Zdobení

Monochromatic vypadá, že to funguje

Při monochromatickém barevném schématu používáte stejný odstín ve všech prvcích místnosti, od podlahy přes nábytek, barvu stěn až po umělecká díla. Odstíny hlavní barvy se mohou značně lišit, od koberce v nejtmavším odstínu odstínu spárovaného s barvou nebo nábytkem ve světlejších odstínech. Přesto je společný podtón společnou nití, která se v monochromatickém prostoru nachází.

Image via: Sita Montgomery Interiéry

Proč jednobarevné?

Zdobení jednou barvou/podtónem se může zdát fádní, ale ve skutečnosti může být konečný výsledek ohromující. Když navrhnete monochromatické barevné schéma, vytvoříte scénu pro architektonické detaily, jedinečné textury, organické prvky a jemné barevné doteky v prostoru, které vyniknou a stanou se hvězdou představení.

Monochromatická barevná schémata vám také mohou umožnit luxus měnit dekor, kdykoli se vám zachce. Vymalováním stěn v neutrálních barvách a výběrem nábytku ve stejných odstínech vytvoříte základ, na který můžete vrstvit barevné látky a módní doplňky, které lze snáze a levněji měnit podle ročních období nebo vašeho vkusu.

Obrázek prostřednictvím: Blayne Macauley

Nejen neutrální barvy

Při navrhování monochromatického vzhledu se nemusíte omezovat pouze na bílou a neutrální barvu. Odvážnější barvy, jako je modrá, zelená, a dokonce i fialová, lze v prostoru vrstvit pomocí odstínů stejného odstínu. Bloggerka Kristy Wicksová vytvořila ve své jídelně krásně vrstvený monochromatický design tím, že stejný modrý odstín použila v barvě stěn, svítidla, skleněného středového prvku a potahové látky. Kristy zvolila paletu založenou na jediném modrém podtónu a přidala jí na zajímavosti kombinací tmavších a světlejších odstínů modré a šedé.

Obrázek prostřednictvím: Kristy Wicks

Barvy vrstvení

Zatímco v monochromatických barevných schématech se běžně používá stejný odstín a podtón, při vytváření designu můžete měnit odstíny a dokonce kontrastovat s odvážnějšími barvami. V této řemeslné místnosti je teplý šedý podtón použit na podlahách, stěnách, látkách a barvách nátěrů. Nicméně modré barvy použité v umění, doplňcích a na stole jsou modré s tímto běžným šedým podtónem jako způsob, jak přidat kontrast.

Pokud si nejste jisti, jaké doplňkové barvy v prostoru použít, podívejte se na barvu stěn a najděte barvy se stejným podtónem, i když jsou kontrastní. Tím, že se budete držet společného podtónu, vytvoříte prostor, ve kterém se barvy bez námahy a krásně prolínají.

Obrázek prostřednictvím: The Creativity Exchange

Kde začít při vytváření jednobarevného vzhledu

Při vytváření jednobarevného designu ve vašem domě můžete začít třeba u podlahy. Ať už máte koberec, dřevěnou podlahu nebo oblíbený koberec, můžete svou barevnou paletu založit na dominantní barvě, kterou najdete níže, a začít ji vrstvit, přičemž barvu získanou z podlahy použijete na stěnách, tkaninách a nábytku. Hledejte prvky a kusy ve stejné barevné rodině, abyste mohli vytvořit a vrstvit svůj design. Pokud při výběru zůstanete v rámci stejného podtónu a odstínu, začnete svůj monochromatický vzhled vrstvit.

Image via: Sita Montgomery Interiéry

Závěrečné úpravy: Přidání kontrastu

Do jednobarevného prostoru snadno zakomponujete kontrastní odvážné textury, vzory a organické prvky. V této nádherné jídelně přidala Amanda Carol z Amanda Carol Interiors pěkné organické středové prvky ze zimostrázu a odvážnou pruhovanou látku na židlích, čímž dodala tomuto monochromatickému prostoru kontrast. Takové dokončovací prvky jsou skvělým způsobem, jak vyvážit a dodat jemný kontrast monochromatickým místnostem.

Image via: Amanda Carol Interiors