Úklid

Odstraňovače skvrn z přírodního koberce

Trápí vás potřísněné koberce? Nezoufejte! Existuje spousta přírodních odstraňovačů skvrn, které můžete použít k odstranění nevzhledných skvrn od vína, domácích mazlíčků a mastných skvrn z koberců a předložek. Požádali jsme odborníky na čištění, aby se podělili o své oblíbené strategie a řešení na organické bázi pro čištění skvrn na kobercích.

Odstraňování skvrn z koberců

Dávejte pozor na rozlité tekutiny a skvrny, aby se neusazovaly a nešířily. Seškrábejte pevné kousky; pokud rozlitá látka zaschla, před použitím odstraňovače skvrn místo vysajte. Rozlité skvrny utřete čistou bílou utěrkou, aby se skvrny vstřebaly. Nikdy nedrhněte povrch koberce ani nelijte tekutinu přímo na skvrnu – obojí může skvrnu rozšířit. Skvrny lehce postříkejte přírodním odstraňovačem skvrn a rozetřete navlhčeným ručníkem, přičemž postupujte od vnějších okrajů skvrny směrem ke středu, abyste zabránili jejímu rozšíření.

Po použití přírodního odstraňovače skvrn z koberců opláchněte vyčištěnou plochu koberce vodou, abyste odstranili zbytky. Lepkavé zbytky přitahují nečistoty, které koberec obnoví. Vyčištěné plochy nenechávejte jednoduše uschnout na vzduchu, což může mít za následek vznik znatelných kruhů. Společnost Empire Carpets doporučuje odčerpat zbývající vlhkost položením několika vrstev bílých ručníků na ošetřenou oblast. Ručníky zatěžkejte těžkým předmětem, který nepřenáší barvu, například plastovým džbánem s vodou nebo skleněným kastrolem naplněným knihami. Před odstraněním ručníků je nechte přes noc působit. Vyčištěnou oblast vyluxujte nebo ručně vykartáčujte.

Pro rychlé odstranění čerstvých skvrn a starších skvrn mějte po ruce ruční parní čistič koberců. Elektrické čističe vstříknou do skvrny vodu nebo čisticí roztok a poté špinavý roztok nasají zpět do přístroje.

Podívejte se na přírodní odstraňovače skvrn a osvědčené metody, které můžete použít k čištění koberců.

Další tipy na čištění koberců

Prostě používejte vodu

Donna Smallin Kuperová, milovnice čistoty, organizační guru a autorka knihy Clear the Clutter, Find Happiness, říká, že pokud jde o přirozené rozpouštění skvrn z koberců, není nad vodu. Použijte ji jako první a nejlepší útok při vymývání skvrn. Absorbujte co největší část skvrny bílými ručníky a poté ji roztírejte vodou navlhčenými bílými utěrkami, dokud skvrna nezmizí. „Ve skutečnosti jsem použil vodu k vyčištění 6 stop čtverečních plochy smetanově bílého koberce Berber, který byl potřísněný čokoládou, tyčinkami Clif Bar a Fig Newtons, do kterých se dostal můj pes,“ říká Kuper. „Trvalo to asi hodinu a hodně trpělivého rozmazávání, ale když jsem skončila, byl koberec jako nový!“

Odstraňování skvrn na kobercích zdarma

Mražená voda nebo kostky ledu

Hluboké zmrazení žvýkaček a roztaveného vosku, které poškozují povrch koberce, usnadňuje jejich odstranění. Nejprve odloupněte nebo jemně seškrábněte co nejvíce žvýkačky nebo vosku. Poté zbývající žvýkačku nebo vosk zpevněte tak, že na ně položíte plastový sáček naplněný ledem. Jakmile povrch ztvrdne, zbytek rozdrťte a odštípněte pomocí lžičky nebo škrabky a poté vysajte. Pokud mastné zbytky přetrvávají, vyčistěte skvrnu bílým hadříkem navlhčeným alkoholem, dokud zbytky nezmizí.

Klub Soda

Naplňte láhev s rozprašovačem sodou a použijte ji jako praktický odstraňovač skvrn, říká odbornice na ekologické čištění Leslie Reichertová. Rozlitou skvrnu utřete a pak lehce postříkejte potřísněné místo sodou. Celou plochu vyčistěte čistým bílým hadříkem. Pokračujte ve stříkání a utírání, dokud skvrna nezmizí.

Kornškrob

Podle Reicherta si rychle poradíte s velkými rozlitými tekutinami použitím kukuřičného škrobu. Přebytečnou kapalinu ubrouskem setřete a pak skvrnu rozetřete kukuřičným škrobem. Jakmile kukuřičný škrob absorbuje tekutinu, seškrábněte prášek a místo vyluxujte. Pokud skvrna zůstane, postříkejte místo sodou a utírejte čistým bílým ručníkem, dokud skvrna nezmizí.

Přírodní čisticí prostředky, které je třeba znát

Silné pitné vody: Bílé víno nebo vodka

Jen rozlité červené víno? Kuper radí okamžitě skvrnu umazat čistým bílým ručníkem a ošetřit ji bílým vínem nebo vodkou (to funguje pouze v případě, že je to první metoda, kterou vyzkoušíte). V opačném případě přejděte k plánu B: skvrnu ošetřete rozetřením peroxidem vodíku.

