Úklid

7 chyb v praní masky na obličej, které byste mohli dělat, a jak nejlépe vyčistit

Při praní masky na obličej se vyhněte těmto běžným problémům, abyste zachovali látku a udrželi ji bez bakterií.

Pro mnoho lidí je dnes nošení masky na obličej součástí každodenního života, ale klíčem k její účinnosti je udržování čistoty. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) naštěstí k čištění obličejové masky stačí voda a jemný čisticí prostředek. Řiďte se našimi tipy na praní, jak nejlépe vyčistit obličejovou masku a zabránit poškození látky. Pokud se vyhnete těmto běžným chybám při praní, zajistíte, že vaše látková obličejová maska bude co nejbezpečnější a nejúčinnější.

1. Používáte změkčovač nebo bělidlo.

Vyvarujte se praní obličejové masky s pracími prostředky, které by mohly podráždit vaši pokožku nebo dýchací cesty, včetně bělidel, čpavku a změkčovadel tkanin. „Bělidlo je sice skvělé pro dezinfekci tvrdých povrchů nebo čištění ručníků a ložního prádla, ale bělidlo není doporučeným čisticím prostředkem pro obličejové masky, a to ani ve zředěném roztoku,“ říká Diann Peartová, zakladatelka společnosti Truce, která vyrábí ekologické čisticí prostředky. Protože přes masku musíte dýchat, a to někdy i po dlouhou dobu, je lepší vyhnout se jejímu mytí jakýmikoliv drsnými čisticími prostředky. Kromě toho mohou změkčovadla tkanin zanechávat zbytky chemikálií, které mohou být nepříjemné při dýchání nebo mohou ovlivnit účinnost masky. Místo toho Peart doporučuje používat šetrné prací prostředky v pračce nebo jemné mýdlo na nádobí při ručním praní.

2. Neumýváte si masku pravidelně.

Dobrým pravidlem je umýt masku po každém použití, a to i v případě, že maska obsahuje filtr. Kromě potenciálně škodlivých látek ze vzduchu se v masce může hromadit vlhkost z vašeho dechu, potu, olejů a make-upu, což může vést k růstu bakterií, proto si naplánujte praní po každém nošení.

3. Po každém použití filtr nevyhazujete.

Domácí filtry do obličejových masek, jako jsou HEPA filtry, papírové utěrky nebo kávové filtry, mohou přidat další ochrannou vrstvu k látkovému krytu, ale měly by se po každém použití vyřadit a vyměnit. Filtr je určen k zachycování částic přenášejících viry, takže jeho opakované použití by mohlo zvýšit riziko kontaminace. Tyto materiály by také obvykle neměly projít praním, takže před praním obličejové masky nezapomeňte filtr odstranit.

4. Používáte studenou vodu.

Protože teplo může ničit viry, pomáhá mytí v horké vodě dezinfikovat předměty účinněji než ve studené vodě. Pro co nejúčinnější praní zvolte na pračce dezinfekční cyklus, který obvykle dosahuje teploty vody 150-165 °F. Pro srovnání, testování Světové zdravotnické organizace ukázalo, že teplota 132,8 °F je dostatečně vysoká k usmrcení koronaviru, který způsobuje SARS, viru podobnému COVID-19. Pokud vaše pračka neobsahuje cyklus dezinfekce, zvolte nejteplejší dostupnou teplotu vody.

Abyste nemuseli pračku zatěžovat jen kvůli jedné masce, můžete do ní vhodit také ručníky, prostěradla a kuchyňské utěrky, které lze obvykle prát v horké vodě. Pokud dáváte přednost ručnímu praní masky, naplňte umyvadlo teplou, ale ne horkou vodou a masku drhněte alespoň 20 sekund (podobně jako v případě pokynů CDC pro ruční praní).

5. Necháváte masku vyschnout na vzduchu.

Pro ještě účinnější čištění doporučuje CDC sušit látkové pokrývky obličeje zcela v horké sušičce. Chcete-li být obzvláště důkladní, zvažte žehlení masky při nastavení vhodném pro daný typ tkaniny, abyste zničili všechny přetrvávající bakterie a pomohli masce udržet si svůj tvar. Po vyprání a usušení byste měli masku před použitím uložit do čisté nádoby nebo sáčku.

6. Praní cizí masky.

Aby se zabránilo šíření bakterií z masky na jinou osobu, doporučuje CDC, aby s maskou manipuloval pouze její nositel. Pokud to ve vaší domácnosti není možné, nezapomeňte si po manipulaci s prádlem důkladně umýt ruce. Ruce byste si také měli vždy umýt před nasazením obličejové masky a ihned po jejím sejmutí.