Vánoce

Tipy na vánoční dárky s rozpočtem

To je zvláště důležité pro rok 2020, kdy se v souvislosti s pandemií koronaviru stále více Američanů potýká s nezaměstnaností, snížením platu nebo zvýšenými účty za potraviny.

„Plánování dopředu je obvykle vhodné, ale letos bude obzvláště důležité. Vzhledem k současným podmínkám nemusí být produkty a služby tak dostupné jako v minulých letech a doručovací služby budou o svátcích vytíženy na maximum,“ říká Nilay Gandhi, certifikovaný finanční plánovač z Malvernu v Pensylvánii a hlavní finanční poradce společnosti Vanguard Personal Advisor Services, nemluvě o tom, že většina z nás se potýká s napjatějšími rozpočty než obvykle.

Zde je pět finančně rozumných strategií, které je třeba zvážit, abyste mohli začít plánovat rozpočet na Vánoce již nyní.

Související položky

1 Vytvořte si seznam a rozpočet (a držte se obou)

„Jakmile máte rozpočet sestavený, buďte disciplinovaní; pokud se od něj odchýlíte, nebude plnit svůj účel,“ říká Gandhi.

2 Začněte hledat slevy hned

Kromě sestavování rozpočtu v létě můžete nyní, když máte rozpočet a seznam nápadů, začít sledovat slevy. Přihlaste se k odběru e-mailů o výprodejích od spřízněných značek, vyhledávejte kupony, stáhněte si webové rozšíření Honey pro slevové kódy pro více než 30 000 webů a sledujte značky, které v polovině roku nabízejí dny nebo týdny slev podobné menšímu Prime Day.

3 Sjednání nebo zrušení některých předplatných a služeb

Kolik služeb jako Netflix, Hulu, Amazon Prime, Spotify, HBO Go, Disney+ (seznam by mohl pokračovat) si předplácíte? A kolik z nich používáte tak často, aby se vám jejich cena vyplatila?

„Existují služby, o kterých můžete vyjednávat, nebo se jich dokonce úplně vzdát, pokud je nevyužíváte,“ říká Gonzalez. „Kabelovou televizi lze snadno zrušit, když uvážíme množství dostupných streamovacích služeb a online zpravodajství a zábavy. Vše se odvíjí od toho, co skutečně využíváte.“

Truebill (zdarma až 12 dolarů měsíčně, truebill.com) může být užitečným zdrojem, který vám usnadní zrušení předplatného, získání náhrady za výpadky a případně i snížení účtů.

Chcete-li zjistit, zda je třeba některé služby zrušit, konsolidovat nebo o nich vyjednávat (není na škodu zeptat se na účet za mobilní telefon!), začněte tím, že si sestavíte seznam všech opakujících se služeb a zjistíte, proč jste si danou službu vůbec objednali, říká Gandhi. Pak se zeptejte sami sebe:

  • Existuje tento důvod i dnes? 
  • Jestliže ano, odpovídá hodnota, kterou dostáváte, ceně, kterou platíte? 

„Pokud je odpověď na některou z těchto otázek záporná, jedná se pravděpodobně o diskreční výdaj, který lze zrušit nebo alespoň přehodnotit,“ říká. „U mnoha nezbytných služeb, jako je například přístup k internetu, pravděpodobně existují alternativní možnosti u různých poskytovatelů nebo za jiné ceny. Pokud věnujete čas vyhodnocení všech možností, můžete odhalit možnosti úspor.“

Další potenciální oblasti, v nichž je podle Gonzaleze třeba vyjednávat nebo nakupovat: členství v posilovně, internet, terénní úpravy a pojistné smlouvy. (Pokud vám to uniklo, zde jsou nejběžnější, ale záludné způsoby plýtvání penězi.)

4 Sledujte své výdaje a podle toho je upravte

„Vytvořte si podrobný seznam všech možných výdajů, ať už malých nebo velkých, abyste měli jistotu, že víte, kam vaše peníze jdou. Určete, zda jsou tyto výdaje nezbytné nebo diskrétní a zda vám vzhledem k vašim příjmům vyhovují,“ říká Gandhi.

Například nájemné nebo splátka hypotéky? Nutné. Každodenní návštěva Starbucks? Diskrétní. (Vyzkoušejte náš DIY cold brew a ušetřete čas i peníze!)

„Pravidelně sledujte své výdaje a hledejte příležitosti k úpravám. Přiřaďte rozpočty jednotlivým výdajům, například na bydlení a zábavu,“ dodává Gandhi.

5 Odměňte se nebo darujte svůj čas

„Nejdůležitější finanční radou je, abyste příliš neutráceli a nezadlužovali se, což si ponesete ještě několik měsíců po skončení svátků. Výdaje na dovolenou obvykle meziročně rostou a s nimi se zvyšuje i dluh na kreditních kartách,“ říká Gonzalez. „Zejména ve světle pandemie koronaviru a následné ekonomické krize by si lidé měli letos více hlídat, za co utrácejí.“