Úklid

Jak vyčistit oblastní koberec, aby vypadal znovu jako nový

Udržujte svůj koberec v co nejlepším stavu podle těchto jednoduchých tipů pro základní péči, hloubkové čištění a odstraňování skvrn. Navíc se dozvíte, jak správně ošetřovat konkrétní typy koberců.

Koberce zateplují podlahy, vnášejí do prostoru barvy a vzory a vytvářejí v obytných prostorách vašeho domova zóny. Spolu s koberci však často přicházejí i skvrny a nečistoty, proto je důležité vědět, jak koberec vyčistit.

Prvním krokem při čištění koberce je identifikace materiálu koberce. To je důležité pro prodloužení jeho životnosti, protože různé materiály vyžadují jedinečné metody a materiály čištění koberců. Náš praktický průvodce čištěním plošných koberců vás seznámí s mnoha typy koberců a nabídne vám tipy a pokyny pro čištění plošných koberců a odstraňování skvrn.

Základní péče o koberce

Velikost, konstrukce a materiál určují nejlepší způsob čištění koberce. O velké koberce pečujte stejně jako o koberce od zdi ke zdi. To znamená, že většině koberců prospěje následující postup péče:

  • Vysávání velkých koberců pro odstranění nečistot: Stejně jako u koberců je pravidelné vysávání nejdůležitějším krokem při čištění koberců. Pokud je koberec oboustranný, vysajte obě strany. Odstraníte tak písek a nečistoty, které mohou koberec předčasně opotřebovat. Dbejte na to, abyste nevysávali žádné třásně. (Při vysávání huňatého koberce vypněte šlehací tyč, aby nedošlo k zamotání dlouhých vláken.)
  • Vyčesejte chlupy domácích mazlíčků: Vysavač někdy zanechá chlupy domácích mazlíčků. K odstranění chlupů použijte tuhý kartáč, který kartáčujte ve směru vlasu koberce.
  • Každý rok koberce otáčejte: Náročný provoz a slunce mohou koberce mimořádně namáhat. Jednou až dvakrát ročně je otočte, aby se opotřebení vyrovnalo.
  • Malé plošné koberce protřepejte: Je-li koberec dostatečně malý, můžete ho vzít ven a silně ho protřepat nebo vyklepat, abyste odstranili nečistoty a písek. V některých oblastech platí vyhlášky o vyklepávání koberců venku, proto si nejprve ověřte místní předpisy.