Zdobení

Fascinující historie za ikonickými průmyslovými židlemi, které vidíte všude

Tento styl židlí, navržený francouzským kovotepcem téměř před sto lety, je dnes oblíbený v kavárnách a domácnostech po celém světě.

Možná neznáte oficiální název této ikonické židle, ale téměř jistě jste v ní už někdy seděli. Židle Tolix Marais A, často v zářivé barvě nebo lesklé metalíze, je základem kaváren a kaváren na chodníku. V domácnostech je praktickou volbou pro jídelny, terasy a téměř všechny prostory mezi nimi. Přestože se židle z pozinkované oceli stala charakteristickým znakem industriální estetiky, dnes se používá prakticky ve všech stylech dekorace.

Téměř sto let staré posezení, oblíbené v Americe, pochází z francouzského Burgundska. Navrhl a vytvořil ji francouzský nábytkář Xavier Pauchard, který svou kariéru kovotepce zahájil v rodinné firmě na výrobu a opravu střešních krytin. „Ať už se jednalo o střechy, kuchyňské nádobí nebo hračky, pokud byly vyrobeny z pocínovaného plechu (železné plechy chráněné před korozí ponořením do roztaveného cínu), Pauchard a jeho otec je dokázali vyrobit nebo opravit,“ píše historička designu Amy Azzarito ve své knize The Elements of a Home: (16 dolarů, Amazon): „Curious Histories behind Everyday Household Objects, from Pillows to Forks“.

Pauchard si později otevřel vlastní dílnu Tolix, kde jako první ve Francii použil pro své návrhy nábytku techniku galvanizace. Tento proces zpracování kovů spočívá v ponoření železa nebo oceli do roztaveného zinku, čímž se vytvoří trvanlivější materiál odolný proti korozi. V roce 1934 Pauchard debutoval se svou židlí Marais A, která byla (a stále je) ručně vyráběna z galvanizované oceli pomocí stokrokového procesu.

Díky své praktičnosti v kombinaci s elegantní siluetou si židle okamžitě získala oblibu a brzy se stala typickou kavárenskou židlí ve Francii. Původní lehká židle, která byla ideální pro vnitřní i venkovní použití, se dala stohovat do výšky 25 míst a měla v sedáku vyražené otvory pro odvod dešťové vody.