Zdobení

Jak malovat strop: Nejlepší tipy pro povrchovou úpravu bez šmouh

Pokud si myslíte, že malování stropu je stejné jako malování stěn, zamyslete se znovu. Je toho mnohem víc, co je třeba vzít v úvahu, například kapky barvy, různé povrchové materiály a další výzvu, kterou představuje malování vzhůru nohama. Stále se však jedná o projekt, který zvládnete sami. Při výběru barvy na strop se rozhodněte pro ploché, matné nebo vaječné barvy, které mají tendenci skrývat nedokonalosti. S pevným žebříkem a našimi tipy níže budete mít za víkend hotovo.

Tip redakce: Pokud malujete celou místnost, vymalujte nejprve strop. Později tak můžete zakrýt cákance barvy na stěnách.

Jak vymalovat strop

Jakmile shromáždíte vše, co potřebujete k natírání stropu, vezměte si pomocníka a začněte.

Potřebné zásoby

 • Velké kapkovité plátno
 • Štafle
 • Malířská páska
 • Plast nebo noviny
 • Špachtle
 • Tmel
 • Brusný blok
 • Primer (volitelně)
 • 2. nebo 2-1/2palcový úhlový štětec
 • Barva
 • 9palcový válečkový štětec

Pokyny krok za krokem

Zde najdete tipy našich odborníků, jak nejlépe vymalovat strop.

Krok 1: Přípravna

Než začnete s malováním stropu, musíte místnost připravit. Zakryjte nábytek a podlahu hadry, abyste ochránili povrchy před stříkající barvou. Ještě lépe je přemístit nábytek do jiné části domu, abyste se mohli po místnosti pohybovat bez překážek.

Pokud neplánujete stěnu natírat, chraňte horní část stěny nebo korunní lišty malířskou páskou. V takovém případě můžete stěnu mírně překrýt a vymalovat ji později. Okraje okrajů svítidel nebo stříšek, které se dotýkají stropu, chraňte malířskou páskou nebo stříšku odšroubujte a spusťte mírně od stropu, abyste mohli malovat v blízkosti otvoru. Po dokončení malování vraťte stříšku do původní polohy. Lopatky stropních ventilátorů chraňte plastem nebo novinami zajištěnými páskou.

Krok 2: Vyčištění stropu

Ujistěte se, že máte pevný a bezpečný žebřík, který zůstává stabilní, když saháte ke stropu. Posviťte si na strop světlem, abyste mohli zjistit nedokonalosti a vyplnit je tmelem. Nechte tmel zaschnout a poté jej přebruste do hladka. Pokud má váš pokoj strukturu popcornového stropu, kterou chcete odstranit, začněte zde, kde najdete návod, jak postupovat, a nezapomeňte, že nejprve musíte zkontrolovat přítomnost azbestu.

Poté zablokujte všechny zjištěné skvrny. Ať už se jedná o skvrny od mastnoty, kouře nebo děravé střechy, zakryjte skvrny na stropě nejprve základním nátěrem blokujícím skvrny, aby barva neprosakovala přes povrchovou úpravu.

Krok 3: Oříznutí barvou

Pomocí 2 nebo 2-1/2palcového úhlového štětce vyřízněte 3 až 4 palce široký pruh barvy kolem okrajů stropu. To vám umožní následně nanášet barvu, aniž byste se dostali příliš blízko ke stěnám a omylem na ně nanesli barvu z válečku. Začněte v jednom rohu stropu a natírejte v obou směrech několik metrů a teprve poté naneste barvu na tuto první část stropu, dokud je okraj ještě mokrý. Nebo pokud máte pomocníka, který řeže, ihned ho následujte a válečkem naneste barvu na strop.

Krok 4: Pokračujte v malování

Použijte 9palcový váleček s 1/2palcovým vlasem, který pojme velké množství barvy. Přidejte prodlužovací rukojeť, abyste mohli válečkem natírat strop, aniž byste museli vystupovat na žebřík. Při válcování vyvíjejte pouze mírný tlak, aby se barva nerozstříkla. Válejte barvu po malých úsecích pohybem tam a zpět, začněte v jednom rohu místnosti a postupujte napříč. Barvu nenanášejte klikatě nebo ve tvaru písmene W.

Krok 5: Dokončení a nanesení druhé vrstvy

Při postupu po stropě umístěte váleček metr od mokrého okraje a další část válečku na mokrý okraj mírně překryjte. Pokračujte ve válcování, dokud nepokryjete celý strop. Nechte zaschnout a naneste druhou vrstvu, přičemž seřízněte, jak bylo uvedeno dříve, a poté naneste další vrstvu kolmo na první vrstvu, abyste dosáhli co nejlepšího krytí.

Tipy pro malování stropu s popcornovou strukturou

Pokud chcete na stropě zachovat strukturu popcornu, plochým hrotem šroubováku odřízněte tenký pruh textury v místě, kde se strop stýká se stěnou. To vám umožní dosáhnout čistšího okraje při natírání okrajů stropu, ať už se rozhodnete použít malířskou pásku, nebo jen pevnou ruku.

Když je čas nanést vrchní vrstvu, použijte segmentový pěnový váleček nebo váleček se silnou tloušťkou (3/4 palce). Abyste zabránili přesycení a odlupování textury, nanášejte barvu lehkou rukou a po nanesení barvy se snažte plochu neotáčet zpět. Před nanesením druhé vrstvy nechte strop důkladně zaschnout.