Úklid

Ošetřování skvrn na ubrus

Tyto tipy a triky pro konkrétní typy skvrn vám pomohou vrátit ubrusy, ubrousky a prostírání do původního bezvadného stavu. Vždy se řiďte pokyny uvedenými na roztocích pro předběžnou úpravu. Před použitím přípravku jej vyzkoušejte na nenápadném místě stolního prádla, abyste se ujistili, že je pro danou tkaninu bezpečný.

Máslo

Před praním použijte odstraňovač skvrn nebo tekutý prací prostředek. Prádlo perte v nejteplejší vodě vhodné pro danou tkaninu. V případě potřeby znovu ošetřete.

Vosk na svíčky

Pomocí tupého nože seškrábněte vosk z látky. Zbylý vosk vložte mezi papírové utěrky a vyžehlete teplou žehličkou. Jakmile se vosk vstřebá, papírové utěrky vyměňte.

Káva nebo čaj

Po použití zkontrolujte ubrus. Předem ošetřete potřísněná místa odstraňovačem skvrn nebo tekutým pracím prostředkem. Nebo skvrny potřete mýdlem. Perte jako obvykle; v případě potřeby znovu vyperte.

Gravy

Před ošetřením nebo namočením použijte přípravek s obsahem enzymů. Pokud je skvrna suchá, namočte ji na 30 minut. Vyperte jako obvykle; v případě potřeby postup opakujte. Nesušte ubrus v sušičce, dokud skvrna zcela nezmizí.

Rtěnka

Skvrnu vytřete houbou nebo namočte studenou vodou. Předtím skvrnu ošetřete odstraňovačem skvrn nebo tekutým pracím prostředkem. Vyperte bělicím prostředkem, který je bezpečný pro vaši tkaninu.

Olivový olej

Skvrnu předem ošetřete odstraňovačem skvrn před praním nebo tekutým pracím prostředkem. Perte v nejteplejší vodě vhodné pro danou tkaninu. Nesušte, dokud skvrna nezmizí.

Červené víno

Skvrnu vytřete houbou nebo namočte studenou vodou. Předem ji ošetřete odstraňovačem skvrn nebo tekutým pracím prostředkem. Látku vyperte s bělidlem vhodným pro tkaniny.

Salátový dresink

Tupým nožem seškrábněte co nejvíce. Skvrnu posypte umělým sladidlem, abyste absorbovali zbývající tekutinu. Na skvrnu použijte přípravek pro předpírku a poté ji vyperte jako obvykle. Pokud skvrna zůstane, potřete ji houbou s tekutinou pro chemické čištění a poté znovu vyperte.

Rajčatová omáčka

Na skvrnu naneste odstraňovač skvrn před praním nebo tekutý prací prostředek. Vyperte tekutým pracím prostředkem, použijte bělidlo vhodné pro tkaniny a vhodnou teplotu vody.

Více pro vás

Zpříjemněte si práci v prádelně těmito chytrými řešeními pro ukládání prádla. Zamilujete si i jejich vzhled.

Skladování a organizace prádelny