Zdobení

Výukový program pro šití polštářů na okraji

Proměňte obyčejnou lavici nebo okenní sedadlo v pohodlné místo k odpočinku pomocí profesionálně vypadajícího polštáře s okrajem ve tvaru krabice. Polštář s box-edge má mezi horní a spodní částí polštáře široký panel (tzv. klín), do kterého se vejde kus pěny, a vznikne tak tlustý, pohodlný a na míru šitý polštář. Jedná se o univerzální konstrukci, kterou lze použít jak pro sedací polštáře, tak proti opěradlu.

Níže uvedené pokyny se týkají polštáře o rozměrech 18x24x6 palců, ale rozměry můžete upravit pro vlastní polštáře okenních sedadel nebo polštáře lavic.

Co budete potřebovat:

 • 1 yard dekorační látky (šířka 52/54 palců)
 • 1-1/4 yardů rouna
 • 1-1/4 yardů extra silného vatelínu
 • 1 kus pěny vysoké hustoty o rozměrech 17x23x5 palců
 • nitě na čalounění nebo koberce
 • silné lepidlo ve spreji
 • jehla na ruční šití a knoflíky

.

Uvedená množství se týkají dekoračních tkanin o šířce 52/54 palců. Pokud není uvedeno jinak, všechny rozměry zahrnují 1/2″ přídavky na švy. Pokud není uvedeno jinak, šijte pravou stranou k sobě.

Krok 1: Vystřihněte materiály

Abyste látky co nejlépe využili, stříhejte kousky v následujícím pořadí.

 • Z extra silného vatelínu vystřihněte dva obdélníky o rozměrech 17×23 palců na horní a spodní část polštáře a jeden obdélník o rozměrech 5×84 palců na klín polštáře.

 • Z dekorační látky a rouna vystřihněte dva obdélníky o rozměrech 19×25 palců na horní a spodní část polštáře a jeden obdélník o rozměrech 7×88 palců.

  Krok 2: Příprava pěny a látky

  Pomocí silného lepidla ve spreji přilepte vatelín s extra vysokým loftem na odpovídající strany každého kusu pěny s vysokou hustotou. Vyrovnejte každý kus dekorační látky s odpovídajícím kusem rouna; každou dvojici podlepte.

  Krok 3: Sestavení polštáře

  Obdélník klínu s fleecovou podšívkou přišijte k hornímu obdélníku polštáře; rohy podle potřeby zastřihněte a nezpracované konce zahněte. Opakujte šití a přišijte opačný okraj klínového obdélníku ke spodnímu obdélníku polštáře. Nechte velký otvor; otočte na pravou stranu.

  Vložte pěnový tvar s pálkou do potahu polštáře. Otvor ručně zašijte.

  Krok 4: Dokončení rohů

  Přidáním švu dodejte každému rohu polštáře s okrajem krabice trochu lesku navíc. Podél každého bočního švu zploštěte okraj tak, že pěnový tvar potažený vatelínem odsunete od švu; přišpendlete jej, jako byste dělali lem. Pomocí dlouhého běžícího stehu a čalounické nebo kobercové nitě prošijte okraj přes obě sousední strany.

  Krok 5: Vycpání polštáře

  Na obou stranách polštáře vytvořte perem na látku shodné značky pro umístění čtyř knoflíků. Pomocí čalounické nitě a jehly ručně přišijte knoflíky na polštář.

  Teď, když jste se naučili vyrábět vlastní polštáře, vyzkoušejte tyto projekty čalounění.