Vánoce

Další stromy, které je třeba zvážit

Cupressus arizonica pochází z pouštního jihozápadu a je často k vidění na parkovištích vánočních stromků v jižních státech. Jeho hustý pyramidální tvar, šedé až modrozelené listy a atraktivní vůně z něj činí oblíbenou volbu.

Smrk pichlavý (Picea pungens) vyniká svou výraznou modrou barvou. Tuhé větve snadno unesou i ty nejtěžší ozdoby. Ale pozor: jehlice jsou ostré a dokážou bolestivě píchnout. Pozitivní je, že si stromek jehličí dobře uchovává. Tento velkoplodý stromek se často vybírá jako živý stromek pro výsadbu po Vánocích.

Tento aromatický strom roste přirozeně na západě USA a má modrozelený odstín. Abies concolor si zachovává své dva palce dlouhé jehlice, které se mírně zakřivují, pokud je dobře zalévá.

Cupressocyparis leylandii je oblíbený živý vánoční stromek na jihu USA. Ploché vějířovité větve se stáčejí vzhůru a tvoří hustý trojúhelníkový tvar. U některých odrůd jsou listy modré nebo šedozelené.

Smrk ztepilý (Picea abies) má tradiční tvar vánočního stromku a vypadá skvěle pokrytý ozdobami. Jehlice o délce 1 cm však mohou být ostré a jsou náchylnější k opadávání než u jiných smrků. Udržujte tento stromek dobře zavlažovaný.

Abies balsamea přitahuje mnoho lidí bohatou vůní. V mládí mají balzámy pěkný, hustý pyramidální tvar a jsou dobrými řezanými vánočními stromky. Pokud se rozhodnete koupit živý stromek pro pozdější výsadbu, mějte na paměti, že stromek se s růstem stává volnějším a méně hustým a ztrácí svůj vzhled vánočního stromku.

Jedle balzámová (Abies balsamea var. phanerolepis), novinka mezi vánočními stromky, má společnou krásnou vůni s blízce příbuznou jedlí balzámovou. Krásný tvar a jehlicovité větve ve tvaru „bottle brush“ vytvářejí klasický vzhled vánočního stromku.

Smrk ztepilý (Picea glauca) je běžný řezaný vánoční stromek, který lze použít i jako živý stromek pro pozdější výsadbu. Obrácené větve jsou pokryty krátkým (1/2 až 3/4 palce) jehličím. Aby jehličí dobře drželo, dbejte na to, aby byl tento stromek dobře zavlažován.