Zdobení

Tento úžasný byt býval garáží

Sbohem, temná minulost garáže. Ahoj, šťastná budoucnost jako úniková cesta. Majitelka domu si vytvoří a následně se ubytuje v útulném bytě o rozloze 250 metrů čtverečních.

Patnáct kroků. To je vše, co dělí Annu Forkumovou od jejího hlavního domu a jejího prázdninového útočiště – dříve známého jako garáž pro dvě auta. Návrhářka interiérů a stylistka fotografií pro časopisy si toto sladké studio vytvořila jako místo k bydlení, zatímco své hlavní bydliště v Nashvillu pronajímá přes Airbnb. Za tuto proměnu však vděčí dvěma ambiciózním teenagerům.

Anna si dlouho pohrávala s myšlenkou přestavět garáž na byt, ale hromady historických pokladů, které v ní měla uložené, ji vždy odrazovaly („Jsem vetešník,“ přiznává Anna). Když se její dcera Lyla a její kamarádka nabídly, že se ujmou úklidu, protože chtěly mít kde uspořádat oslavu třináctých narozenin, Anna je přijala.

V Annině samostatné garáži byla kůlna s dveřmi, která nyní slouží jako vchod do bytu. Nápis „Etc“ na zdi mluví za vše: Stavba poskytuje místo pro různé aktivity – bydlení, tvoření a, ano, v nedokončené části i pro parkování auta.

Holky třídily a prodávaly (Anna jim dala polovinu toho, co vydělaly na Craigslistu), pak vymalovaly stěny a podlahu na bílo. „Nevím, jestli by to tady existovalo, kdyby to neudělaly,“ říká Anna, která nakreslila návrhy a spolupracovala s dodavatelem na úpravě prostoru. O několik měsíců později měla své domovu tak blízké útočiště – spolu s nově objeveným pochopením pro bydlení v malém prostoru. „Úprava mého života pro malý prostor mi opravdu ukázala, co potřebuji a co ne,“ říká Anna.

Anna vytvořila na stěně u vchodových dveří zónu pro odhození klíčů tak, že nastříkala kus kůry stromu zlatou barvou a opatřila ji háčky na klíče. Seskupení doplňuje nástěnka na vzkazy a držák na poštu, který bez ostychu obsahuje vypínač světla.

Anna chtěla, aby prvky v jejím bytě byly náladové. V obývacím pokoji vytvořila scénu s nadrozměrným pozlaceným svícnem z výprodeje nemovitostí a tyrkysovým lustrem. „Zavěšení světel na stěny a strop je skvělý způsob, jak ušetřit místo na stole,“ říká Anna. Při výběru nábytku postupovala strategicky a rozhodla se pro kousky s otevřenými nohami, které udržují oči v pohybu, což zase pomáhá opticky roztáhnout místnost. Vintage křídlové křeslo, přečalouněné stříbrným vinylem, se třpytí vedle zrcadla ze starožitnictví; obojí má svůj podíl na odrážení světla.

Anna se nevyhýbala velkému vzoru, i když je to v blízkém okolí často považováno za tabu. Vytvořila akcentní stěnu s náhodnými zakřivenými tahy štětce provedenými metalickou barvou, přičemž vzor udržovala tón v tónu, aby prostor nepřehltil. Volná úprava nátěru pomáhá maskovat dveře vedoucí do nedokončené části garáže, ale je dostatečně vizuálně čistá, aby se Anna mohla bavit živými a snadno měnitelnými vzory na lehátku a podlaze.

Překvapení! Některé z dřevěných uměleckých děl nad denní postelí jsou ve skutečnosti dvířka mělkých skříněk zabudovaných mezi čepy. Anna shromáždila dřevěné obložení a další zbytky pro koláže na stavbách a pak je připevnila na desky. „Použila jsem všechno, co jsem našla zadarmo,“ říká Anna s tím, že inspirací pro její díla byly sochy a koláže umělkyně Louise Nevelsonové.

Zmenšené spotřebiče – včetně miniledničky umístěné ve skříňce s prostorem pro kávovar nahoře a s přihrádkami na ručníky po stranách – jsou v kuchyni ve tvaru L dostatečně funkční. Anna se snažila snížit náklady na skříňky a vyhnula se tomu, aby malý prostor byl uzavřený, a zvolila otevřené police. Lišta na spodních skříňkách dodává nábytku vlastní nádech. Anna přenesla na látku umělecké dílo, které našla při výprodeji nemovitostí.

