Úklid domu

10 míst, na která zapomínáte na prach, který by mohl ovlivnit zdraví vašeho domova

Oprášte tato přehlédnutá místa, aby byl váš domov čistý a bez alergenů.

Jedna domácí práce, kterou byste neměli příliš dlouho odkládat, je poprášení. Několik prachových zajíčků se může zdát neškodných, ale toto práškové nahromadění může ukrývat pěkně hrubé věci. Prach se většinou skládá z buněk lidské kůže, ale může také obsahovat roztoče a jejich trus, bakterie, plísně, srst zvířat a dokonce i viry. Jakmile se prach rozvíří do vzduchu, mohou tyto částice vyvolat alergické reakce, astmatické záchvaty a další dýchací potíže.

„Jen velmi málo z nás přemýšlí o prachu, který je v našich domovech, a často jej čistí jen proto, aby vypadal nevzhledně,“ říká Josh Mutlow, vedoucí designu společnosti Dyson. To znamená, že se prach může snadno hromadit na neviditelných místech nebo místech, kde pravidelně nečistíte, což ovlivňuje kvalitu vnitřního ovzduší vašeho domova.

Pravidelné utírání prachu je klíčem ke zdravému domovu, ale existuje několik míst, na které byste mohli zapomenout zaprášit během svého typického zametání. Pro čistý prostor bez alergenů věnujte pozornost těmto 10 běžně přehlíženým oblastem, kde má tendenci číhat prach (a bakterie, které s ním přicházejí).
zelená stropní jídelna s extra křesly

1. Stropy

Texturovaný povrch většiny stropů snadno hromadí prach a pavučiny, ale většina lidí při čištění na tuto oblast příliš nepřemýšlí. Podle globální studie společnosti Dyson z roku 2021, která zahrnovala více než 10 000 účastníků z 10 zemí, je strop nejlepším místem, kde lidé zapomínají na prach, přičemž téměř dvě třetiny respondentů tvrdí, že tuto oblast často přeskakují. Chcete-li odstranit prach z hlavy, Mutlow navrhuje použít lehký bezdrátový vysavač s měkkým kartáčovým nástavcem pro velké plochy a štěrbinovým nástrojem pro rohy.

2. Matrace a ložní prádlo

Protože roztoči se živí odumřelými kožními buňkami a prospívají na tmavých, vlhkých a teplých místech, postele jsou v zásadě tou nejlepší živnou půdou. Udržujte roztoče pod kontrolou pravidelným vysáváním matrace na obou stranách. Naplánujte si to asi jednou za měsíc nebo pokaždé, když měníte listy, pokud trpíte alergiemi na prach. Ložní prádlo, včetně polštářů a povlečení, perte v teplé nebo horké vodě, abyste vyloučili alergeny. (Voda by měla mít alespoň 130 ° F, aby účinně zabíjela roztoče.)

3. Svítidla

„Prach se může hromadit ve stínidlech a svítidlech, které se pak mohou spálit na žárovkách nebo se mohou pohybovat po místnosti produkcí teplého vzduchu kolem žárovek,“ říká Mutlow. Před čištěním vypněte svítidlo a počkejte, až zcela vychladne. K otření prachu na skleněných odstínech a žárovkách použijte suchý list nebo suchý hadřík z mikrovláken. U látkových stínidel odstraňte prach jemným kartáčovým nástavcem vysavače po povrchu.

4. Stěny

Zejména ve vlhkých oblastech, jako je koupelna, může prach přispívat k růstu plísní. Chcete-li vyčistit stěny, vysajte pomocí měkkého kartáčového nástavce nebo otřete vlhkou houbou nebo hadříkem z mikrovláken. Pro těžko přístupná místa použijte hadříkový mop s dlouhou rukojetí ($ 13, The Home Depot). Nejprve nastříkejte hadřík poprašovacím sprejem, abyste získali extra čisticí sílu.

5. Soklové desky

Protože jsou soklové lišty umístěné blízko podlahy a často mimo dohled, jsou hlavním sběračem prachu a jsou často nevyčištěné. Chcete-li snadno oprášit podlahové lišty, aniž byste se museli ohýbat, spusťte kartáčový nástavec podtlaku po povrchu. Následujte sušicí fólii, abyste zabránili opětovnému hromadění prachu.
bílé vestavěné police zblízka

6. Police

Odprašování polic vyžaduje odstranění všech knih, zarámovaných fotografií a knicknacků, což je práce, které by se mnozí raději vyhnuli. Ale pokud jsou vaše police zaprášené, Mutlow poznamenává, že koloniím roztočů pravděpodobně již mezi vašimi sběratelskými předměty prospívá. Chcete-li odstranit alergeny a usazeniny, vysajte prázdné police pomocí kartáčového nástavce, počínaje nahoře a postupujte dolů. Pokud je to možné, vytáhněte regálový díl ze stěny a vysajte také zespodu. Před uskladněním věcí otřete police vlhkým hadříkem a nechte je úplně vyschnout.

7. Ošetření oken

Kromě prachu může vzduchem znečištěné ovzduší, částice gumy a pyl vyfouknout okny a zachytit se ve vašich závěsech a roletách, říká Mutlow. Vysávání oken vysajte pomocí kartáčového nástavce k odstranění nahromadění nebo použijte starou ponožku jako prachovku pro rolety. Položte ponožku na jednu ruku, lehce ji pokropte vodou a nasuňte ji na každou lištu, abyste setřeli prach. U záclon, které lze prát v pračce, postupujte podle pokynů na štítku s péčí a používejte nejteplejší vodu bezpečnou pro látku.

8. Postele pro domácí mazlíčky

Stejně jako naše matrace jsou postele pro domácí mazlíčky vynikajícím místem pro roztoče. Umyjte všechny odnímatelné kryty v horké vodě, abyste zabili roztoče a odplavili z nich prach. Pokud nemůžete kryt odstranit, Mutlow navrhuje použít vakuum s nástavcem, jako je nástroj na šroubování vlasů Dyson ($ 50, Dyson), k míchání a sbírání chlupů, lupů a alergenů.

9. Sprchy

Vlhké prostředí vaší koupelny, zejména hned po sprše, vytváří ideální podmínky pro roztoče. „Zvyšování úrovně vlhkosti ve vaší domácnosti i na hodinu a půl dne může umožnit mikroskopickým roztočům domácího prachu – kteří absorbují vlhkost ze vzduchu, spíše než pít -, aby přežili v prachu ve vaší domácnosti,“ říká Mutlow. Před sprchováním vždy zapněte větrací ventilátor, abyste snížili vlhkost, a sprchu často čistěte přípravkem vhodným pro daný materiál. Nezapomeňte také setřít prach ze všech výklenků, říms a horní části prostoru sprchy.

10. Pokojové rostliny

Pokojové rostliny shromažďují na svých listech prach, který může blokovat sluneční světlo a ovlivňovat jejich schopnost fotosyntézy. Chcete-li, aby vaše rostliny byly zdravé a bez prachu, jemně je otřete vlhkým hadříkem nebo použijte malý kartáč s jemnými štětinami, abyste zametli usazeniny. Oplachování rostlin teplou vodou je dalším způsobem, jak se zbavit prachu i škůdců. Umístěte malé rostliny do umyvadla a větší umyjte ve sprše. Nechte rostliny odkapat, než je vrátíte na obvyklá místa.

Adblock
detector