Zdobení

Jak se zbavit barvy

Máte plechovky s barvou, které vám zbyly z minulých projektů a některé z nich tam leží už dlouho? Pokud už nechcete natírat nic v odstínu Misty Mint Julep (nebo v jakémkoli jiném starém odstínu), možná přemýšlíte, jak se plechovek s barvou zbavit a uvolnit místo na policích.

První dobrou zprávou je, že barva při správném skladování v interiéru mimo extrémní teploty a s bezpečně nasazeným víkem vydrží dlouho. Ve skutečnosti je průměrná doba skladování latexové barvy 10 let a olejová (nebo alkydová) barva zůstává použitelná 15 let.

Než dáte staré barvě vale, otevřete víčko a přičichněte si. Pokud je cítit jen barvou, jste na tom dobře. Pokud je cítit hnilobou, pak už tolik ne a můžete se rozejít. Další způsob, jak zjistit, zda je barva ještě použitelná, je, zda jsou na dně nebo po stranách plechovky zaschlé kousky nebo vrstvy. Odstraňte všechny slupky, které se nahoře vytvořily, a barvu promíchejte. Rozetřete vzorek na něco a zjistěte, zda je barva správná a zda hladce klouže po povrchu.

Pokud vše vypadá (a voní) dobře, zvažte darování barvy organizaci, která ji může použít nebo dále prodat. Některé možnosti zahrnují školy, komunitní divadla, útulky nebo Habit for Humanity ReStore.

Jak likvidovat latexové barvy

Většina svozových společností požaduje, aby se do odpadu a na skládku odvážely pouze ztuhlé latexové barvy. Pokud v plechovce zůstalo jen malé množství latexové barvy, sejměte víčko a nechte ji vyschnout na vzduchu. Nebo barvu vylijte na noviny a nechte ji uschnout. Noviny, zaschlou barvu a plechovku s barvou vyhoďte do popelnice a odvezte.

Při větším množství barvy přidejte do barvy kočičí stelivo nebo rozdrcené noviny, promíchejte a nechte ji v plechovce vyschnout. Vyhoďte plechovku i s vyschlým obsahem do odpadků, které se pravidelně odvážejí. Můžete si také zakoupit tužidlo na barvy, výrobek, který najdete v obchodech s domácími potřebami za několik dolarů; přidejte ho do barvy (až do 2/3 galonu), nechte ho ztuhnout a vše vyhoďte do koše.

Jak likvidovat olejové barvy

Barvy na olejové a alkydové bázi jsou považovány za nebezpečný odpad. Při nesprávné likvidaci mohou poškodit zdroje pitné vody. Nevyhazujte proto olejové nebo alkydové barvy do běžného odpadu, ale zavolejte na místní úřad pro nakládání s odpady a zjistěte, jak olejové barvy likvidovat. Ve většině případů odnesete prošlé barvy na místní místo pro odevzdání nebezpečného odpadu. Nebo je můžete nechat na obrubníku během dne sběru nebezpečného odpadu ve vaší obci.

Jak správně skladovat barvy

Aby vám latexové a olejové barvy vydržely dlouhá léta, přikryjte horní část otvoru plechovky plastovou fólií, nasaďte víčko a několika poklepy gumovou paličkou zajistěte těsnost. Otočte plechovku s barvou dnem vzhůru, aby se vytvořilo pevné těsnění, a skladujte ji na polici, kde jsou mírné a stálé teploty.