Úklid

Jak čistit žulu

Žula je křemičitý kámen složený převážně z křemičitanů, jako je křemen, živec a slída, které jsou příčinou barevných skvrn a jiskřivých žilek, díky nimž je žula oblíbenou povrchovou úpravou kuchyní a koupelen. Žula je jedním z nejtvrdších kamenů používaných v interiéru, má antibakteriální vlastnosti a je přirozeně odolná vůči teplu, vodě, poškrábání a většině kyselin vyskytujících se v kuchyni.

Ačkoli se žula snadno udržuje (běžné čištění je tak jednoduché jako voda, jemné mýdlo a měkký hadřík) a je obecně odolná vůči skvrnám, budete chtít při čištění a péči o žulové desky přijmout určitá opatření, zejména pokud jde o čištění žulových pultů přirozenou cestou (oblíbené zelené čisticí prostředky ocet a citron jsou pro žulu nepoužitelné).

Tipy na čištění žuly

Své žulové desky milujete pro jejich nádherný vzor, ale mezi skvrnami a víry se mohou snadno skrývat drobky. Abyste se ujistili, že vaše pracovní deska zůstává bez drobků, slezte si na úroveň očí a proveďte kontrolu: ve výšce očí budete schopni spatřit drobky a nečistoty, které byste jinak mohli přehlédnout.

Pro hlubší čištění naplňte láhev s rozprašovačem směsí alkoholu a vody v poměru 50/50. Thomas říká, že čisticí prostředek ve spreji dodá žulovým povrchům pěkný lesk. Taková směs může také pomoci odstranit některé bakterie a napomoci dezinfekci žulových povrchů.

Pokud chcete jít jednodušší cestou, použijte běžně dostupný čistič na kameny. Debra Johnsonová, odbornice na úklid domácností ze společnosti Merry Maids, doporučuje vyzkoušet sprej „Take It For Granite“, který bezpečně vyčistí žulové desky, podlahy a stěny sprchového koutu.

Obecně platí, že žulové povrchy by se měly čistit měkkými bavlněnými utěrkami nebo čistými hadrovými mopy spolu s neutrálními čisticími prostředky, jemným tekutým prostředkem na mytí nádobí a vodou nebo čisticími prostředky vyrobenými speciálně pro žulu. Po umytí mýdlovým roztokem povrch opláchněte vodou a osušte měkkým hadříkem, abyste odstranili skvrny od vody a šmouhy.

Jak čistit žulu pomocí přírodních produktů

Přírodní produkty, jako je citron a ocet, se sice hodí jako čisticí prostředky pro kutily, ale při čištění žuly byste je měli mít na poličce. Místo toho je jedním z nejlepších způsobů přírodního čištění žuly sáhnout po jemném mýdle na nádobí.

Odbornice na úklid a organizaci Amanda Thomasová, zakladatelka společnosti Moxie Girl, doporučuje čistit žulové desky denně vlhkým hadrem nebo trochou jemného prostředku na mytí nádobí a osušit povrchy utěrkou z mikrovlákna. Vysušení je klíčovým krokem, protože pomáhá eliminovat výskyt otravných vodních skvrn.

V nabídce mýdel na mytí nádobí najdete spoustu přírodních produktů: hledejte výrobky s jednoduchým složením a transparentním značením. Kolem složek v čisticích prostředcích je rušno, a přestože Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nevyžaduje tak přísné označování jako u potravin a léků, Průvodce čisticími prostředky a osvěžovači vzduchu organizace Environmental Working Group poskytuje spotřebitelům informace o složkách a výrobcích, abyste se mohli informovaněji rozhodovat o tom, co si přinesete do domácnosti.

Ošetření skvrn na žule

Přestože vaše žula může být řádně utěsněna, tmel je navržen tak, aby skvrny spíše odpuzoval, než aby jim zcela zabránil. Rozlité skvrny vždy utírejte tak, že je rozetřete, aby se nerozšířily. Očistěte místo vodou s jemným mýdlem na nádobí a několikrát opláchněte čistou vodou.