Boraxový prášek

Úklidový tým 20 Mule Team doporučuje následující způsob čištění rozlitých nápojů, odstraňování skvrn od domácích mazlíčků a neutralizaci zápachu. Nejprve rozlité mokré tekutiny utřete čistým hadříkem. Skvrnu postříkejte ledovou vodou a posypte práškovým boraxem. Skvrnu utírejte bílým hadříkem, dokud skvrna nezmizí. Nebo jednoduše vklepejte borax do vodou navlhčeného místa, nechte ho na místě zaschnout a po zaschnutí místo vysajte.

Soda do pečiva

Mastné a mastné skvrny na koberci lze odstranit strategicky aplikovaným posypem jedlou sodou. Nechte jedlou sodu působit alespoň šest hodin a poté vysajte. Případné zbytky odstraňte mokrým hadříkem navlhčeným alkoholem.

Peroxid vodíku a mýdlo na nádobí

Taninové skvrny po rozlitém čaji, kávě, kolových nápojích, ovocných šťávách, víně a smývatelném inkoustu lze odstranit roztokem, který můžete podle potřeby míchat. Melissa Maker, autorka knihy Clean My Space: Tajemství, jak uklízet lépe, rychleji a s láskou každý den, říká, že je třeba smíchat 2 lžíce peroxidu vodíku s 1 lžící mýdla na nádobí. Po umazání rozlité tekutiny naneste roztok na potřísněné místo. Nechte ho několik sekund působit a pak ho jemně zapracujte prsty. Opláchněte místo vodou, utřete a opakujte, dokud skvrny a zbytky nezmizí. „Tento jednoduchý přípravek na skvrny si připravte podle potřeby,“ říká Maker. „Peroxid vodíku ztrácí svou účinnost, když je vystaven světlu (proto ta hnědá láhev), takže nejlepší a nejúspornější způsob je udělat si trochu podle potřeby.“

Úžasné domácí čisticí prostředky

Sůl, ocet a borax

Podle Makera si připravte pastu z 1/4 šálku kuchyňské soli, 1/4 šálku bílého octa a 1/4 šálku práškového boraxu, která odstraní skvrny na bázi bílkovin, jako je krev, tělesné tekutiny, mléčné výrobky, dětská výživa, dětská strava a vejce. Pastu naneste na potřísněné místo a před vysáváním ji nechte 24 hodin zaschnout. Kromě odstranění skvrn směs ničí bakterie a působí jako deodorant. Po vysátí místa vyčistěte vodou, abyste odstranili zbytky, a dobře je vyčistěte čistým, suchým hadříkem.

Bílý ocet

V lahvi s rozprašovačem smíchejte jeden díl destilovaného bílého octa se dvěma díly vody. Sprej použijte k odstranění skvrn od moči domácích mazlíčků a rzi. Po pohlcení vlhkosti čistým bílým hadříkem lehce postříkejte potřísněné místo octovou směsí. Skvrnu utírejte bílým hadříkem, dokud nezmizí.

Nejlepší způsoby čištění octem

Peroxid vodíku a pára

K odstranění starších skvrn od vína, krve a moči použijte sprej s peroxidem vodíku a napařovací žehličku, říká Kuper, který se tento přírodní trik na odstranění skvrn naučil od profesionálního čističe koberců. Na skvrny nastříkejte peroxid vodíku a poté je přikryjte vlhkým bílým ručníkem. Na ručník položte napařovací žehličku nastavenou na nejnižší stupeň (ujistěte se, že se nedotýká koberce). Dávejte pozor, abyste nevdechli páru. Ručník žehlete 10 až 15 sekund. Zkontrolujte zadní stranu ručníku; měli byste vidět, že se skvrna přenesla z koberce na ručník. Postup opakujte, dokud nezmizí celá nebo téměř celá skvrna. Skvrnu znovu lehce postříkejte peroxidem vodíku. Na místo položte čistý suchý ručník a zatěžkejte ho něčím těžkým, například pánví. Nechte přes noc zaschnout.

Alkohol

Mastné skvrny ošetřete alkoholem nebo vodkou – obojí rozkládá oleje a mastnotu, říká Reichert. Naplňte láhev s rozprašovačem alkoholem nebo vodkou a postříkejte potřísněné místo. Nechte odstraňovač několik minut působit a poté skvrnu jemně vetřete do kousku přírodního mýdla. Místo otřete vlhkým bílým hadříkem, dokud mýdlo nezmizí. Nechte místo zaschnout; opakujte roztírání, dokud skvrna nezmizí. Zbytky mýdla odstraňte ručníkem navlhčeným vodou.

Překvapivé věci, které můžete vyčistit vodkou

Šamponem na koberce předejdete dalším skvrnám

Zach Voog z webu goclean.com se s vámi podělí o tuto celkovou metodu mytí koberců (od původní majitelky společnosti Mary Findley), která přirozeně udržuje čerstvě vyčištěné koberce déle beze skvrn. Komerční šampony na koberce zanechávají lepkavé zbytky, které zachycují přicházející nečistoty a vytvářejí špinavé koule, které nelze odstranit vysavačem. Tomuto problému předejdete tak, že do čističe koberců nalijete směs 1/2 šálku bílého octa na 1 galon horké vody. Ocet reaktivuje šampon v koberci; čistič koberců šampon a nečistoty vysaje. Práci dokončete naplněním čističe koberců čistou vodou, abyste odstranili zbytky octa – váš koberec bude skřípavě čistý, měkký, dezodorizovaný a obnovený.

Bonus: Jak vyčistit koberec

Další přírodní nápady na čištění