Zdobení

Uspořádat fotografie v SNAP s těmito snadnými tipy od profesionálů

Udělejte si pořádek ve fotoaparátu a roztřiďte své výtisky pomocí těchto tipů na uspořádání fotografií, díky kterým budou vaše vzpomínky v bezpečí.

Pořízení fotografie je díky chytrým telefonům na dosah ruky snadnější než kdykoli předtím. Protože je toto zařízení téměř vždy po ruce, můžete kdykoli a kdekoli rychlým kliknutím okamžitě zachytit vzpomínky. Jakmile se však vaše role fotoaparátu zaplní tisíci fotek, může být rozhodování, co s nimi všemi udělat, náročné. Zde je několik našich nejužitečnějších tipů, které vám pomohou uspořádat fotografie – tištěné i digitální kopie – tak, abyste se k těmto vzpomínkám mohli snadno vrátit, kdykoli se vám zachce. Ukážeme vám, jak roztřídit digitální fotografie z telefonu nebo fotoaparátu do počítače a jak bezpečně uložit vytištěné fotografie. Pomocí těchto tipů můžete uklidit v roli fotoaparátu, ochránit rodinné fotografie a uchovat své cenné vzpomínky v bezpečí.

Jak uspořádat digitální fotografie

Díky těmto tipům, jak uspořádat digitální fotografie v telefonu nebo počítači, můžete vyčistit roli fotoaparátu a ochránit své snímky.

Krok 1: Okamžité odstranění nepotřebných fotografií

Všichni jsme vinni z toho, že jsme vyfotili dvacet stejných snímků, abychom dosáhli dokonalého osvětlení a úhlu (nebo pořídili alespoň jednu fotografii, na které se všichni dívají do fotoaparátu a usmívají se). Abyste se vyhnuli hromadění průměrných fotografií, které budete muset později řešit, zvykněte si duplicitní nebo nekvalitní snímky ihned mazat. Dejte si záležet na scénických fotografiích bez lidí a na opakujících se fotografiích z večírků. „Bojujte s instinktem, který říká, že každá fotografie je cenná,“ říká analytička spotřebitelských technologií Kristy Holchová. „Ve skutečnosti jsou špatné fotky jen nepořádek, který ztěžuje hledání těch dobrých.“

Krok 2: Uspořádání fotografií do alb nebo složek

Po odstranění nepotřebných snímků můžete fotografie ve smartphonu uspořádat pomocí alb. Vytvářejte alba pro speciální události, dovolené a další témata, jako jsou například fotografie vašeho domácího mazlíčka, abyste si mohli prohlédnout kategorii snímků najednou. Některé chytré telefony udělají část této práce za vás. Aplikace Fotky Google a aplikace Fotky Apple automaticky analyzují fotografie, aby je bylo možné vyhledávat podle klíčových slov, a seskupují je do alb podle místa a osob.

Pokud organizujete fotografie v počítači, můžete je uspořádat chronologicky nebo podle témat. Jody Al-Saighová ze společnosti Picture Perfect Organizing navrhuje kombinaci obou způsobů: Vytvořte složku pro každý rok a v ní složku pro každý měsíc. Měsíce označte spíše číslem než názvem (například 02 pro únor), aby je počítač vypsal ve správném pořadí. Uvnitř složek s měsíci vytvořte tematické podsložky, například dovolená v Mexiku nebo pizza party.

Krok 3: Úprava fotografií podle potřeby

Pokud rádi upravujete své fotografie, abyste opravili nedokonalosti nebo dosáhli nejlepšího osvětlení a ořezu, je dobré vytvořit samostatné složky pro fotografie k úpravě a pro finální verze. Vyberte fotografie, které potřebují opravit barvy nebo červené oči, a přidejte je do složky „K úpravě“. Jakmile je upravíte podle svých představ, přesuňte je do složky „hotové“. Pokud je úprava první velké dávky fotografií zdrcující, věnujte se jí po 15 až 20 minutách, dokud nebude hotová.

