Úklid

Nejlepší způsob, jak umýt položky naplněné vodou, včetně pokrývek a polštářů

Naučte se prát a sušit péřové přikrývky a pečovat o podobné předměty, jako jsou péřové polštáře, spací pytle a bundy, aby byly stejně měkké a nadýchané jako dříve.

Praní polštářů, přikrývek a dalších předmětů s péřovou výplní někdy spadá až na konec seznamu prádla. Mnoho lidí si dokonce klade otázku, zda lze péřovou přikrývku vůbec prát. Ačkoli tyto předměty bývají poměrně objemné, péřové lůžkoviny a bundy můžete obvykle prát doma v pračce. Většina výrobců doporučuje prát péřové předměty zřídka, jednou za tři až pět let, takže tento proces praní nebudete muset podstupovat příliš často. Když je čas na čištění péřových předmětů, postupujte podle následujících kroků, abyste dosáhli nejlepších výsledků při praní a sušení péřových přikrývek, péřových polštářů, spacích pytlů a bund.

Mohu péřové přikrývky a polštáře prát doma?

Přikrývky pro postele velikosti full, queen- a king-size jsou pravděpodobně příliš velké pro domácí pračky standardních rozměrů. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete velkokapacitní pračku s předním plněním, například v místní prádelně. Na druhou stranu péřové polštáře mohou být dostatečně malé, abyste je mohli prát v domácí pračce, což je pohodlnější volba, zejména pokud máte pračku s předním plněním. Pokud však máte pračku s vrchním plněním, možná budete chtít využít pračky s předním plněním v prádelně. Míchadlo může být drsné k jemným puchýřům.

Jak umýt předměty

Vždy si přečtěte a dodržujte konkrétní pokyny uvedené na štítku praného předmětu. Před praním zkontrolujte, zda nejsou opotřebované švy nebo díry, a opravte je malými jemnými stehy, abyste předešli ztrátě prachové výplně během praní.

Před praním péřové přikrývky nebo polštáře zkontrolujte, zda na nich nejsou odolné skvrny, například od krve nebo moči. Tyto skvrny nejlépe vyčistíte enzymatickým čisticím prostředkem. Na skvrny způsobené vodou nebo jídlem lze použít bělidlo vhodné pro barvy. Při ošetřování skvrn stáhněte potah přikrývky nebo polštáře z peří, aby čisticí prostředek peří nepoškodil. Po odstranění skvrny je péřový předmět připraven k vyprání.

Jaký je nejlepší prací cyklus pro péřové přikrývky a jiné předměty plněné peřím?

Použijte nastavení šetrného nebo jemného pracího cyklu a minimální množství jemného pracího prostředku. Zvolte vlažnou vodu, protože horká nebo studená voda může být pro prádlo náročná. Dodatečný cyklus máchání může pomoci zajistit, aby se z peří odstranilo všechno mýdlo. Existují také speciální prací prostředky vyrobené speciálně pro praní spacích pytlů, péřových přikrývek a dalších předmětů plněných peřím. Tyto prací prostředky jsou často k dostání na internetu a v outdoorových prodejnách.

Aby se peří neshrnovalo, vložte do pračky spolu s přikrývkou nebo polštáři pár čistých bílých plátěných bot (bez tkaniček) nebo ponožku vycpanou dvěma tenisovými míčky (zajištěnou uzlem). Tento doplněk také jemně odstředí nečistoty z praných předmětů.

Tip redakce: Pokud jste dokončili praní péřové bundy nebo polštáře a stále zapáchají, nezoufejte; nevynechali jste žádný krok v návodu, jak vyprat péřovou přikrývku nebo jak vyprat péřovou bundu. Peří má po navlhnutí charakteristický zápach. Zápach se rozptýlí, když peří uschne.

Jak vysušit předměty

Po vyprání vložte přikrývku, polštáře nebo jiné péřové předměty do dostatečně velké sušičky, aby měly dostatek prostoru. Přidejte pár tenisových míčků v ponožce nebo vlněné míčky do sušičky (5 USD, Walmart) v ponožce, které pomohou načechrat peří a udržet jeho rovnoměrné rozložení.

Jaké je nejlepší nastavení sušičky pro předměty s puchem?

Spusťte sušičku na načechraný vzduch nebo na nejnižší možnou teplotu. Občas sušičku zastavte a rozbijte všechny hrudky, které se v přikrývce nebo polštáři vytvoří. Dbejte na to, aby se peří příliš nezahřívalo, protože extrémní teplo může peří spálit. Počítejte s tím, že proces sušení potrvá tři až čtyři hodiny.

Abyste předešli vzniku plísní, vyndávejte ze sušičky pouze zcela suché prádlo. Pokud je předmět stále mírně vlhký, položte jej na prádelní šňůru za větrného teplého dne, aby se peří co nejvíce vysušilo. Jakmile přinesete přikrývku nebo polštář dovnitř, nechte předmět několik týdnů venku, aby se veškerá vlhkost odpařila. Pokud přikrývku skladujete, zabalte ji nejprve do bavlněného prostěradla.

Jak často omývat naplněné předměty

Některé péřové přikrývky a polštáře se dodávají s výslovným pokynem, abyste je raději čistili v čistírně než prali. Chcete-li snížit počet praní péřové přikrývky, přidejte přes ni peřinu, aby oleje z vaší pokožky nepronikaly do přikrývky a nepřitahovaly nečistoty.

Peří můžete dále chránit tím, že pod přikrývku s peřinou vždy použijete rovné prostěradlo. Prostěradlo poskytuje další vrstvu ochrany proti tělesným olejům a nečistotám. Pokud nepoužíváte ploché prostěradlo, perte peřinu jednou týdně, pokud používáte ploché prostěradlo, perte ji jednou až dvakrát ročně.

Chrániče a potahy na polštáře poskytují dodatečnou ochranu proti skvrnám a roztočům. Většina potahů má zip, který polštář dále chrání a umožňuje polštář uzavřít a snadno jej vyjmout pro praní. Některé chrániče a potahy jsou vyrobeny z bavlny nebo ze směsí bavlny a polyesteru. Stejně jako ploché prostěradlo poskytuje dodatečnou ochranu peřinám, chrání tyto povlaky péřové polštáře před skvrnami a znečištěním. Povlak na polštář perte každý týden.