Úklid

5 jednoduchých technik čištění šperků doma

Naučte se, jak vyčistit šperky a vrátit lesk špinavým drahokamům pomocí těchto chytrých háčků. Ukážeme vám, jak využít předměty z domácnosti k čištění prstenů, náušnic, náhrdelníků a dalších předmětů.

Po letech nošení si možná ani nevšimnete, že vaše šperky ztratily lesk. V průběhu času se na špercích hromadí nečistoty, zbytky a každodenní špína, takže šperky vypadají matně. Naštěstí existuje mnoho snadných řešení pro čištění šperků. Nepotřebujete profesionální čisticí prostředek ani drahé leštidlo na šperky, abyste svým oblíbeným klenotům znovu vdechli život. Tyto snadno použitelné domácí čisticí prostředky na šperky obsahují finančně nenáročné ingredience, které už pravděpodobně máte po ruce.

Mějte na paměti, že některé hacky se nejlépe hodí pro určité typy šperků. Jemné drahé kameny například nevydrží drsnější metody čištění určené pro zlato a platinu. Ujistěte se, že přesně víte, z jakých materiálů jsou vaše šperky vyrobeny. A pokud si nejste jisti, raději se rozhodněte pro opatrnost a nechte své šperky prohlédnout odborníkem.

Naše oblíbené způsoby vystavování šperků.

1. Vyzkoušejte zubní kartáček

Čistý zubní kartáček s měkkými štětinami je dokonalou zbraní v boji proti špinavým šperkům. Drobné štětinky usnadňují přístup k těžko přístupným zákoutím. V případě lehkých skvrn zvažte, zda nečistoty neodstraníte vodou. V případě silnějšího nánosu zřeďte zubní pastu vodou a poté šperk vydrhněte. Opláchněte je vodou a poté je otřete hadříkem z mikrovlákna. Před odložením nechte šperky uschnout.

2. Nechte ji probublat pomocí jedlé sody

Pokud nemáte náladu na drhnutí, nechte chemickou reakci, aby to udělala za vás. Jedlá soda i šumivé tablety proti pálení žáhy způsobují po smíchání s vodou chemickou reakci. Tato reakce vytváří bublinky a šumění, které ochotně zaútočí na nánosy na vašich špercích. Jednoduše vložte šperky do malé misky, zalijte je vodou a přidejte účinnou látku. Nechte šperk několik minut namočený, poté jej vyjměte z misky a otřete čisticím hadříkem. Před odložením nechte šperky uschnout. Tato metoda se nejlépe hodí jako čistič diamantových prstenů, stříbrných nebo zlatých šperků – nepoužívejte tuto techniku na perly nebo měkké drahé kameny.

Získejte naše další geniální využití jedlé sody.

3. Používejte jednoduše vodu a mýdlo

Mýdlo a voda je klasická kombinace čištění z nějakého důvodu. Tento jednoduchý roztok si rychle poradí se skvrnami, fleky a běžnou špínou, aniž by je poškodil. Chcete-li vyčistit šperky, smíchejte několik kapek tekutého mýdla na nádobí s několika šálky vody. Smíchejte a pak do směsi na několik sekund vložte šperky. Vyjměte je a poté je čistým hadříkem otřete do sucha a vyleštěte případné skvrny. Před odložením nechte šperky uschnout. Mějte na paměti, že tato metoda je nejvhodnější pro mírné skvrny, dehtování nebo celkové opotřebení, které se vyskytují například při čištění stříbra. Na větší skvrny, rez nebo nánosy pravděpodobně nebude dostatečně silná.

Tip redakce: Díky tomu si šperky zachovají svůj lesk a vyčistíte sloupky, čímž snížíte riziko infekce.

Přečtěte si další chytré způsoby čištění stříbra.

4. Přivedení k varu

Horká voda je snadným (a levným) řešením pro čištění šperků z tvrdých kovů. Pára a teplo způsobí, že se ze šperku uvolní nečistoty a zbytky, které pak snadno setřete. Jednoduše vložte šperky do žáruvzdorné nádoby a pak je pomalu zalévejte vroucí vodou, dokud nejsou zakryté. Nechte šperky několik minut odstát nebo dokud voda nevychladne. Vyjměte šperky z nádoby a otřete nečistoty čistým hadříkem. Před odložením nechte šperky uschnout. Mějte na paměti, že tato metoda nefunguje u perel, opálů a mnoha dalších drahých kamenů. Tuto techniku si vyhraďte pro stříbro, zlato, platinu a diamanty.

5. Používejte antibakteriální čisticí prostředky

K tomu, aby se vaše šperky třpytily, nepotřebujete žádný luxusní čistič šperků. Stačí použít víceúčelový antibakteriální čistič. Začněte odšroubováním víčka lahvičky a nalijte několik centimetrů tekutého čističe do skleněné misky. Přidejte šperky a nechte pět minut působit. Během čekání by měly nánosy ze šperků začít opadávat na dno misky. Po uplynutí času šperky vyjměte a jemně je vydrhněte čistým zubním kartáčkem s měkkými štětinami. Opláchněte je pod studenou vodou a poté je osušte čistým hadříkem. Před odložením nechte šperky uschnout.

Adblock
detector