Zdobení

Pobřežní barvy a akcenty inspirované Boho oživují tento 130 let starý viktoriánský styl

Ve viktoriánském domě Jenny Minnsové z Nové Anglie, kde moderní a bohémské prvky vyvažují historické kořeny domu, se minulost snoubí se současností.

Interiérová designérka Jenny Minnsová miluje „přepychovou atmosféru“ svého pobřežního viktoriánského domu s dobovými lištami, arkýřovými okny a vysokými stropy. Díky strategickému použití moderních prvků však nepůsobí dusně. „Chtěla jsem působit proti temnotě a těžkosti, kterou viktoriánský dům může mít,“ říká o domě z roku 1890 v Cohassetu ve státě MA, který sdílí s manželem Brianem a jejich sedmiletými dvojčaty Isabelle a Oliverem.

Výchozí bod byl jednoduchý: zesvětlit stěny a většinu obložení barvou Benjamin Moore White Dove a kontrastovat ji s vysoce lesklou černou. Tato úprava poskytla svěží, čistou plochu a zdůraznila dřevěné prvky. Například ve vstupní místnosti lesklá černá barva oživila mahagonové zábradlí. „Předtím se vytratilo,“ říká.

Tlumená barva a povrchová úprava konzoly z travnatého plátna zmírňují kontrastní vstupní prostor, kterému dodávají nádech rozmarnosti také stoličky na nožičkách a potisk páva.

Bílé barvy jsem uchránila před sterilním dojmem díky vrstvení černé, modré a plážových textur.

Jenny oživila svůj obývací pokoj zářivě bílou barvou a pobřežními akcenty. „Bílá nepůsobila sterilně, protože jsem ji doplnila černou, modrou a plážovými texturami,“ říká. Tento vzorec zopakovala v celém domě.

Jenny přitahuje jin a jang černé a bílé, ale zjemňuje tuto kombinaci teplými tóny korálkového lustru, opotřebovaného dřevěného jídelního stolu a pozlaceného zrcadla.

Jenny si také pohrála s kontrasty u svítidel, kde se její vkus přiklání k velkému a bohémskému stylu. V jídelně, snídaňovém koutku a v ložnici své dcery zavěsila svítidla z dřevěných korálků, kroucených jutových vláken a střapců jako protiklad k formální architektuře. „Osvětlení v boho stylu mě přitahuje, protože je mohu předimenzovat, aby působilo dramaticky, ale díky organickým materiálům nepůsobí nóbl,“ říká. „Křišťálový lustr by vzhled posunul úplně jiným směrem.“

Většina oken je ze stejného důvodu holá. „Těžké závěsy by je posunuly k extrémnímu viktoriánskému stylu, čistá okna ho modernizují,“ říká Jenny. Holá okna také umožňují vystavit původní vitráže. Jsou součástí inventáře, kterému říká „blyštivý moment“ v každé místnosti. V obývacím pokoji se zlatý konferenční stolek třpytí na pozadí bílé pohovky potažené skluzavkou. V jídelně zaujme odvážný černobílý koberec. („Vzor na podlaze neohromuje smysly,“ říká.) A pak je tu náladový portrét králíka ve smokingu v kuchyni. „Můj manžel se usmívá pokaždé, když ho vidí,“ říká Jenny. „Umění nabízí tu poslední nepředvídatelnou vrstvu.“

Manžel Jenny postavil v koutku pro snídani lavici. Díky instalaci dobového obložení zachráněného z demolované zdi působí koutek, jako by tam byl odjakživa.

Plážové prvky v podobě sedadel z rush, ratanového křesla a stoliček z mořské trávy kontrastují se zářivě bílými skříňkami Shaker a dlaždicemi metra. „Kuchyně je od přírody tvrdá, proto jsem ji zjemnila teplými přírodními texturami,“ říká.

Jenny natřela kuchyňský ostrůvek barvou Newburyport Blue od Benjamina Moora. „Odkazuje na historickou Novou Anglii, ale odstín je aktuální.“ Modrý svícny nad dřezem odráží barvu ostrůvku.

Kusy v bohémském stylu, včetně střapci zdobeného lustru, závěsného ratanového křesla a huňatého koberce, doplňují Isabellinu tradiční vřetenovou postel před arkýřovým oknem (typický viktoriánský prvek).

V Isabellině ložnici a domácí kanceláři se objevuje jemná záře v odstínu Warm Blush od společnosti Benjamin Moore. „Není lepkavě sladká a v kanceláři jsem ji uzemnila černými akcenty,“ říká Jenny. Sametové křeslo vtahuje do modré barvy zbytek domu.

Tapeta inspirovaná damaškem tvoří dramatickou akcentní stěnu v ložnici, ale „nepřivádí vás k šílenství“, když ji máte za sebou v posteli.