Vánoce

Tipy od odborníků, jak se v tomto svátkovém období smysluplněji vrátit

Dovolte nám, abychom vám pomohli zjistit, jak se svým časem a penězi udělat co nejvíce dobrého – a obojí smysluplně darovat.

S nástupem prázdninového období se v souvislosti s probíhající pandemií mění způsoby dobrovolnictví a dárcovství. Zatímco obvykle se můžete vydat na rodinný výlet a dobrovolně pracovat v potravinové bance nebo jiné komunitní organizaci, omezení Covid-19 nám v tomto období brání dělat mnoho věcí osobně. Dobrou zprávou však je, že v dnešní době můžete přispět téměř jakékoli organizaci online a existuje spousta způsobů, jak se dobrovolnictví věnovat z domova.

Zde se dozvíte, jak se ujistit, že vaše úsilí jde na legitimní věc, a několik způsobů, jak přispět, které nezahrnují hotovost.

Jak zajistit, aby váš dar putoval tam, kam má

Nezáleží na tom, zda darujete 5 nebo 500 dolarů, vyplatí se udělat si domácí úkol. Použijte tyto čtyři tipy, abyste se ujistili, že vaše peníze půjdou na prospěšnou věc.

Přispějte na výzkum a sociální služby

Nejvíce prospějete, když příspěvky rozdělíte mezi organizace, které financují výzkum, podporují advokacii a přímo pomáhají lidem, kterých se daný problém týká, říká Daniel Borochoff, prezident CharityWatch. „Můžete například přispět organizaci CancerCare, která podporuje všechny, kdo onemocněli rakovinou, a Institutu pro výzkum rakoviny. Obě skupiny jsou vysoce hodnocené.“

Odstínění telefonických nabídek

Pro charitativní organizace je drahé najímat si telemarketéry, kteří vám volají a žádají vás o peníze. Vaše peníze by mohly těmto skupinám posloužit lépe, kdybyste přispěli přímo charitě, kterou jste si vybrali, a ne té, která proklouzla obvyklou kontrolou hovorů. Borochoff také upozorňuje, že při studených telefonátech jde většina peněz obvykle spíše na výdaje spojené se sháněním prostředků než na dobročinné účely.

Omezte impulzivní dávání

Díky informovanému rozhodnutí získáte více peněz. Chcete pomoci odstranit nedostatek potravin? Obraťte se na místní potravinovou banku. Chcete podpořit boj proti srdečním chorobám? Zeptejte se lékaře nebo sociálního pracovníka na renomované charitativní organizace. „Promluvte si s lidmi, kteří se v dané věci vyznají, abyste měli jistotu, že vaše peníze půjdou na to nejlepší místo,“ říká Borochoff.

Najděte důkaz, že peníze pomáhají

Čím více podrobností o úsilí a výdajích charitativní organizace najdete (na jejích webových stránkách a v příspěvcích na sociálních sítích nebo na stránkách skupiny CharityWatch), tím lépe. Tyto informace jsou důležité zejména při pomoci při odstraňování následků přírodní katastrofy. Hledejte skupiny, které mají lidi v terénu; to znamená, že mají kontakty, aby mohly poskytnout okamžitou pomoc.

Kreativní způsoby, jak darovat čas

I když letos pravděpodobně nebudete moci dobrovolničit osobně, místní organizace vaši pomoc stále potřebují.

 • Potravinové banky a útulky: Je nepravděpodobné, že budete moci dobrovolně vařit a podávat jídlo osobně, ale mnoho místních potravinových bank a útulků je právě teď zahlceno potřebami způsobenými pandemií. Doporučujeme zavolat přímo do nich a zjistit, jak můžete pomoci:
 • Hasičské domy: Hasičské domy obvykle během svátků pořádají sbírky hraček, ale protože mnoho lidí omezuje vzájemné vztahy, mohou potřebovat pomoc s předáním informací. Zkoordinujte ve svém okolí sbírku hraček a vyvěste letáky, aby sousedé věděli, kdy a kam mohou své dary odevzdat.
 • V okolí města: Nápady vám může poskytnout vaše obchodní komora, ale zvažte i sociálně vzdálené skutky, jako je například odklízení příjezdových cest, bezkontaktní doručování do e

  Jak koupit dárek, který vrací

  Při nakupování ve prospěch charitativních organizací si přečtěte webové stránky, abyste se dozvěděli více:

  • Kterým konkrétním charitativním organizacím přispívají. (Nestačí říci „znevýhodněná mládež“. Pokud věnují výtěžek z vašeho nákupu, měli by vám říct, kam přesně peníze půjdou)
  • Kolik věnují na jedno zakoupené zboží. (Hledejte skutečná procenta z každého prodeje, nikoliv „část výtěžku“)
  • Jejich celkové příspěvky k dnešnímu dni.