Přestože žulové povrchy mají určitou odolnost proti skvrnám, skvrny se na nich mohou objevit, zejména v místech, kde se připravuje jídlo, a v koupelnách. Mezi běžné skvrny, které zanechávají stopy na kuchyňských a koupelnových površích, patří skvrny na bázi oleje a organické skvrny. Americký institut přírodního kamene (Natural Stone Institute of America) má praktického průvodce odstraňováním skvrn z kamene a žuly, který vám pomůže tyto typy skvrn identifikovat a odstranit.

Obklad může být účinným způsobem odstranění některých skvrn. Odborníci ze společnosti Molly Maids doporučují použít jako čisticí základ jedlou sodu a přidat vodu na skvrny na bázi oleje a peroxid vodíku na skvrny na bázi vody. Smíchejte jedlou sodu a tekutinu do pasty a naneste na skvrnu. Desku jemně vydrhněte měkkým hadříkem. Opláchněte vodou a opakujte, dokud se skvrna nezbavíte. Pokud metoda pasta-oplachování-opakování nepomáhá, naneste další vrstvu pasty a zakryjte místo plastovou fólií. Okraje fólie zalepte a nechte působit přes noc nebo i několik dní. Odstraňte plastovou fólii, opláchněte a jemně vydrhněte místo měkkým hadříkem.

Údržba a preventivní opatření mohou přispět k tomu, aby vaše žulové povrchy vypadaly stále dobře. Mike Loflin, manažer výzkumu a informací v oboru v Institutu přírodního kamene, doporučuje tyto tipy, které vám pomohou žulu ochránit:

  1. Přemýšlejte o utěsnění. Utěsnění žulových povrchů impregnačním tmelem poskytuje ochranu proti skvrnám. Těsnicí prostředky nezajišťují odolnost kamenných povrchů proti skvrnám, ale vytvářejí povrchy, které jsou vůči skvrnám odolnější. Těsnicí prostředky v prostorách pro přípravu potravin musí být netoxické a bezpečné pro použití s potravinami.
  2. Vymyslete preventivní opatření. Vždy používejte podložky pod sklenice, zejména ty, které obsahují alkohol nebo citrusové šťávy, a horké nádobí umisťujte na trojnožky. Na žulové desky neukládejte předměty, které způsobují skvrny – například oleje na vaření a kosmetické přípravky a krémy na bázi olejů.
  3. Chraňte je před abrazivním pískem, nečistotami a štěrkem. Vnitřní podlahy často vytírejte čistým neošetřeným suchým mopem. Minimalizujte vnášení stop nečistot umístěním protiskluzových rohoží nebo koberců uvnitř a vně vchodů. Používáte-li na žulové podlahy vysavač, ujistěte se, že jsou nástavce a kolečka v perfektním stavu; opotřebované zařízení může žulu poškrábat.
  4. Zacházejte s rozlitými tekutinami. Rozlité tekutiny ihned rozetřete (neutírejte) papírovou utěrkou. Otíráním se rozlité tekutiny rozšiřují. Místo opláchněte směsí vody a jemného mýdla na nádobí; několikrát opláchněte. Místo důkladně osušte měkkým hadříkem. Podle potřeby postup opakujte.
  5. Vyhněte se drsným čisticím prostředkům. Žula může obsahovat stopové množství minerálů, které jsou citlivé na kyseliny, proto nepoužívejte čisticí prostředky obsahující citron, ocet nebo jiné kyseliny. Nepoužívejte drhnoucí prášky ani brusné krémy nebo odstraňovače rzi. Vyhněte se čpavku, bělidlu nebo čisticím prostředkům s rozpouštědly nebo žíravinami, které by mohly odstranit těsnicí materiály.

Žulové povrchy jsou investicí, kterou budete chtít udržet v dobrém stavu po mnoho let. Pokud jste v péči o žulu nováčkem a máte otázky, ať už jste právě instalovali nové desky (do toho!), nebo jste se přestěhovali do domu se stávajícími žulovými povrchy, je dobré se poradit s profesionálem v místním kamenictví a položit mu otázky. V kamenném obchodě vám také mohou sestavit plán utěsňování a dokonce doporučit konkrétní komerční čisticí prostředky.