Anna docílila toho, že dřez, baterie a odkryté trubky vypadají elegantně, a to díky tomu, že tyto prvky vynikly na pozadí šedobílých vzorovaných dlaždic, které stály 20 dolarů za krabici 18 kusů (viz výše). Měla štěstí na dřez z glazované oceli ve výprodeji poté, co si uvědomila, že standardní dřez by příliš vyčníval. (Annin dřez pochází z internetového obchodu, ale podobnou velikost dřezů najdete v obchodech se zdravotnickými potřebami). „Jsou to maličkosti (doslova!), na které při plánování malého prostoru nemusíte myslet,“ říká Anna. „Je tu takový dominový efekt. Například malé umyvadlo znamená menší baterii a dokonce i to, že se poohlédnete po malém stojanu na nádobí“.

Podesta se dvěma úložnými zásuvkami podpírá manželskou postel ve výklenku se šikmou střechou. Anna vytapetovala strop vzorky tapet, které nashromáždila, a pro flexibilitu designu použila spíše kolíčky než lepidlo. „Chtěla jsem, aby prostor na spaní působil jako zvláštní pokojíček, i když je to vlastně jen postel,“ říká Anna. „Je to jako dívat se na svůj vlastní pestrobarevný vesmír.“

Kompaktní koupelna je vybavena nástěnným umyvadlem z obchodu s kuchyňskými potřebami a vintage zrcadlem Anna natřeným černou barvou. Jednoduché skříňky ve stylu cubby (s hřebíky na jedné straně pro uložení šperků) jsou cenově dostupnou variantou standardních skříněk. „Chtěla jsem zachovat otevřený prostor,“ říká Anna, „takže jsem nenechala nic sahat až k podlaze.“

Anna vyřízla zachráněné dveře – nakoupené za 95 dolarů – uprostřed a obě strany zavěsila na stěnu, aby ušetřila místo při vstupu do vany. Jako kliky slouží klepadla na dveře. Věšákový prostor v nedaleké skříni maximálně využila pomocí tyče ve tvaru T vyrobené z měděného potrubí, na kterou se vešly věšáky na oblečení a háčky ve tvaru S na kabelky a doplňky. Zachráněné sudové dřevo slouží jako police na boty.

Umění ve vaně? „Proč ne?“ říká Anna, která si svou koupelnu vylepšila vlnami vyobrazenými na obrázku nahoře, který našla ve spořitelně. Se sádrokartonem často zachází jako s obří nástěnkou a k zavěšování používá špendlíky. Kolíčky napodobují vzhled rámu, aniž by zahlcovaly zapuštěnou plochu. „Mám ráda syrovost scény,“ říká. Lodní úhelník na sousední stěně slouží jako háček na ručníky. Malá polička vtěsnala úložný prostor a několik dekorativních akcentů nad toaletu.

Tipy pro zdobení s omezeným rozpočtem

Anna sáhla do svých zásob vintage nálezů a zbytků z předchozích designových projektů, aby si vyzdobila byt. Podělila se s námi o tipy na chytré zdobení s omezeným rozpočtem.

  • Spoléhejte na Paint: Ať už ji použijete na stěny nebo na skříně, barva vám podle Anny poskytne největší efekt za vaše peníze. Bílá barva od podlahy ke stropu zefektivňuje její byt. „Bílá opravdu otevírá malý prostor a umožňuje vám více pracovat s dekorem,“ říká.“
  • Buďte úsporní: Prohledejte obchody s úsporami, výprodeje nemovitostí a Craigslist pro výhodné vyřazené věci. Dodávají domovu osobitost a snadno se dají vyšperkovat. Annina stolní židle je starý venkovní kus teakového dřeva, který vypolstrovala a čalounila, aby mu dodala zcela nový vzhled.
  • Přemýšlejte o samozřejmostech: Hledejte nečekané využití každodenních nebo užitkových předmětů. Anna použila lodní klíny jako háčky na ručníky (zajímavější než standardní háčky a úspornější než tyč na ručníky), z instalatérských trubek udělala tyče na záclony a z utěrky ušila povlak na polštář.