Zdobení

Jak používat vzorníky barev k výběru barev barvy

Pomocí těchto jednoduchých kroků se zbavíte dohadů při výběru barev a jako vodítko vám poslouží vzorníky barev.

Pokud jste někdy malovali pokoj, pravděpodobně jste se setkali s častým neštěstím: barva, kterou jste si vybrali na základě vzorku nebo čipu, vypadá po nanesení na zeď úplně jinak. Koneckonců berete barvu z malého, ručního čtverečku kartonu a nanášíte ji na velmi velkou plochu. A pokud není váš pokoj osvětlen stejnými komerčními zářivkami, které osvětlují uličky s barvami v domácích centrech, měníte také světlo, které ovlivní barvu.

Vzorníky barev mohou být ohromující, když máte před sebou obrovský výběr v obchodě. Existuje však spolehlivý postup, který zajistí, že barva, kterou na stěnách získáte, bude přesně taková, jakou si přejete. Zde jsou naše odborné, bezchybné triky, jak vybrat dokonalou barvu barvy pomocí vzorníků nebo malířských žetonů.

1. Výběr více barev ze vzorníků

Důležitým prvním krokem při výběru barvy je vyndat ji z uličky s barvami v obchodě. Vyberte si hrst odstínů nebo si půjčte celý vějíř barev a přineste si žetony domů. Mějte otevřenou mysl; nikdy nevíte, která z nich se nakonec stane vaším konečným výběrem.

Podívejte se na ně v místnosti, kterou chcete malovat, ve všech denních dobách, od jasného ranního světla přes zlatavé odpolední světlo až po tmu osvětlenou lampou. Podržte je na pozadí stávajících potahových látek, uměleckých děl, stínidel lamp a závěsů. Můžete zvážit zvýraznění barvy z přehozu polštáře nebo závěsů, abyste místnost propojili. Zúžte výběr na dvě nebo tři barvy. Zvláště užitečné jsou žetony, které zobrazují koordinující barvy. Napoví, jaký odstín modré by vypadal dobře s ořechovým jídelním stolem a závěsy v barvě ecru.

Všechny barvy na lakovacím pásu jsou variantami stejného vzorce. Mají stejný podtón, ale různou intenzitu. Úplně spodní barva vám dá nejlepší představu o podtónu a rodině barev. Buďte opatrní při porovnávání dvou vzorníků vedle sebe. Na papíře mohou vypadat podobně, ale svůj skutečný odstín odhalí, až když budou stát samostatně. Pokud chcete srovnávat podobné barvy, rozhodněte se vyzkoušet větší část obou na stěně.

2. Vyzkoušejte si barvy na zdi

V uličce s barvami si vyžádejte vzorky svých oblíbených barev. Většina společností nabízí malé nádobky, které mohou stát pár dolarů. Pokud uvažujete o několika barvách, může se vám to vyplatit, ale je to investice, která se vyplatí. Nic vám nepomůže vybrat barvu lépe než vidět odstín nanesený na stěnu.

Vezměte si vzorky domů a nalepte je na stěny svého pokoje. Vymalujte široké úseky stěn ve výšce očí. Čím větší úsek, tím lépe se barva hodnotí, takže se neostýchejte. Tyto zkušební plochy budete moci vymalovat, i když se jedná o tmavé odstíny a budete potřebovat základní nátěr.

Jakmile jsou zkušební části suché, zavěste na ně umělecká díla, posuňte před ně nábytek a postavte se zpět do místnosti, abyste zjistili, jak vypadají. Chvíli s těmito stříkanci na stěně žijte, abyste zjistili, jak vypadají v různých dnech. Máslově žlutá barva se může ukázat jako jasnější, než byste chtěli, ve slunečných dnech, nebo šalvějově zelená barva může být v zamračených dnech fádní a zklamáním. Vyzkoušejte také, jak barvy vypadají v noci v záři vašich lamp.

Tip redakce: Jakmile se rozhodnete, kterou barvu zvolíte, lehce přebrousíte zaschlou část vzorku barvy. To pomůže minimalizovat další vrstvu barvy na této části stěny, až ji budete přemalovávat.

3. Požádejte odborníka na barvy o doporučení lesku

Jakmile se rozhodnete pro vítěznou barvu, poraďte se s odborníky v místní prodejně barev, jaký lesk zvolit. Podle toho, jaký máte povrch stěn – sádrokarton, omítku nebo obložení – a zda bude třeba stěny chránit před vlhkostí (v koupelně nebo kuchyni) nebo otisky prstů (na chodbě nebo schodišti), vám navrhnou nejlepší lesk barvy, abyste dosáhli požadované barvy. Například barva s plochým leskem vám poskytne barvu nejbližší původnímu malířskému čipu, zatímco pololesklá barva bude mít mírnou odrazivost, která mírně utlumí živost barvy.

Teď, když jste si udělali domácí úkoly, zbývá už jen vymalovat stěny!