Vánoce

Tento slavnostní domov v Chicagu slaví vánoční tradice ve velkém stylu

Během svátků se dodržují tradice: jídlo, výzdoba, drahocenné vzpomínky na rodinu. A nikde to není tak patrné jako v domě Williama a Mary Castellanových v Hinsdale ve státě Illinois.

Na scéně je samotná nemovitost, kterou Castellanosovi koupili v roce 2009. Manželům se líbilo, že na pozemku stál dům postavený v roce 1926 Haroldem Zookem, architektem, který se podílel na výstavbě města Hinsdale. Bohužel stavba nebyla v dostatečně dobrém stavu, aby se dala renovovat. Jeho odkaz však zůstal v mysli manželů Castellanosových, když v roce 2011 začali pracovat na novém domě.

„Bylo pro nás velmi důležité, abychom co nejvíce zachovali Haroldovu vizi,“ říká Mary, která řídila návrh domu. „I když jsme museli dům zbourat a začít znovu, byli jsme odhodláni zachovat dlouhou příjezdovou cestu se stromy, staré železné brány a původní kamennou zeď, kterou jsme obnovili. Nechali jsme původní součásti pozemku, aby řídily novou architekturu domu.“

Respektování a zachování vize historické architektury bylo pro Mary a Williama přirozené. Oba pocházejí z Itálie, a tak je jejich vděčnost snad neodmyslitelnou součástí jejich DNA. Často navštěvují Itálii, kde se ponořují do některých z nejklasičtějších stavebních principů na světě. Jejich smysl pro detail je přivedl k plánu domu, který oslavuje klasickou geometrii a detaily, jako jsou lišty, obložení a kazetové stropy.

Během prázdnin vítá dům ve foyer teplem a jiskrou. Pozoruhodné je, že osvětlené chuchvalce zeleně jemně osvětlují stoupající schodiště. Středový stůl ověšený poinsettiemi zve přátele a rodinu do vánoční nálady, která je slavnostní, ale ne ohromující. Jako protiváha rovným liniím obložení stěn a dlouhému železnému zábradlí schodiště se po obou stranách vstupního prostoru tyčí silnostěnné oblouky, které oslavují starosvětské řemeslo a rámují jak Williamovu knihovnu, tak jídelnu. Mary navrhla schodiště, které stoupá ke zděděným dědečkovým hodinám.

Světlá a jasná paleta vypadá nádherně, když do oken proniká sluneční svit, a ještě se zvýrazní během vánočního období, kdy se na výzdobě objevují jiskřivé kousky.

Aby Mary vyvážila vzdušnost, sáhla po příjemných tmavých tónech. Například v knihovně použila ořech, kterým obložila místnost od podlahy až ke stropu, a vytvořila tak útulné prostředí, v němž manželé každý večer sedávali a povídali si. Architektonické detaily, jako jsou mlynářské prvky, ševronová podlaha a kazetový strop, přidávají hřejivou vrstvu textury. Dvojice nadrozměrných židlí a čalouněný otoman potažený olivovým sametem jsou dokonalým doplňkem vánočního stromku.

Obývací pokoj si vypůjčil bleděmodrou barvu stěn z italské riviéry, kde žije Maryina rodina. Krémové hedvábné sametové čalounění, dlouhé vlněné okenní tabule, které se táhnou do výšky stěn, a křemencový krb přinášejí vizuální harmonii. Zvuková harmonie se mezitím line z klavíru, na který často hraje dcera Castellanových, která získala magisterský titul v oboru hudby. Dvojice stejných pohovek a čalouněná lavice s hřebíkovým lemováním mají na sobě hedvábný samet v barvě slonové kosti. Velké měřítko nábytku, klavíru a oken se střídá s jemnými detaily, jako jsou závěsy a křišťálové detaily na zrcadle a svícnech.

Na dubové podlaze z širokých prken stojí černě natřený armoire se zlatými akcenty, který vyvažuje lesk vánočního stromku v obývacím pokoji.

Zlatá barva v jídelně zahaluje velký kulatý stůl do opulentní záře, která se odráží od praskajících uhlíků ve vápencovém krbu. Vznešené jídelní židle potažené zeleno-zlatým sametem umocňují královský nádech palety. Mary neignoruje stropy, a proto přidala pro zajímavost výklenkové lišty. Korálové hedvábí použité jako okenní výplně překvapí jako nečekaný akcent.

Lustr ze železa a křišťálu a odpovídající nástěnná svítidla jsou spojením vznešenosti a elegance, protože osvětlují jídelní prostor. Zimní zelenina zdobí krb a zabalené balíčky se mísí na mahagonovém příborníku.

Manželé Castellanosovi se spoléhají na dvě místnosti ve svém domě, které uspokojují potřeby pro příležitostné bydlení. V rodinném pokoji, který je definován vznosným krbem a stropem kontrastujícím s bílou barvou a tmavými trámy, si manželé užívají čas s návštěvami. Křesla nadměrných rozměrů a pohovka potažená žinylkou obklopují kožený otoman a poskytují spoustu míst k posezení a konverzaci. Stejně tak jako velkoplošný nábytek umístěný na zlatavém koberci zaujímá významné místo stromek.

Krbová místnost, kterou rodina nazývá „Útočiště“, se otevírá dveřmi na lodžii a slouží k prodloužení pobytu uvnitř a venku během teplých měsíců. Rustikální prostor, zakončený sukovitým cedrovým stropem, však zve i ke sportovnímu posezení díky otočným křeslům, která se mohou otočit směrem ke kamennému krbu nebo velké televizi, jež visí na protější stěně. Rustikální tón tohoto neformálního útočiště si žádá vánoční dekorace, včetně miniaturních stromků a zeleně, která spočívá na otlučeném krbu, v jejich nejpřirozenější podobě.

Dva ostrůvky v bílo-mramorové kuchyni odvádějí pozornost od pracovního prostoru. „Ráda hostím přátele a rodinu a připravuji jídlo formou bufetu,“ říká Mary. Bílá na bílé kuchyni nechává vyniknout mramorovým deskám Calacatta na pracovní desce a backsplash. Mary se drží stranou od sváteční výzdoby (zeleň na francouzské vápencové digestoři a u okna a jedna velká poinsettie), aby jí nepřekážela při sezónním vaření a pečení.

Kruhová silueta stolu v jídelně kopíruje zakřivené tvary obloukových a kulatých oken.

Hlavní ložnice je lekcí v rafinovanosti. Stěny, vlněné závěsy a ložní prádlo jsou laděny do bleděmodré barvy. Mramor Calacatta na vyřezávaném krbu v ložnici se promítá do okouzlující koupelny. Umělecké sklo dodává architektonický šmrnc obloukovému oknu.

V ložnici pro hosty, která je připravena přivítat návštěvu, vás přivítá hřejivá zlatá paleta s měkkými látkami. Tester ladně zvýrazňuje černě natřené čelo postele a u okna visí moderní damaškový vzor.

Aby se Mary podařilo uspořádat tak krásné a smysluplné Vánoce, začíná s plánováním oslav včas.

„Máme velkou rodinu a je důležité, abychom se všichni znali,“ říká Mary. „To je to, co Vánoce v tomto domě představují – je to místo, kde trávíme svátky s lidmi, které máme nejraději. Všichni přijíždějí vyparádění a je to naše velká událost. Mám z tohoto setkání tolik let fotografií a jsou to poklady, které jsou mi nejdražší.“