Zdobení

Volně stojící krby

Volně stojící krby nabízejí každému majiteli domu možnost odpočinout si před mihotavými plameny v jakékoli místnosti. Všestranná a snadno instalovatelná krbová kamna, jejichž cena se pohybuje od 100 dolarů za jednoduchá kamna až po 2 000 dolarů za elegantní moderní modely, nevyžadují téměř žádné stavební úpravy. Některá zařízení je třeba připojit k odvětrávacímu potrubí ve stropě nebo k plynovému potrubí; jiná lze jednoduše postavit ke zdi nebo zastrčit do rohu. Většina těchto krbů je vybavena dvířky, která umožňují velmi efektivní spalování a generování tepla. Protože nejsou zabudovány do zdi, mají mnohé z nich odkryté čelní a boční strany, které zesilují množství tepla sálajícího do místnosti.

Tipy pro nakupování

Při nákupu volně stojícího krbu zvažte, jakým způsobem chcete v budoucnu topit – zdroj paliva určuje, zda je nutné jednotku odvádět kouřovodem nebo komínem ven, což může omezit možnosti umístění. Bezprůvanové verze nepotřebují komín a lze je umístit kamkoli, kde si chcete užívat oheň.

Pokud chcete spalovat dřevo nebo pelety (zhutněné kusy dřeva a/nebo vedlejší produkty z rostlinné výroby), budete potřebovat krb s ventilací. Stejně jako tradiční krby vyžadují zásobu paliva, plnění topeniště a pravidelné čištění, aby se odstranily nečistoty a popel.

Pro připojení plynových a propanbutanových krbů ke zdroji paliva je třeba přidat potrubí nebo trubku, ale v závislosti na modelu nemusíte mít odvzdušňovací otvor. Elektrické krby bez ventilátoru vytvářejí umělé plameny generované LED světly a stačí je zapojit do zásuvky na 120 V. Další alternativou bez ventilace jsou volně stojící gelové krby poháněné kanystry se speciálními gely, které hoří a praskají jako skutečné plameny. Protože se v plynových, elektrických nebo gelových krbech nepoužívají žádná skutečná polena, nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Stylové designy

Po rychlém vyhledání na internetu najdete nepřeberné množství možností volně stojících krbů. Tradicionalisty zaujmou volně stojící krby s vyřezávaným nebo obloženým obložením nebo krby zasazené do jemně opracované skříně. Modernisty z poloviny století pravděpodobně zaujmou sochařské koule nebo konstrukce ve tvaru lžíce, které jako by visely ze stropu. Milovníci venkova se mohou těšit na litinová, mýdlová a ocelová kamna, která dodávají dobové profily. Milovníci moderny si zamilují ultrachladné modely vyrobené s dlouhými obdélníkovými topeništi se skleněnými stěnami a strategicky rozmístěnými plameny připomínajícími táborák, které se uvnitř třpytí.

K dispozici jsou volně stojící krby do interiéru i exteriéru, přenosné a stolní krby a lehké krby, které lze připevnit na zeď. Některé volně stojící krby – vybavené policemi a skříňkami – slouží jako multimediální centra.

Údržba volně stojícího krbu a základní informace

Při porovnávání volně stojících krbů se zajímejte o požadavky na instalaci a údržbu každé jednotky, její topný výkon a způsob cirkulace nebo distribuce tepla. Zvažte náklady na instalaci komína u modelů s odvětráváním nebo na přidání podložky pro umístění volně stojících kamen. Pokud se rozhodnete pro plynový, elektrický nebo gelový krb, vyberte si model, který lze ovládat dálkovým ovladačem a který je vybaven stmívači a programovatelnými ovládacími prvky, které optimalizují pohodlí a minimalizují vaši práci s udržováním ohně.

Stejně jako u jiných velkých prvků vašeho domova si vyberte volně stojící krb nebo kamna, které odrážejí váš osobní styl zařizování, doplňují architekturu vašeho domu a mají formu hodnou středu pozornosti.

Více pro vás

Jak zarámovat krb

Jednoduchá modernizace krbu

Inspirativní přestavby krbů