Úklid

Jak zabít plísně a plíseň (a zabránit jim v návratu)

Zabraňte škodlivým plísním, aby ovládly váš domov, pomocí jednoduchých kroků k jejich odstranění a prevenci.

Plíseň a plíseň jsou houby, které se rychle množí všude, kde je vlhko. Rozdíl mezi nimi je velmi malý; plíseň je vlastně jen plíseň v raném stádiu. Obě plní v našem životním prostředí důležitou funkci, protože pomáhají ničit organické materiály, jako je listí, které obohacuje půdu. Plísně a houby však nejsou pro člověka tak užitečné. Život v plesnivém domě může způsobit vážné zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, dýchací potíže, ucpání dutin a podráždění očí, nosu nebo krku. Zvláště nebezpečné je to pro kojence, děti, těhotné ženy, starší osoby a lidi s existujícími dýchacími potížemi, u nichž je riziko těchto problémů vyšší.

Chcete-li zkontrolovat, zda se ve vašem domě nevyskytují plísně, začněte v místech, kde by mohla být vysoká vlhkost nebo poškození vodou, například ve vlhkém sklepě nebo ve sklepních prostorách. Plíseň a plísně mohou růst na celé řadě povrchů v domácnosti, včetně dřevěných výrobků, stropních desek, lepenky, tapet, koberců, sádrokartonu, tkanin, rostlin, potravin a izolace. Tyto výrůstky se mohou na vlhkém povrchu vyvinout během 24 a 48 hodin a produkují spory, které se šíří vzduchem. Rozkládají a ničí vše, na čem vyrostou, a mohou vám a vaší rodině způsobit mírné až vážné zdravotní problémy.

Problém sám od sebe nezmizí. Pomocí těchto jednoduchých tipů pro čištění odstraňte plísně a houby ve vaší domácnosti a předcházejte jejich vzniku.

Nástroje na čištění plísní

Plánujete bojovat s plísněmi a houbami? Ujistěte se, že máte po ruce tyto čisticí nástroje.

 • Latexové nebo gumové rukavice
 • Kartáče a štětce
 • Vysavač s kartáčovým nástavcem
 • Mop a houby
 • Nemoniakový čisticí prostředek, mýdlo nebo komerční čisticí prostředek na plísně
 • Dezinfekční chlorové bělidlo
 • Lest na nábytek

.

Jak předcházet plísním v koupelně

Jen v málokteré místnosti v domácnosti je tolik vlhkosti jako v koupelně. Prvním krokem k prevenci vzniku plísní je zajistit dobré větrání koupelny. Odsávací ventilátor pomůže cirkulovat vzduch a rychleji odstranit vlhkost. Tato další opatření pomohou udržet koupelnu svěží a bez plísní.

 1. Po použití rozložte ručníky, aby rychleji uschly.
 2. Minimalizujte nádoby ponechané ve sprše pro snadnější čištění a lepší cirkulaci.
 3. Po posledním denním použití otřete sprchu čistým ručníkem nebo stěrkou.
 4. Vyberte si sprchové závěsy, které snadno schnou a čistí se, abyste se vyhnuli zbytkům mýdla, které podporují vznik plísní.

.

Pokud máte problém s plesnivým sprchovým závěsem z odolné tkaniny, postupujte při jeho čištění podle následujících pokynů.

 1. Praní roztokem 1/2 šálku tekutého dezinfekčního prostředku na 1 galon horké vody.
 2. Plachování směsí jednoho šálku citronové šťávy a jednoho šálku soli na galon horké vody.
 3. Praní pracím prostředkem a bělidlem (u barevných tkanin použijte bělidlo bezpečné pro barvy).
 4. Plachování vodou.

Jak vyčistit tkaniny od plísní a hub

Pokud je to možné, předejděte tomu, aby se spory plísní dostaly do ovzduší a do celého domu tím, že nejprve vynesete látky a čalounění ven. Co nejvíce plísní odstraňte kartáčem. Poté látku nebo čalouněné kusy ošetřete jednotlivě následujícím způsobem.

Plesnivé nebo plesnivé tkaniny by se měly prát v bělidle s chlorem a horké vodě. Pokud chlorové bělidlo není pro daný materiál bezpečnou volbou, namočte jej na půl hodiny do kyslíkového bělidla a horké vody a poté vyperte podle pokynů. Pokud je to možné, vyneste jej sušit ven na slunce.

Čalounění, které nemůžete vynést ven, byste měli nejprve vyluxovat. Vyměňte sáček do vysavače nebo vyneste nádobu ven a vyčistěte ji. Poté smíchejte 1 šálek čpavku s 1 šálkem studené vody. (Chlorové bělidlo a čpavek by se nikdy neměly kombinovat kvůli vznikajícím toxickým výparům.) Čistou bílou utěrkou potřete skvrny čpavkovým roztokem. Utírejte, dokud se nevstřebá všechna tekutina. Postup opakujte, dokud skvrna nezmizí. Vzniklý roztok čpavku odstraníte tak, že místo potřete studenou vodou a vyčistíte houbou. Důkladně vysušte ventilátorem nebo fénem nastaveným na chladný režim.

Jak vyčistit koberce napadené plísní

Čištění plesnivých koberců začněte důkladným vysátím postiženého koberce, abyste odstranili co nejvíce plísní. Po skončení buď vyhoďte sáček, nebo vyčistěte nádobu venku. Poté pokračujte v čištění koberce následujícím způsobem.

 1. Riskujte smícháním 1 polévkové lžíce tekutého mýdla na praní a 2 šálků studené vody.
 2. Naneste pěnu na potřísněné místo vlhkým hadříkem a lehce pohlaďte.
 3. Pak opakujte, dokud skvrna nezmizí, poté opláchněte.
 4. Úplně osušte místo.

Jak odstranit plíseň z dřevěného nábytku

Pokud má váš dřevěný nábytek lepší časy, je možná čas na hloubkové čištění. Postupujte podle těchto tipů pro odstranění plísní z dřevěného nábytku.

 1. Dřevěný nábytek napadený plísní vysajte měkkým kartáčem, abyste odstranili všechny uvolněné spory. Po skončení buď sáček vyhoďte, nebo nádobu vyčistěte venku.
 2. Případné skvrny rychle setřete lehkým dotykem.
 3. Plochu opláchněte vlhkým hadříkem, nechte zaschnout a poté vyleštěte.

Jak předcházet plísním v celém domě

Pomocí několika preventivních opatření můžete svůj domov chránit před plísněmi a houbami.

 • Pomocí odvlhčovačů, ventilátorů a otevřených oken můžete snížit vlhkost v domácnosti. Buďte obzvláště ostražití v horkých a vlhkých měsících.
 • Opravte co nejdříve netěsnosti vodovodního potrubí.
 • Udělejte vše, co můžete, abyste zabránili pronikání dešťové vody do vašeho domu. Pravidelně kontrolujte potenciální problémová místa.
 • Pravidelně čistěte textilie ve vaší domácnosti a udržujte je v suchu.
 • Skladujte předměty v suchých, dobře větraných prostorách.

Kdy vyhodit předměty napadené plísněmi a houbami

Pokud se plísně a houby na látce, čalounění, koberci nebo nábytku již nedají vyčistit a vysušit, předmět vyhoďte nebo zavolejte profesionální čisticí službu. Neriskujte potenciální zdravotní rizika, která vám a vaší rodině mohou plísně a houby způsobit.