktor, který mění barvu z kapalné na pevnou. Působením vzduchu barva houstne, čímž se při nanášení vytváří odpor a v povrchové úpravě vznikají tahy štětcem. Při natírání pracujte rychle a pokud zjistíte, že barva houstne, doplňte zásoby.

Uzavřete ji. Okamžitou výměnou víčka na plechovce s barvou omezte její vystavení působení vzduchu. Pracovní nádobu (kbelík nebo tácek) zakryjte papírovým talířem nebo jiným plochým zařízením, které lze rychle sejmout a umístit.