Vánoce

Jak recyklovat vánoční stromeček a pomoci životnímu prostředí

Říkáme to: rok 2020 bude dosud nejekologičtějším svátkem. Tedy alespoň v poslední době. Recyklovaná výzdoba je jedním z našich sedmi nejlepších vánočních trendů roku a už teď se bavíme o tom, jak recyklovat naše vánoční stromky (a přitom se samozřejmě těšit z jejich krásy). To je pravda: Můžete recyklovat svůj živý stromek. Ve skutečnosti existuje více než 4 000 místních programů recyklace stromků po celé zemi, uvádí Národní asociace pro vánoční stromky (NCTA). To je dobře, protože v Americe se každoročně prodá asi 30 milionů živých stromků. Jistě, jsou biologicky rozložitelné, ale pravdou je, že rozklad celých stromků na skládce trvá roky. Je to proto, že k rozkladu potřebují kyslík, ale budou zabaleny tak těsně a pohřbeny s ostatním odpadem, že se k nim dostane jen málo vzduchu. Pokud ještě nejste ekologičtí, přidejte se do řad recyklátorů vánočních stromků podle těchto devíti tipů a triků, jak letos recyklovat vánoční stromek.

1. Chraňte své rostliny

Vaše zahradní rostliny mohou potřebovat trochu více ochrany před zimním chladem. Odřízněte větve z recyklovaného vánočního stromku a umístěte je kolem rostlin. Mohou sloužit jako izolace pro rostliny, které potřebují trochu tepla navíc.

2. Štěpka do mulče

Když stromek začne křehnout, můžete ho rozštípat na mulč. Poraďte se se sousedem, který má štěpkovač, nebo se obraťte na město. Stále více obcí a měst poskytuje místa pro sběr stromů určených k recyklaci na mulč. Mulč je cenný organický materiál, který lze využít k zachování půdní vlhkosti, takže na jaře může pomoci ještě více zkrášlit vaši zahradu.

3. Vyhledejte recyklační program

V mnoha městech můžete vánoční stromek jednoduše odložit v rámci recyklačního programu. Háček je v tom, že často existují časová omezení, kdy můžete stromek recyklovat spolu s konvemi na mléko a novinami – často je to jeden nebo dva dny během dvou týdnů po 25. prosinci. Chcete-li vánoční stromek recyklovat, nezapomeňte odstranit všechny ozdoby, pozlátko, světýlka a další ozdoby, a pokud ho balíte do plastového sáčku, abyste ho mohli odnést ven, nezapomeňte sáček odstranit, než stromek necháte k odvozu. Nepoužívejte na stromek flokovací sprej – nelze jej recyklovat.

Více informací o recyklaci vánočních stromků ve vašem okolí najdete v adresáři pro vyhledávání recyklace na webu Earth911 nebo se obraťte na recyklační zařízení ve vašem okolí, kde vám poskytnou bližší informace. Společnost Home Depot také zdarma recykluje živé stromky. Prostřednictvím programu recyklace vánočních stromků The Home Depot můžete po Vánocích odevzdat svůj stromek v místním obchodě, kde vám ho naštípou na mulč.

4. Nebo vyhledejte neziskový sběrný dvůr

Některé obce umožňují neziskovým organizacím (například skautským oddílům) získávat peníze sběrem stromů, vysvětluje NCTA. Vyhledejte si „neziskový sběr vánočních stromků v [zde název vašeho města]“ a zjistěte, zda můžete podpořit dva skvělé cíle – životní prostředí a místní charitu – najednou. Ať už stromky sbírá recyklační tým nebo nezisková organizace, nakonec se dostanou do recyklačního zařízení. Tam nejčastěji projdou štěpkovačem, jsou rozdrceny na mulč nebo vhozeny do rybníků, jezer či řek, aby poskytly potravu a úkryt rybám.

