Úklid

Jak čistit měď

Sbohem, Tarnish

Na starožitném měděném větrolamu vypadá zelenavá patina nádherně, ale pokud jde o hrnce, hrnečky a šperky z mědi, vzhled ztmavlého dehtu může být vyloženě nevábný.

Existuje mnoho důvodů, proč měď dehtuje: Působením vzduchu, vlhkosti, nečistot a dokonce i olejů na vaší pokožce může měď reagovat a způsobit, že její povrch oxiduje a mění barvu. Naštěstí je snadné naučit se čistit měděné hrnky a hrnce, a dokonce i měděné šperky. Vyzkoušejte tyto jednoduché, přírodní způsoby čištění mědi a obnovení zářivého, leštěného povrchu.

Několik bezpečnostních opatření:

1) Některé měděné předměty mají lakovanou povrchovou úpravu, kterou byste neměli čistit těmito metodami. Chcete-li zjistit, zda je povrch lakovaný, namočte hadr do bílého octa a poté do jedlé sody a potřete jím nenápadné místo na měděném povrchu. Pokud se tím odstraní skvrna dehtu, není kus lakovaný a můžete použít následující přírodní čisticí prostředky.

2) Ujistěte se, že kus, který chcete vyčistit některou z těchto metod, je měděný, a ne měděný, jinak hrozí poškrábání povrchu. Dotkněte se povrchu předmětu magnetem. Pokud se přichytí, jedná se o měděný předmět a měl by se mýt pouze vodou a jemným mycím prostředkem. Osušte předmět a vyleštěte ho leštidlem na měď. Opláchněte a osušte.

Sůl a citron

Zajímá vás, jak vyčistit měděný hrnec? Tato metoda je velmi jednoduchá:

Rozkrojte citron napůl a povrch řezu posypte hrubou solí. Měděný hrnec nebo hrnek vydrhněte rozříznutou stranou citronu, abyste odstranili dehet. Podle potřeby přidávejte sůl do citronu.

Pokračujte, dokud dehtování nezmizí. Opláchněte měděný kus pod tekoucí vodou. Povrch vyleštěte čistým suchým hadříkem.

Alternativně namočte drhnoucí houbu do bílého octa a vymačkejte přebytečnou tekutinu. Hrubou stranu houbičky posypte solí a vydrhněte dehet z měděného povrchu. Opláchněte a vyleštěte, jak je uvedeno výše.

Zde se dozvíte, jak vyčistit měděné šperky pomocí stejných ingrediencí: Vymáčkněte do misky tolik citronové šťávy, aby pokryla šperk, a přidejte jednu nebo dvě lžičky soli. Vložte měděné šperky do roztoku a nechte je několik minut namočené. Šperk opláchněte pod tekoucí vodou a vyleštěte do sucha.

Kombinace soli, mouky a octa

Sůl a ocet. Postavte hrnec do dřezu a nalijte na povrch trochu bílého octa. Posypte solí a potřete místo octem navlhčeným hadrem, abyste odstranili dehet (nebo použijte drhnoucí houbu na obzvláště zašlé kusy). Postup opakujte, dokud nebudou povrchy čisté. Opláchněte vodou a vyleštěte čistým suchým hadříkem.

Mouku, sůl a ocet (nebo citronovou šťávu). Smíchejte 1/2 šálku octa (nebo citronové šťávy, která je kyselejší) s jednou polévkovou lžící soli a takovým množstvím mouky, aby vznikla řídká hmota. Pastu naneste na měděný povrch a drhněte dehet hadříkem nebo drhnoucí houbou. Opláchněte pod tekoucí vodou a vyleštěte suchým hadříkem.

Další tipy a triky pro úklid