Krok 4: Stažení a zálohování fotografií

Je důležité zálohovat fotografie alespoň jednou za měsíc, abyste zajistili, že se tyto cenné vzpomínky omylem nesmažou nebo neztratí. Fotografie můžete zálohovat přímo z telefonu pomocí služby iCloud Photos v telefonech iPhone nebo pomocí aplikace, jako je například Google Photos. Některé služby pro ukládání digitálních fotografií jsou zdarma, jiné jsou zpoplatněny měsíčním nebo ročním poplatkem. Ceny se také liší podle toho, kolik úložného prostoru pro své fotografie potřebujete. Nezapomeňte snímky po úpravě a roztřídění zálohovat, abyste ušetřili místo v úložišti.

Když stahujete fotografie z telefonu nebo fotoaparátu do počítače, přesuňte je přímo do programu pro správu fotografií, jako je například Apple Photos nebo Google Photos. „Je důležité je alespoň stáhnout, aby vaše fotografie neuvízly ve fotoaparátu, který by mohl být ukraden, poškozen nebo ztracen,“ říká Al-Saigh. Pro další úroveň zabezpečení zvažte uložení fotografií na externí pevný disk nebo jejich vytištění pomocí služeb, jako je Artifact Uprising nebo Target Photo.

Krok 5: Odstranění fotografií z jiných zařízení

Nyní, když jsou vaše fotografie uspořádané a zabezpečené, je možné je bezpečně vymazat z digitálního fotoaparátu nebo telefonu. Vyhnete se tak náhodnému stažení duplikátů a získáte pěkně čistý štít pro příští měsíc, kdy budete moci pořizovat fotografie.

Typy ukládání fotografií

Pro úschovu digitálních fotografií máte tři možnosti: externí disk, online fotografickou službu a staré dobré výtisky. Zde je popis toho, co byste měli o každé z nich vědět.

Vnější jednotka

Může to znít děsivě, ale externí pevný disk se používá poměrně snadno. Stačí disk připojit k portu USB počítače a přetáhnout na něj složky s uspořádanými a upravenými fotografiemi. Externí disky jsou k dostání za méně než 50 dolarů s kapacitou 1 terabajt, na kterou lze uložit přibližně 250 000 fotografií pořízených fotoaparátem s rozlišením 12 megapixelů.

Služby online ukládání fotografií

Cloudová úložiště nabízejí řadu služeb včetně ukládání, tisku a sdílení fotografií online. Amazon Photo, Dropbox, Shutterfly a Google Photos jsou jen některé z možností. Některé nabízejí neomezené úložiště bez poplatků, jiné mají omezené bezplatné úložiště s možností navýšení kapacity za měsíční nebo roční poplatek.

Fotografické tisky

„Nejlepší zálohou je stále vytištěná fotografie,“ říká Cathi Nelsonová, zakladatelka Asociace organizátorů osobních fotografií. Možná byste ale měli vynechat použití domácí tiskárny, protože spotřební materiál může být drahý a kvalita fotografií je málokdy dobrá. Místo toho použijte online službu nebo stánek v obchodě. Nelson doporučuje vyzkoušet několik obchodů a zjistit, který z nich produkuje nejlepší výtisky. A nepodceňujte malé nezávislé obchody. „Místní fotolaboratoř stojí o váš obchod, takže je obvykle skvělým zdrojem pomoci a informací,“ říká Nelson.

Jak uspořádat vytištěné fotografie

Nejprve investujte do velké sady vhodných fotoalb a krabic na fotografie. To vám usnadní uspořádání fotografií v průběhu let. Poté projděte fotografie, jakmile je poprvé obdržíte. Při třídění si na zadní stranu každé fotografie zaznamenejte identifikační popis, například datum nebo kdo je na fotografii. Na fotopapír pište lehkým dotykem a ujistěte se, že používáte bezkyselinovou tužku nebo pero vhodné pro fotografování (k dostání v obchodech s uměleckými potřebami a řemeslnými potřebami).