5. Pomozte rybníku, jezeru nebo místnímu zemědělci

Potopené stromy se stávají útočištěm ryb. Pokud máte velký rybník nebo bydlíte ve čtvrti s velkým jezerem, obraťte se na místní sdružení majitelů domů a domluvte se na ponoření stromů. Stromy lze také použít jako zábrany proti erozi půdy, zejména podél břehů. Zjistěte na místě, zda se ve vašem okolí nenachází vodní plocha, kde se tímto způsobem využívají recyklované vánoční stromky.

A i když je to trochu méně obvyklé, můžete svůj vánoční stromek proměnit ve svačinu pro kozy. V posledních několika letech několik farmářů a zoologických zahrad po celé zemi přijímá po svátcích dary živých vánočních stromků pro svá zvířata. Kozy sežerou téměř cokoli a skupinka koz během chvilky zbaví vánoční stromek jehličí a kůry. Opět se podívejte ve svém okolí, zda nějaký farmář ve vašem okolí nepřijímá živé vánoční stromky pro své stádo.

6. Vypalte to venku

I když může být lákavé spálit vánoční stromek v krbu nebo kamnech, nedělejte to. Může to způsobit nahromadění kreozotu, který je vysoce hořlavý a může způsobit, že se oheň rychle vymkne kontrole. Některá města povolují pálení stromků ve venkovních ohništích. Zkontrolujte místní vyhlášky a vždy stromek rozřežte na menší kousky (vyschlý vánoční stromek může velmi rychle shořet) a přidávejte kousky materiálu po kouskách, aby se oheň nevymkl kontrole.

7. Když všechno selže, použijte strom na řemesla

Pokud není k dispozici žádná možnost místního svozu (nebo pokud jste prošvihli termín), můžete vánoční stromek recyklovat sami. Bude to jen vyžadovat trochu více kutilských činností. Opatrně nařežte kmen na palivové dřevo nebo odřízněte čisté plátky na podložky nebo jedinečná umělecká „plátna“. Jste kompostovací typ? Neváhejte a vyhoďte větve a kmen do směsi – tyto části se dobře rozkládají a slouží jako skvělý základ pro vaši hromadu kompostu. Chcete proces urychlit? Rozsekejte dřevo na menší kousky, které se rychleji zkompostují. Jen nezapomeňte nejprve odstranit jehličí, které rozklad zpomaluje.

8. Pořiďte si stromek, který můžete po svátcích zasadit

Před svátky je třeba ještě něco naplánovat, ale většinou se dají sehnat vánoční stromky s kořenovým balem, které můžete po svátcích zasadit na zahradě. Doporučujeme vykopat jámu na podzim, kdy je půda měkčí, a pak se poohlédnout po vánočním stromku v květináči nebo s kořenovým balem zabaleným do pytloviny. Můžete ho přenést dovnitř a ozdobit na Vánoce jako obvykle, pak ho vynést ven a zasadit, jakmile sundáte světýlka a barevné ozdoby (15 dolarů, Target). Při správné péči se můžete ze stromku těšit celé roky!

9. Vlastníte umělý stromek, se kterým jste skončili? Darujte ho.

Zajímá vás, jak recyklovat umělý vánoční stromek? Umělé vánoční stromky jsou téměř vždy vyrobeny z biologicky nerozložitelného plastu, takže je nelze recyklovat. Místo toho je darujte do obchodu s použitým zbožím nebo do obchodu s použitým zbožím. Nejvhodnější dobou je říjen nebo listopad, těsně před sezónou sváteční výzdoby, aby je nemuseli skladovat několik měsíců před vystavením na prodejně.

Každý z těchto způsobů recyklace vánočních stromků je lepší, než aby vaše sváteční ozdoby skončily na skládce. Pokud víte, že chcete skutečný stromek, ale nechcete se zabývat následnou recyklací, můžete si také pronajmout vánoční stromky a po oslavě je vrátit do školky. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob, můžete letos svým skutečným stromkem pomoci životnímu prostředí a nemusíte pro to téměř hnout prstem.