Úklid

Hlavní čištění: Šest kroků k řešení velkých projektů

Zahájení velkých projektů může být zastrašující. A čím déle velký projekt odkládáte, tím více se zvětšuje. Než čekat, až si konečně uvolníte obrovský časový blok a pustíte se do celé věci (což je téměř nemožné, že?), pracujte na svém úklidovém cíli po zvládnutelných 15minutových krocích, navrhuje Aby Garveyová, odbornice na organizaci a produktivitu ze Simplify101.com.

Zde je její jednoduchý postup v šesti krocích, jak postupně zvládnout velké úklidové projekty.

KROK 1: Nastavení času zahájení

Buďte konkrétní. Napište si to do kalendáře. Dodržujte ho. Nejtěžší může být začít, ale dívejte se na to z té lepší stránky: Když se vám to konečně podaří, je často snadné v tom pokračovat. „Úkol vám bude připadat mnohem zvládnutelnější, takže možná budete chtít pokračovat,“ říká Garvey.

KROK 2: Uklízení

Vezměte si dvě krabice, černý fix a časovač. Vydejte se přímo do problémového prostoru, ať už je to garáž, pokoj pro hosty nebo skříň v ložnici. První krabici označte „odpad“ a druhou „darovat“. Pak nastavte časovač na 15 minut a naplňte krabice snadným zbožím – věcmi, které už nepoužíváte ani nepotřebujete. Snažte se obě krabice naplnit dříve, než časovač zazvoní. Cítíte se motivovaní? Pokračujte! Máte chuť přestat? Žádný problém. Zítra pokračujte tam, kde jste skončili.

KROK 3: Opakování kroku 2

Zavažte se, že budete každý den uklízet alespoň 15 minut, dokud nebudete hotovi. Pokud zjistíte, že vynecháváte více dní po sobě, naplánujte si čas v kalendáři znovu. Jakmile se zbavíte snadných věcí, začněte se v nich hrabat. Začněte na jedné straně prostoru a postupujte dál, přičemž se zaměřte vždy na jednu malou oblast, abyste se vyhnuli pocitu zahlcení.

KROK 4: Vytvoření seznamu úkolů

Po skončení úklidu se zaměřte na určení několika drobných úkolů, které posunou váš projekt kupředu. Buďte si jisti, že to nemusí být dokonalý a úplný seznam. Pokud jste například na kolenou v pokoji pro hosty, úkoly mohou být „vyčistit komodu“ a „uspořádat skříň“.

KROK 5: Kousek po kousku

Vyberte si úkol ze seznamu úkolů a ještě více ho zmenšete. Místo toho, abyste se zabývali celou komodou nebo skříní, zaměřte se například na úklid pouze horní zásuvky nebo jedné police. Opět si nastavte časovač na 15 minut a pracujte, dokud nezazvoní.

KROK 6: Dokončete

Pokračujte v sestavování seznamu úkolů a pak je rozdělujte po částech, jakmile se stanou zřejmými. Až uvidíte světlo na konci tunelu, možná si budete chtít naplánovat delší sezení, abyste práci dokončili. Až bude hotová, nezapomeňte ji pravidelně uklízet, abyste znovu nesklouzli do oblasti velkých projektů. Gratulujeme!

Pokračujte!

Někdy mohou správné tipy, které vyhovují vašemu stylu, změnit vaše úklidové návyky. Udělejte si náš zábavný kvíz a zjistěte, jaká je vaše úklidová osobnost. Budete spárováni s triky a nápady, které vám pomohou uklízet podle vašich představ.

Zvládněte i každodenní povinnosti!