Neschovávejte si špatné expozice, rozmazané snímky nebo fotky, na které se už nebudete dívat. Vyhoďte nebo recyklujte všechny fotografie, na které byste raději nevzpomínali. Vyberte si své oblíbené snímky, které si ihned uložíte do alba nebo zarámujete; vyberte snímky, které věnujete přátelům. Nakonec si sepište seznam všech reprintů nebo zvětšenin, které potřebujete, a při příštím výletu s ním zajděte do obchodu s fotografiemi.

Jak uchovávat vytištěné fotografie

K vytvoření systému archivace můžete použít speciálně vyrobené boxy na fotografie. Výtisky z balíčků ve fotocentru přeneste do méně objemných obálek, které neobsahují kyselinu. Každou obálku zřetelně označte datem a dalším identifikačním popisem, například „Dovolená v Yellowstonu 2019“ nebo „Vánoce 2019“. Poté obálky rozdělte do konkrétních kategorií pro uložení.

K dalšímu uspořádání fotografií do podkategorií použijte rozdělovače se záložkami. Zvažte označení rozdělovačů podle roku nebo člena rodiny. Klíčem je vytvořit kategorie, do kterých se vejdou všechny vaše fotografie a které si zapamatujete, až budete hledat konkrétní záběr.

Skvělým systémem pro uspořádání fotografií jsou alba nebo pořadače s plastovými obaly bez obsahu kyseliny. Určete kategorie snímků tak, že před každou novou sadou fotografií necháte prázdnou kapsu. Do kapsy vložte popisovací kartičku, která vám i ostatním divákům připomene, že se jedná o momentky z líbánek na Havaji nebo z maturitního večírku vaší neteře.

Vyložte zásuvku psacího stolu, kancelářské skříně nebo kartotéky nekyselým hedvábným papírem nebo lepenkou a naplňte ji obálkami s fotografiemi a negativy stejně jako krabičku na fotografie. Šikovnou úložnou jednotkou je také truhla.

Jak chránit vytištěné fotografie

Chcete-li chránit vytištěné fotografie a filmové negativy před poškozením, mějte na paměti tyto body.

Dejte pozor na sluneční světlo a teplotu

Teplota, vlhkost a světlo ovlivňují fotografie. Uložené fotografie a fotoalba uchovávejte mimo dosah slunečního světla na chladném a suchém místě. Zarámované fotografie zavěste na stěnu, na kterou nedopadá přímé sluneční světlo, které rychle bledne. Nebo použijte žaluzie a závěsy k regulaci světla. Neukládejte fotografie ve sklepě nebo na půdě, kde kolísá teplota a vlhkost.

Zacházejte opatrně

Oleje na prstech znehodnocují fotografie a negativy, proto s nimi manipulujte pouze za okraje. Pro další ochranu používejte čisté bílé bavlněné rukavice. Papírové sponky, gumičky, lepidla a pásky by neměly přijít do styku s výtisky, pokud nejsou speciálně navrženy tak, aby byly bezpečné pro fotografie.

Lepidla mohou chemicky působit na obrázky a zničit je, pokud se je pokusíte později z alba vyjmout. Na fotografie používejte pouze speciálně vyrobené lepicí tyčinky, fixy a rohy bez obsahu kyseliny. Fotografie uchovávejte mimo dřevo, překližku, dřevotřísku, gumový cement, lepidlo na zvířata, šelak, kontaktní cement, polyvinylchlorid (PVC), pásku citlivou na tlak a porézní popisovače.

Vyberte si Acid-Free

Plastové stránky, sáčky a krabice, které neobsahují kyselinu, mohou uvolňovat škodlivé výpary, které trvale poškozují fotografie. Hledejte tyto plastové výrobky, které jsou považovány za bezpečné pro fotografie: polypropylen, polyethylen, mylar, tyvek a triacetát celulózy. Před nákupem zkontrolujte štítky na krabicích na fotografie, podložkách a albech, abyste se ujistili, že neobsahují kyseliny a jsou bezpečné pro fotografie. Fotografie vždy rámujte pomocí matric z materiálů, které neobsahují kyseliny.