Zdobení

Art deco barvy

Období art deco trvalo obecně od počátku 20. do konce 30. let 20. století. Bylo bohaté a opulentní – představte si flitry, lesk a syté odstíny – a jeho vliv se nejvíce projevil na umění a architektuře, zejména na budovách jako Empire State Building nebo Chrysler Building. Art Deco bylo moderní a luxusní a část své invence čerpalo z různých zdrojů: Egyptské umění a archeologické nálezy až po nové technologie.

Klasické materiály ve stylu art deco

Mnohé materiály používané v tradičních místnostech a nábytku ve stylu art deco se také inspirovaly charakteristickými barvami tohoto období. Například leštěné nebo intarzované tvrdé dřevo s neobvyklou kresbou nebo vzorem – ebenové dřevo, dřevo zebry – se často používalo na nábytek a zařízení, což vedlo k tmavě hnědým a černým odstínům na stěžejních předmětech.

Designéři z období art deco také hodně sázeli na kovy, jako je bronz, kartáčovaná ocel a nikl. Tyto leštěné povrchy se objevovaly jako akcenty a běžné motivy – vzpomeňte si na sluneční paprsky, zástěny a křivky – a také na široké škále povrchů, aby okamžitě dodaly šmrnc.

Barvy ve stylu art deco

Výrazné barvy období art deco sázely na sytost a hloubku. Zahrnovaly neutrální barvy – bohaté krémové a taupe – a také základní barvy, které vynikaly – nejčernější černé a ostře bílé. Zajímavost často pramenila z obvyklých způsobů zobrazení nebo použití těchto barev, například v šachovnici a ve složitých vzorech.

Další barvy ve stylu art deco zahrnovaly barevné spektrum od červené po žlutou, oranžovou a fialovou, ale všechny měly společný intenzivní odstín.

Získejte ve svém domě barevný vzhled ve stylu art deco

To, kolik barev ve stylu art deco chcete mít ve svých pokojích, závisí na vašem osobním přístupu k tomuto osobitému stylu zdobení. Vyzkoušejte tyto nápady:

– Spojte jedinečné dekorativní vzory v sytých neutrálních barvách. Téměř monochromatický přístup, jako je šedá a béžová, pomáhá kontrastním formám, aby se nestaly příliš vizuálně rušivými.

– Zvolte přesycené barvy – hluboké, tmavé stěny, neotřelý nábytek, těžké látky v ohnivých odstínech.

– Práce v metalických barvách. To může zahrnovat centrální prvek – například výrazně tvarovaný konferenční stolek nebo nadstandardní svítidlo. Stejnou metalickou barvu použijte i na akcentech dalších kusů, včetně kování a nohou nábytku.

– Přidejte lesk prostřednictvím vrstev. Opulence rovná se Art Deco: Chcete-li napodobit barevný vzhled, zkuste vrstvit koberce, přidat další přikrývky na pohovku nebo postel nebo přidat dvojité vrstvy okenních závěsů.

– Zůstaňte u základních věcí. Ozdobte černou a bílou barvu akcenty s dobově vhodným vzorem.